Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:59 30.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Какво четете в момента  
Автор Anjeliens ( storys )
Публикувано15.05.06 00:57



Предлагам ви тема, в която всеки един от нас ще може да сподели кой какво чете в момента, да даде своите препоръки и коментар за него.Така мисля си ще можем да си "сверяваме часовника" и да видим до къде сме стигнали



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор lachistein™ (pharisaeertum)
Публикувано15.05.06 01:10



нищо

Baroque's Agony™

Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано15.05.06 01:19



ми аз лично съм се зачел в

.
още малко и ще се удавя



Тема В момента чета това:нови [re: Anjeliens]  
Автор вcичkи xapecвaт (тъпото копеле)
Публикувано15.05.06 14:19



"Предлагам ви тема, в която всеки един от нас ще може да сподели кой какво чете в момента, да даде своите препоръки и коментар за него.Така мисля си ще можем да си "сверяваме часовника" и да видим до къде сме стигнали".



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Okaян яcтpeб (жар пиле)
Публикувано15.05.06 14:51



Снощи допрочетох "Колекционерът" на Джон Фаулз.
Иначе чета предимно по-професионална литература.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор зy (каквато-такава)
Публикувано15.05.06 14:55



По-професионална в сравнение с какво? С Фаулз ли?



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: зy]  
Автор Okaян яcтpeб (жар пиле)
Публикувано15.05.06 15:02



Хаха, не, не в сравнение с него, разбира се. Тъй като въпросът беше зададен за художествена литература, затова така отговорих.



Тема В моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Beнaбили (5-18)
Публикувано15.05.06 15:09



Дочитам "Блажени времена, крехък свят" на Роберт Менасе
А коя ще е следващата - не знам още. Колебая се... "Пясъчните войни" на Чарлз Ингрид, "Заспалият детектив" на Фридрих Незнански или "С лято около шията" на Ги Гофет.

Макар че съм струпала и една камара не точно художествена литература - "Двете Америки" на Фелипе Фернандес-Арместо, история на Испания и други подобни
Така че ще видим... зависи в какво настроение ще съм след като приключа с тази.
А ако изляза да се поразходя покрай някоя книжарница може и пак да се окажа с нова книга и тя да стане цел номер 1... както стана с тази дето я чета сега.

Понякога съм толкова добра,
че цялата изтръпвам и боли ме...


Тема Re: В моментанови [re: Beнaбили]  
АвторOkaян яcтpeб (Нерегистриран)
Публикувано15.05.06 15:14



Четох наскоро "С лято около шията" - доста ми хареса.



Тема Re: В моментанови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор Beнaбили (5-18)
Публикувано15.05.06 15:22



Аз я имам откакто излезе... ама все не стигам до нея. А е крайно време май Иначе аз харесвам цялата поредица... тук таме някоя ме изнервя, ама то не може всичко да е идеално Така че ще видим. Може и нея да чета после.

Понякога съм толкова добра,
че цялата изтръпвам и боли ме...


Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор armydreamer ()
Публикувано15.05.06 16:11



The Wind-up Bird Chronicle на Харуки Мураками и "Корпус" на Жан-Люк Нанси.
Мураками ми харесва и то доста. Очаквах да е с по-тежък и натруфен стил, но се оказа точно обратното (може би затова е толкова полулярен). На задната корица го сравняват с кого ли не, но май е най-близко до Филип Дик.

Нанси е интересен, ще трябва да изчета цялата книга преди да пиша повече и може би да я препрочета, но засега това, което ме впечатли най-много е един чужд текст, цитиран в нея: поема (?) от Годзо Йошимасу.





Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор зy (каквато-такава)
Публикувано15.05.06 17:00



а най-професионалната на кого оставяш?

Просто исках да намекна, че изразът е неясен и неточен, но карай да върви. Да не ставаме формалисти.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор чepи (йог(о бог!)иня)
Публикувано15.05.06 17:47



The Rule of Four - за студенти от Принстън, които се опитват да разгадаят мистерията около една стара книга от 15 век, Hypnerotomachia Poliphili, which is famous for its hypnotic power over those who study it.



Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: armydreamer]  
АвторHинa (Нерегистриран)
Публикувано15.05.06 19:58



Тази сутрин прочетох постинга ти в "Ефремов" и веднага хукнах да търся "Възлюбена". Е, не я намерих, но попаднах на "Джаз". И вече почти съм я преполовила, но... При толкова много суперлативи за тази книга, на мен ми става все по-досадна.

