Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:58 11.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: :)]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.07.06 18:03



Верно е, че авторите не возприимат, щот ако возприимаха сигур нямаше да има ептен издадени книги


Напълно съм съгласен, че е подражателски. Не искам да откривам ново стилово или жанрово направление в литературата, искам да напиша интересна книга. Въобще не ми пука, че съм бил подражавал, важно е да се хареса на читателите. За стила ще потърся професионална помощ ако реша, че се налага. И хлябове на пазара с лопата да ги ринеш, ама хората ги купуват. И се интересуват хляба да е по вкуса им, а не дали е новаторски или е направен по подражание на съседната хлебарница.


There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 18:51



хляб наш насущний

или

не хлебом единым...

Изберете сами.
Не искам да се заяждам и думите ми да бъдат възприемани така, като заяждане. Това мисля - лично на мен не ми допадат такива произведения, ама ето на - Уилям Дийл си се продава ли, продава... че и филми правят по негови романи... Всъщност нещо, което е характерно и което може да е както порок, така и предимство /зависи от ракурса/ на стила - това са описанията на действия, не на вътрешен живот на героите, така ценни при съставянето на един сценарий.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано07.07.06 17:42



Дарки, по едната случайност съм тук, ама да си кажа мнението и аз като чукча читател.
Идеята е добра. Даже отлична.

Обаче.

Изрежи на 70% местата дето има описания и няма пряка реч. (Като че ли голяма част от БГ писателите я допускат тая грешка.) Иначе заприличва на Оцеола или Белия вожд. И двете книги ми бяха отвратни заради огромните пасажи с описания и нито един ред с тиренце отпред. Ужасно е тромаво и не се чете "на един дъх", както трябва да бъде при едно свястно криминале (мразя я тая дума "трилър"). Такова четиво трябва да е леко, забавно и буквално да се "гълта" дори и при четене на 3 реда едновременно.

И още един съвет - не разхвърляй главната линия на много отделни подлинийки (на такова ми прилича последния публикуван епизод). Действай по чаплиновски - стигат ти един злодей, един герой и едно красиво момиче. Покрай тях една "добряшка" мутра или както му се казва "добре облечен бизнесмен". В краен случай някой "неосъзнат, добър и невинен американец", но на страната на лошите отначало (примерно шефката на завода - не знам каква точно и е ролята). Другите нека да не са много и да са епизодични лица, които не се налага да се помнят повече от 3 страници. Личен опит - когато в едно произведение от тоя сорт англосаксонските имена станат повече от 4-5 се обърквам. Особено ако започват и с еднакви букви, имат близко звучене или са безлични (Джон, Джим, Джак), да не говорим за случая когато имат и по повече от 5 букви, а разликата е малка - "Уинсбъро, Уотърбъро". Лично аз почвам да ги бъркам и забравям, щото не са ми майчини, а иначе се смятам за паметлива личност - мога да ти изрецитирам наизуст 70% справочника на Шишков за ТТЛ схеми. И другото немаловажно за същите - при бързо, увлечено четене (гоним развръзката), се възприемат само първите няколко букви от думата (името), а останалите се оставят на конвеира по предсказване в мозъка.

Същото важи и за сюжетните линии. Разклонят ли се на повече от една основна и една второстепенна става нечитаемо.

И страниците ще станат 200-300. Напълно достатъчно.

Пак казвам - не съм професионален критик. Обичам да чета. Почти всичко. По много. Т.е. съм чукча читател.
Надявам се да съм бил полезен.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано07.07.06 22:52



Благодаря за добронамереното мнение! Разбирам те много добре, нали и аз толкоз години съм чукча читател. И аз препускам да гоня развръзката и прескачам описанията на околната среда, също карам имената на първа и последна буква.



За съжаление имам много сложна линия с купища герои и много места с разсъждения. В началото нямаше никакви описания на околната среда, но реших че е хубаво да ги има и ги добавих тук - таме ... Абе метод проб и ошибок Сигурно това е някакъв синдром на начинаещия, искам да опиша много интересни неща в една книга и затова имам няколко сюжетни линии, които се надявам да слея в кулминационната сцена с развръзката.

Изглежда съм професионално деформиран (щот работя като програмист) и май накрая ще излезе, че съм го писал по правилата на обектно ориентирания дизайн, а не на литературните канони.


There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.