Може би не я чета "правилно"? Тоест, не намирам ключ към посланията й...

Моля те, кажи ми мнението си за нея!



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор 4apai (непознат )
Публикувано15.05.06 22:17



наскоро прочетох книгата 'Знахар''на полския автор Тадеуш Доленга-Мостович и веднага потърсих и втората част от него 'Морал'' много са добри препоръчвам ви ги.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано16.05.06 01:06



за удоволствие чета:

- contemporary political philosophy, edited by goodin and pettit.
-



препрочитам:
- the emotional brain, le doux,
-

по работа чета:
-




Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Anjeliens ( storys )
Публикувано16.05.06 06:56



William F.Mann " Орденът на тамплиерите в новия свят " Всъщност най добрият начин да ви я представя е като ви цитирам част от предговора написан от Майкъл Брадли. Ако я прочетете :

" Ще научите и защо Глупакът е основна тема в книгата на Бил.Задачата на глупака е търсенето на Граала, истината, донесена от познанието.Откривателят е неизмеримо богат.Б този случай читателят е неизмеримо богат! "

Приятно четене


"Tout comprendre, c'est tout pardonner"


Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: Hинa]  
Автор armydreamer ()
Публикувано16.05.06 13:20



Здравей .

"Джаз" е малко особена книга. Не ми е от най-любимите на Морисън, но пак я смятам за силна. Не знам как е преводът на български, но оригиналният текст много ме впечатли. Някъде четох, че била писала импровозирайки като джаз-музикант - нещо, което не видях на съзнателно ниво (а и не бих могъл, защото съм бос в тази област); по-скоро го усетих като едно всмукване от текста, понасяне по течението и потъване ту на много дълбоко (защото и самата история е такава, особено образът на Вайълет), ту изплуване. Тони Морисън увлича някак. Трудно ми е да го обясня. Конкретно в тази книга, гласът (или гласовете) на автора ми хареса повече от самата история. Но формата е достатъчно интересна, за да компенсира за съдържанието.

"Сула" и "Песента на Соломон" са ми по-любими. Най-вече втората. Дано я преведат на български.





Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: armydreamer]  
АвторHинa (Нерегистриран)
Публикувано16.05.06 20:44



Здравей и ти

Снощи реших да дочета книгата, след като получа отговора ти, а сега виждам, че добре съм направила. Явно не съм била с “включена” фина настройка, щом не съм доловила това, което е впечатлило теб, но вече – макар и със закъснение – започвам да го долавям и аз. Наистина, странното преплитане на гласовете в тази книга задълбочава историята, която, написана в по-традиционна форма и не така талантливо, би била доста банална. А що се отнася до образа на Вайълет, той е толкова ярък и същевременно мрачен, че дори не е образ – живо същество е...

И все пак, изкушавам се да ти дам поне един, според мен отрицателен, пример:

“Но Алис не се страхуваше от него, нито пък вече и от жена му. Към Джо тя изпитваше трескава ярост, заради това, че като змия в трева се прокрадна и завлече момичето, поверено на нейните грижи и заради срама, че тревата, през която се бе прокраднал, бе нейната собствена – наблюдаваната и зорко пазена територия, в която невенчаната или невъзможната за венчаване бременност бе края, завършека на годния за живеене живот. След което – бзззт. Просто очакване, докато бебето, което се е появило, порасне достатъчно, за да оправдае наличието на негова собствена наблюдавана, строго охранявана територия.”

Преписах го, спазвайки точно и пунктуацията. Бих добавила още, че книгата изобилства от подобни пасажи – снобски, някак претенциозно пресилени. Та чудя се, дали те са с такова звучене и в оригинала, или тук пак е нанесла своя удар поразяващата ръка на преводача...



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано16.05.06 21:24



аз чета четвъртъчния стършел, петъчните стандарт и сега.
за сверка - часовникът на личнто ми развитие върви назад.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Какво четете в моментанови [re: armydreamer]  
Автор блa_блa_блa (spell)
Публикувано17.05.06 02:47



Понеже забелязах, че си гласувал за мен в ежегодното клубно Гранде Фекале, рекох да открехна и друг твой постинг - този, към който сега се прикачвам - за да проверя наистина ли си ценител на изтъкнати съвременни творци или просто си налучкал ника ми. И цък! - опасението ми се потвърди - "Разбирач е тоя армейскидремещ, щом чак и Корпус на Жан-Люк Нанси подхванал".
Или канибалски нагънал.

Спомних си и пак отгърнах сочен къс от това тяло, нещо като деконстуктивистки аналог на проповедта на отец Арнал в "Портрет на художника като млад". Къс, озаглавен "Нечистотията":

(...) "Partes extra partes" означава също така, едно до друго с очертанията на телата, разширяването и отпускането, трасиращата ареалност и гнойното спукване. Свят на притиснатото, фибрилно, влакнесто,запушено, запушващо се с гъмжащи от микроби, от замърсявания, от недостигащи серуми, от излишни мазнини, от скърцащи нерви, дебели, мършави, подути, пълни с паразити, наплескани с кремове, горящи, лъщящи, задръстени с токсини, губещи матрията си, водите си, отделящи много газове при гаденето от войната или глада, от ядрени инфекции или вирусно лъчение. Ареалността не е чертежът на протяжността без нечистотата на разпространяването, на лукавото или брутално разпръсване.

И т.н. и т.н.

А някъде в началото на книгата Нанси пише:

Писмеността се докосва до тялото според абсолютната граница, която разделя смъсъла на едната от кожата и нервите на другото. Нищо не преминава и именно там е докосването. (Ненавиждам историята от "Наказателната колония" на Кафка, фалшива, лесна и високопарна от край до край.)

Странна работа, защо само "Наказателната колония"?
Честно, нямам идея. Предложения?

Иначе Мураками и Йошимасу са голяма работа, никога не съм ги чувал.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Stefan Pan]  
Автор блa_блa_блa (spell)
Публикувано17.05.06 02:55



Що, да не би да поумняваш?



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Sleng. ()
Публикувано17.05.06 07:54



Гледай я нашта какво се е скатала да си чете и си пасува, а на мене ми пробутва Вебер "Протестантската етика и духът на Капитализма".


"Apporter sa pierre a l'edifice nouveau..."


Тема Re: Какво четете в моментанови [re: блa_блa_блa]  
Автор armydreamer ()
Публикувано17.05.06 10:53



Много интересно - онзи ден, като прочетох това в скобите за Кафка, си казах, че най-накрая трябва да взема и да го прегледам този разказ, за който чета в няколко поредни книги вече (май първата беше "Безпокойствата..." на Бътлър). Но нямам нищо на Кафка и едва снощи се сетих, че може би произведението е качено в Нет-а, където и го намерих. Днес сутринта, отново Кафка. Както и да е. Не успях да дочета разказа, защото беше късно и ме мързеше, но минах момента, в който военният казва на пътешественика нещо от рода на: "той ще я види (прочете?) на тялото си." Което значи (може би), че това е история за писаните тела - тези, за които, честно казано, очаквах да прочета в книгата на Нанси, но които май не са онзи "корпус" от неговия текст. Като че ли писмеността и знаците превръщат тялото във фон, а при Нанси е фигура. Дали е чел "Кървав сън" на Брусоло?

А защо е използвал толкова силма дума като "ненавиждам" (дали, за да каже да не гледаме телата?), не знам. Може просто да не е бил в настроение или наистина да не харесва фалша на Кафка.

Достатъчно съм писал за произведения, които още не съм прочел . Иначе мерси за линка - идните дни и парчета от Джойс ще бъдат препрочетени.

*the unspeakable is always in the column you are not reading*



Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: Hинa]  
Автор armydreamer ()
Публикувано17.05.06 11:19



Намерих го този абзац и определено на английски звучи по-добре:

"But Alice wasn't afraid of him nor, now, his wife. For Joe she felt trembling fury at his snake-in-the-grass stealing of the girl in her charge; and shame that the grass he had snaked through was her own - the watched and guarded environment where unmarried and unmarriageable pregnancy was the end and close of livable life. After that - zip. Just a wait until the baby that came was old enough to warrant its own watched, guarded environment."

Думите на Морисън и тези на преводача извикват леко различни картини, когато ги чета. Оригиналът ми се вижда по-стегнат, а преводът е наистина тежък и тромав, но това си е може би и от възможностите на българския. И това "бзззт" не ми говори толкова, колкото "zip" например . Или поне не на първо четене.

На откъсът е типичен за Морисън, тя има и по-претенциозни, но при нея ми харесва това, че няма само украса (или я има, но много рядко) - не само е красиво казано, но и има нещо вътре.

*the unspeakable is always in the column you are not reading*



Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: armydreamer]  
АвторHинa (Нерегистриран)
Публикувано17.05.06 15:55



Е, въпреки че почти не знам английски, дори за мен разликата между двата текста е очевидна - направо очевадна

Впрочем, аз като заговоря за преводи, наистина откачам - тази тема е кошмарна за мен, и то в буквалния смисъл на думата. Така че най-добре е да млъкна, докато все още не съм изръсила някой "бисер"...



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Лил ()
Публикувано17.05.06 17:22



Току-що приключих една книга на Пиер Видал-Наке, "Убийци на паметта". Очаквах да е нещо антично, защото той е специалист по антична история, обаче за моя изненада се оказа книга за ревизионизма на ХОЛОКОСТА. Получи се малко конфликт между очаквания и реалност, но я изчетох и не съжалявам, от гледна точка на античноста много неща се виждат по друг начин.
В момента чета едновременно "Консумистически манифест" на Болц, който е умерено интересен, и една "История на САЩ", която зачетох само защото е писана от Андре Мороа. Бях възнаградена, защото явно книгата, издадена иначе началото на 90-те, явно е препечатка от превод, правен преди поне 50-ина години и е с един старовремски начин на изразяване, което ужасно ме кефи.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Лил]  
АвторГpaдинapят (Нерегистриран)
Публикувано17.05.06 18:38



В момента чета "Парфюмът" на Зюскинд и съм очарован от стила му и необичайния подход при описване на отношенията между хората - чрез миризми...



Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: Hинa]  
Автор библиoфил7O (непознат )
Публикувано18.05.06 08:02



Много ме изкефихте с импровизираната дискусия за Тони Морисън
Не съм чел нищо от нея, знам, че е добра, нали е Нобелов лауреат, но вие ще ме накарате да и обърна специално внимание.
Между другото "Възлюбена" могат да ти я намерят в сайта

, просто им я поръчай. Дано преводът да е добър.
Между другото издателство Весела Люцканова, която издаде "Джаз", е доста внимателно към преводите си, ама де да знам, ставата грешки.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор mata68 (cherysh of love)
Публикувано18.05.06 10:25



Паулу си чета - "Захир", после продължавам с "11 секунди", после ще чета истината за шифъра Да Винчи, и така... като че ли много станаха да прелистя до края на май, пък и у нашенско има Майски културни тържества, та натоварено ще е...



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: mata68]  
АвторMъxлaтa (Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 11:04



Абе не е лош Паулу Коелю, ама грам чувство за хумор няма тоя йезуит
Иначе е талантлив, признавам...
Ама не трябва да се гледа на живота чак толкова сериозно все пак. Поне не винаги



Тема Стайнбекнови [re: Mъxлaтa]  
Автор библиoфил7O (непознат )
Публикувано18.05.06 11:09



Току-що завърших Благодатния четвъртък и съм доста доволен, въпреки че Улица Консервна ми хареса повече. Там действието се развива преди Втората голяма война и някак си атмосферата е по-друга. В продължението един от предишните герои е загинал на фронта и т.н. - кофти работа.
Но съм доволен все пак...





Тема Имам проблемнови [re: библиoфил7O]  
Автор библиoфил7O (непознат )
Публикувано18.05.06 11:15



Проблемът ми е следният - чета по3-4, а понякога и повече книги наведнъж. Някои успявам да ги довърша, други остават непрочетени докрая...
Трябва ли да ме притеснява това?
Сега например чета:
Ренесансът на Пол Джонсън
Завръщане във Фифлия на Екатерина Минкова
Проблемът с исляма на Иршад Манджи
Седем пъти пръстенът - на една гъркиня
2-3 стихосбирки
Спомените на говорителя на радио Москва
книжка с разкази на английски език
книжка с текстове на френски
една книга за Милошевич...
И още няколко...

А, как ви се струва?

Редактирано от библиoфил7O на 18.05.06 11:16.



Тема Re: Имам проблемнови [re: библиoфил7O]  
Авторeзepo (Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 11:22




Не мисля, че имаш проблем...
Моите са само три /няма да кажа кои пък/.
А...стихосбирките не се считат или поне така мисля аз, щото стиховете ги чета винаги на глътки.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Пeнчo 3aeka (прозаик, бе)
Публикувано18.05.06 13:29



"Фарс, или никога вече самота" - Вонегът. Припомням си всичко, което ме е впечатлявало някога си.



Тема Re: Имам проблемнови [re: eзepo]  
Автор mata68 (cherysh of love)
Публикувано18.05.06 14:04



И аз чета 4, ама ме примързя да ги изписвам, хайде едната - "Сатанински строфи"-Казандзакис Другите са краеведческа и една специална засяга митологията - на Николай Ареков



Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: Hинa]  
Автор (терореро)
Публикувано18.05.06 14:14



Чела съм "Възлюбена", има уникални попадения, помня описанието на две тела, уф, че тъпо се изразявам, та имаше описание на две ризи, само ризите, като призраци, ризи на колене, нещо такова. Бях удивена какво око има тази жена. А "Джаз" малко ме дразнеше, та не се насилих да я дочета. "Песента на Соломон" е превеждана в България, но не съм я подхващала... Но "Възлюбена" е много сетивна книга, с единия крак в мрака...



Тема Re: Имам проблемнови [re: mata68]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 14:43



"Сатанински строфи" на Казандзакис?
Това нещо ново ли е или страничен
ефект от четенето на 4 книги наведнъж?
Аз чета пиеси на Бърнард Шоу.
Засега "Дом на разбитите сърца" като че ли най-ми хареса.
Подхванах го заради "Пигмалион" в интерес на истината,
но точно тя не ми пасна ама никак.
Разнообразявам Шоу с препрочитане на пасажи от "То"

Все си мисля, че ако не се беше жертвал в името на високите тиражи
от Кинг щеше да излезе един от най-значимите американски
съвременни автори. Язък!



Тема Re: Имам проблемнови [re: Maлkaтa Mю]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 15:38



Функции на две и повече променливи



Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: библиoфил7O]  
АвторHинa (Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 19:45



Привет, библиофил70!

Сред пустинята, населена предимно с чалгари и брадъри, твоят ник е като оазис за изтерзаната ми душа

Но сега, макар и с неудобство, трябва да призная, че доста съм избързала със злостните си оценки за превода. Вчера дочетох книгата и се оказа, че с изключение на няколко тромави пасажа от типа на онзи, който цитирах в предишния си постинг, преводачката всъщност се е справила много добре - нещо, което си е истински подвиг от нейна страна, като се вземе предвид специфичният, сложно орнаментиран стил на авторката.

Благодаря ти за линка. Вече се запалих по Тони Морисън и няма да се "угася", докато не прочета и "Възлюбена", и въобще всичко от нея, което е преведено на български



Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: yф]  
АвторHинa (Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 20:14



"Джаз" малко ме дразнеше, та не се насилих да я дочета."

А мен в началото даже много ме дразнеше и ако не беше непоклатимото ми доверие в преценките на armydreamer, направо щях да я запратя нанякъде.

Е, добре че я дочетох! Ако се хванеш в някакво по-особено, по-вглъбено настроение, съветвам те да я дочетеш и ти. Към края книгата става много вълнуваща, много човечна... сякаш доброжелателството на авторката вече е отправено лично към теб, усещаш го някак си как приижда... като подарък, който получаваш от нея... от тази невероятна жена...

Ето че не мога да намеря точните думи, но съм уверена, че ме разбираш, както и аз разбрах теб



Тема С реверанс към Малката Мю...нови [re: Maлkaтa Mю]  
Автор библиoфил7O (непознат )
Публикувано18.05.06 22:03



Веднага надушвам почитателите на Туве Яснсон!!! Радвам се, че има поне един в клуба
Дали да не си сменя прякора на "Филифьонката", "Муминтрол", а може би "Хомсчето"?
Направо съм влюбен в героите и





Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: библиoфил7O]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 11:03



Филифьонката ми е много любима, горката тя.
Туве Яснон я открих случайно, един приятел ми даде нейна книжка,
защото му поисках нещо лятно за четене.
След това му прибрах каквото имаше нейно.
Северняците много ги бива да пишат детски книжки.



Тема Re: Имам проблемнови [re: Maлkaтa Mю]  
Автормaтa68 (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 11:07



трябваше да посмаля малко бройката, /скромност/ но да се разбира -
"Последното изкушение"
плюс
"Сатанински строфи"
и двете ми харесват, ами 5 едновременно е множко, някои от тях на файлове, та очите ми издават багажа



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: Maлkaтa Mю]  
Автор библиoфил7O (непознат )
Публикувано19.05.06 12:42



Веднага се сещам за Астрид Линдгрен... Четох някъде, че северните народи питаят своеобразен култ към дтството и децата. Защото например литературата им за възрастни е доста тежка, виж Ибсен, Стриндберг, немската литература като цяло. Е, някои от младите им писатели пишат по-леко - Ингвар Амбьорсен е един пример, с неговите "Кръвни братя" и "Птичи танц". Но дори и тези уж смешни книги са доста тъжни...





Тема Re: "Джаз" на Тони Морисъннови [re: Hинa]  
Автор библиoфил7O (непознат )
Публикувано19.05.06 12:56



Уф, много ме успокои, защото аз Весела Люцканова много си я тача и щях да бъда разочарован, ако се беше оказало, че не си е подбрала добре преводача
А Тони Морисън я слагам в списъка от автори, които трябва да бъдат прочетени.
Благодаря ти и за добрите отзиви за моя прякор... Абе малко е семпъл, но пък е точен.




Редактирано от библиoфил7O на 19.05.06 13:01.



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: библиoфил7O]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 13:43



Аха. И Селма Лагерльоф.
Ужасна е наистина литературата из за възрастни,
избягвам я винаги, когато мога. Не ми е дори тежка,
ами някак си дистанцирана и лишена от всякаква емоционалност.
Една такава подредена и рационална - тръпки да те побият.



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: Maлkaтa Mю]  
Автор библиoфил7O (непознат )
Публикувано19.05.06 15:39



Ей, вярно бе - и Лагерльов! А има една писателка - Мария Гриппе, имам някъде една нейна детска книга, но още не съм я чел. Главният и герой е някой си Карлсон, ама не онзи с перката, ами някакъв симпатичен калпазанин - като Емил от Льонеберя
Аз имам сега вкъщи една такава мила калпазанка - на 2 годинки, та тия герои ми стават още по-симпатични

стари книги



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: библиoфил7O]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 16:42



Ами дано успееш да я накараш да чете,
като поотрасне. Аз се опитвам племенницата си
да заинтригувам, засега губя битката най-позорно
в полза на детските менюта ан Макдоналдс и
анимациите по ТВ. Баща и е виновен -
подлива ми вода, щото няма достатъчно търпение.



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: Maлkaтa Mю]  
Автор ponqkoga 6te idvam (във съня ти...)
Публикувано20.05.06 12:16



Започнах да чета " Край река Пиедра седнах и заплаках" на Паулу Коелю.
Какво мислите за този автор?

...като нечакан и далечен гостенин.
Не ме оставяй ти отвън на пътя -
вратите не залоствай...


Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Пeнчo 3aeka]  
Авторkoj (Нерегистриран)
Публикувано20.05.06 12:27



Аз чета само пауло куелю и никй друг. Пеньо Пенев ми е любимия от българите.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: koj]  
Автор ponqkoga 6te idvam (във съня ти...)
Публикувано20.05.06 13:09



Защо четеш само него, с кое толкова ти допада. Аз прочетох няколко книги.На пръв поглед ми хареса, но като че ли има нещо дето ме дразни, но не мога да разбера какво е...Та затова питам, как е при вас.

...като нечакан и далечен гостенин.
Не ме оставяй ти отвън на пътя -
вратите не залоствай...

Редактирано от ponqkoga 6te idvam на 20.05.06 13:10.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: ponqkoga 6te idvam]  
АвторErich (Нерегистриран)
Публикувано20.05.06 13:48



Докато срещна името на Пеньо Пенев срещнах 3ма, които ми направиха по-голямо впечатление.



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: Maлkaтa Mю]  
Автор библиoфил7O (непознат )
Публикувано20.05.06 14:44



Ама тя колко е голяма племенницата ти? Да ти кажа право и аз не знам как се става читател - при мен специално е по наследство. Струва ми се, че ако непрекъснато има книжки около нея и баща и и майка и я водят по книжарници и и купуват по нещо - защо да не се получи? Ама това трябва да стане май още в самото начало...
Четенето на книги дава свобода, но дали всички имат нужда от нея?





Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: библиoфил7O]  
Автор Cив (pumpkin king)
Публикувано20.05.06 14:56



елвис карлсон е главният герой :)
хубава книжка е
чети чети



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Erich]  
Авторkoj (Нерегистриран)
Публикувано21.05.06 00:24



Бе майтапя се бе хора. Щом не сте разбрали шегата вероятно не сте ги чели. Особено П.Пенев. Ужасен е.



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: ponqkoga 6te idvam]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано21.05.06 01:57



"Край река Пиедра седнах и повърнах".



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: koj]  
АвторErich (Нерегистриран)
Публикувано21.05.06 02:50



Айде пък чак да е ужасен, а?
Какво си чел/а от него?



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: Б.K.]  
Автор Cив (pumpkin king)
Публикувано21.05.06 09:29



здравей б.к.
и аз се повърнах за малко заради erich



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: библиoфил7O]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано22.05.06 10:51



Трети клас.
Като беше по-малка, опитвах с
големите детски книжки с картинки на Егмонт,
приказки разни, но не се получаваше особено.
Не мога да и задържа интереса почти с нищо -
нито рисуване, нито пъзели, нито книжки.
Картуун нетуърка просто бие по точки.
Миналото лято ми дойде на гости, реши да гледа видео.
Във видеотеката и предлагах Хари Потър, Голямата Риба...
В смисъл - мисля, че е достатъчно голяма да избира сама,
аз просто правя предложения.
Избра си Анаконда. Момиченце във втори клас (тогава).
Хари Потър не и е интересен, иска да има книгите,
защото всички ги имат в класа, но не ги чете.
Родителите и нямат много време.
Ама ако си мисли, че така лесно ще се откажа...



Тема Re: С реверанс към Малката Мю...нови [re: ponqkoga 6te idvam]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано22.05.06 10:53



Най-точното определение за Коеулю го даде Милчо Левиев в енто интервю:
за литературата той е като Кени Джи за джаза



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Anjeliens ()
Публикувано06.07.06 08:14



Понеже времето си "тече" пък и казват избираната литература донякъде се влияела от събитията и настроенията в живота на отделния човек, аз в момента съм на "Писма" на Юлиян.Там има и политика, и история, и мъдрост, а може би и още нещо.Не е лоша за "събиране на ума", както се казва.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор nightsun (минаващ)
Публикувано07.07.06 00:26



абе за тоя Джон Фалоуз съм слушал и друг път. Даже го споменаха в един филм по сценарий на Стивън Кинг. какви ги пише тоя приятел? И Колекционерът не е ли оня филм с Дензъл Уошингтън?



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: nightsun]  
Авторнe xapecвaм Kyeльo (Нерегистриран)
Публикувано07.07.06 11:51



Чета "Терзанията на цар Соломон" на Ромен Гари, който ми е любим от време оно и една стихосбирка на Вислава Шимборска, също в добър превод. Чете се бавно и упоително.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Josefine (jujicat)
Публикувано07.07.06 19:22



Нека да дам и аз своя мъничък принос към темата с 3-те книги,които чета и препрочитам и които се вписват много добре в лятната атмосфера според мен:
"Глупаци в чужбина"на М.Твен
"Англичаните" на Джеръми Паксман
"Писма от моята мелница"на Алфонс Доде.





Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано09.07.06 16:53



"Kings of Albion" на Julian Rathbone. "Аленото цвете и бялото" на Мишел Фейбър.

Oh, tell me how many roads must a man walk down,
before you call him a man...


Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Пaн (издирваща)
Публикувано12.07.06 03:16



Ми Херман Хесе - "Сидхарта", вчера си я поръчах и вчера я прочетох. Много прекрасни неща чувах з нея. Дори едно момиче в Борисовта градина като ме видя, че я нося и се провикна: "ЕЙЙЙЙЙЙЙЙ, ТВА Е СТРАШНА КНИГА НА ХЕРМАН ХЕСЕ". И аз се върнах и й взех телефона да се видим, че дипломна ще пиша и може момичето нещо интерсно да ми каже.

Като цяло на мен ми се струва нищо особено за будистки разказ, а за Хесе - да, странно е, че гермаснец с неговата съдба, за пише през погледа на Буда.

Let the forest be with you!


Тема Re: Имам проблемнови [re: библиoфил7O]  
Автор Льoня (понякога)
Публикувано15.07.06 14:19



Нали знаеш, че лесно мога да ти го реша проблема





Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Пaн]  
Автор Shosti (непознат )
Публикувано15.07.06 14:58



"Жан Кристоф"-Ромен Ролан .
Прекрасна книга...въпреки,че все още съм в началото тя ме заинтригува и развълнува.



Тема Re: В моментанови [re: Beнaбили]  
Автор sparkinthedark (soul_dance)
Публикувано15.07.06 22:02



"С лято около шията" звучи интересно, кой е авторът?

you should see how it feels
with your feet on the ground


Тема Re: Какво четете в моментанови [re: nightsun]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано16.07.06 16:20



Филмът е друг.

Ето малко за книгата на Фаулз - в есе за съвсем друга литература - руската.
http://underpear.gyuvetch.bg/pelevin/fauls.htm

Иначе от него съм чела още "Ларвата", "Грешницата от Лайм Бриджис /Момичето на френския лейтенант", "Абаносовата кула" и много ми харесаха.



Тема Re: В моментанови [re: sparkinthedark]  
Автор Beнaбили (5-18)
Публикувано21.07.06 16:18



Ги Гофет

Понякога съм толкова добра,
че цялата изтръпвам и боли ме...


Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
АвторДИBA (Нерегистриран)
Публикувано18.08.06 13:36



http://vodenduh.com/body.html това чета аз :) препоръчвам го



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Koнcyлт (различен)
Публикувано22.08.06 15:11



"Дневникът на един маг" на Паулу Куелю



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано23.08.06 12:06



"Евангелие на Юда", "Евангелие на Филип", "Евангелие на Мария-Магдалена" + "Марлон Брандо зад кулисите" за разнообразие.



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Anjeliens ()
Публикувано30.08.06 15:39



Дейвид Морел "Нарушители".

Всъщност ще я оставя сама да говори за себе си посредством гласа на един от героите и, но няма да издавам наистина за какво става въпрос



...и така...

"... - Ние притежаваме култура за еднократна употреба.Хора, пластмаси, бутилки с гърмящи тапи, принципи - всичко е за еднократна употреба!Нацията страда от разстройство на паметта.Невъзможно е да си представим какво се е случило преди двеста години.А преди сто?Твърде трудно е да се мисли за онова време.Преди петдесет лета?Древна история!Един филм направен преди десет години се смята за стар.Телевизионен сериал, произведен преди пет - за класика.Повечето книги са с тримесечен престой в книжарниците.Спортните организации строят стадиони и почти веднага ги разрушават, за да ги заменят с по-нови и по-грозни.Началното училище, където ходех беше съборено и сега от там минава търговска улица.Нашата култура е обсебена от новото, ние унищожаваме миналото и се преструваме, че никога не е съществувало.Искам да напиша очерк, с който да убедя хората, че миналото е важно.Да накарам читателите си да го усетят и оценят..."

Приятно потапяне в света на Нарушителите



Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор samodiv4e (непознат)
Публикувано31.08.06 22:42



За не знам кой си път препрочитам "Разговори с Бога" на Нийл Доналд Уолш. Много силна книга, и наистина промени живота ми. От нея лъха на Свобода. Бог ни е създал и...ни е дал свободен избор да правим с живота си, каквото пожелаем.Нашият живот е процес на Сътворяване, но не всичките знаят че притежават такава сила. И десетте Божии заповеди - не съществуват ! Това го казва самият Бог





Тема Re: Какво четете в моментанови [re: Anjeliens]  
Автор Koнcyлт (различен)
Публикувано01.09.06 14:44



Книжката е супер! Като повечето неща на Морел





Тема Re: Какво четете в моментанови [re: mata68]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано15.01.21 09:54



Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели тендера за превода за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.


Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013

2.7K

239

SHARE

SAVE

Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt

от книгата
Topographie
des Terroes

Gestapo, SS und
and so on...

page 102
3.7 "Schutzhalt"
____________________

"Schutzhalt" und "Verbeugungshaft" fur
Homosexuelle

Подпис:








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.