Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:28 27.09.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: По какво учат децата ни - Смях през сълзинови [re: the_bomb]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.01.06 22:43



"инверсия - 1. литер. стилистична фигура - разместване на обикновения ред на думите в изречението или словосъчетанието за постигане на изразителност и емоционална окраска на речта"

това не е псевдонаучно, а си е термин, който се използва не само в литер. критика, но ето че в речника дават на първо място литературното използване. "инверсирането" си е негова измислица, защото такъв глагол не знам да има, но си е разбираемо общо взето.

в крайна сметка изречението не е дълго (какви изречения по 5 реда съм виждал...), като изключим инверсирането няма научен жаргон и за разлика от доста изречения в тази област има някакъв смисъл - въпросното стърчене визира ботевото "стърчи, аз видях, черно бесило", което наистина е с разместен словоред, като глаголът е на първо място и така му се поставя емоционално и смислово ударение, което после съчетано с "виси на него със страшна сила" (пак инверсия) има много силен ефект и като звукопис и като смисъл.

аз цинично бих казал, че Ботев си е напасвал римата и затова е обърнал наопаки изречението, но в крайна сметка страхотно се е получило - този точно момент от стихотворението си е почти легендарен.




по темата - първо не съм убеден, че човекът го е писал този анализ за децата. може да си го е писал за възрастни, после някой акъл да е решил да го добави текста в учебника.

второ не виждам досега някой тук да е предложил алтернатива. мен ако питаш изобщо не трябва до 11 клас да се чете литературна критика, трябва да се научат първо децата да си формулират свързано и последователно мисълта (доколкото има такава), а не да зубрят наизуст фрази, които не разбират.

литературната критика си е точно такава дрисня. това изречение по принцип изобщо не е характерно за типичната лит. дрисня. пак призовавам ако някой има нещо, което е по малко дрисня (за същото стихотворение) да го даде тук за сравнение. че то дори обяснението в речника на "инверсия" е достатъчно дрисливо - "словосъчетанието", "емоционална окраска", пфу!



Тема Re: Честито, получаваш покана за "Искрено и лично"нови [re: блa_блa_блa]  
Автор lachistein (развалина)
Публикувано30.01.06 22:51



В отговор на:

Но, например, за гимназист учил английски (а сега почти всички учат) дума като "инверсивен" не трябва да е кой знае какъв проблем.




сега кво се правиш

Gene Kelly, Fred Astaire
Ginger Rogers, dance on air


Тема Re: По какво учат децата ни - Смях през сълзинови [re: kpилe]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано30.01.06 22:53



мен ако питаш изобщо не трябва до 11 клас да се чете литературна критика, трябва да се научат първо децата да си формулират свързано и последователно мисълта (доколкото има такава), а не да зубрят наизуст фрази, които не разбират

now we're talking!

напълно съгласен!

и никакви инверсии-минверсии. термините - в специализирани хуманитарни паралелки и в университета!
те децата са оставени полуграмотни от по-долните класове, а ние ще им говорим за инверсиране.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Честито, получаваш покана за "Искрено и лично"нови [re: блa_блa_блa]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано30.01.06 22:53



Ей, я, ако може, не ме цитирай, не съм нито критик, ни писател!





Тема Re: Честито, получаваш покана за "Искрено и лично"нови [re: блa_блa_блa]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.01.06 22:53



много уместна забележка.

имаше един пич сред полу-точните информатични науки, дето в учебника си използваше термини като "реентрация" :) баси промития мозък беше.

проблемът е, че на точните науки им имат респект хорицата, не на всеки му стиска да каже - "абе тази теорема тука не е изведена както требе, я ако се хвана по-добре ке я изведа!"

докато Ботев всеки е чел и разбира! булгар булгар! аз по-добре може анализира!



Тема Re: По какво учат децата ни - Смях през сълзинови [re: the_bomb]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.01.06 23:00



ами да, но 'просветлението' горе не казваше това, а искаше да се заменяла тази лит. критика с друга. и затова аз питам, искам, пискам, белким някой пусне свястна лит. критика върху Ботев, която да става за 7ми клас деца :)) ще си струва да се види...


"децата" са полуграмотни, не могат да построяват правилно изречения, не могат да се изразяват смислено и най-лошото - не могат да мислят логично, критично, задълбочено, последователно.

наш'те педагози велики обучават децата да зубрят наизуст, вместо да мислят с главите си. но такъв е животът, за 200 кирливи лева месечно не можеш да купиш един добър специалист, освен ако не е някакъв отчаян идеалист, а такива хич не останаха.



Тема Re: Честито, получаваш покана за "Искрено и лично"нови [re: ssonia]  
Автор блa_блa_блa (spell)
Публикувано30.01.06 23:16



сори, нищо лично, даже май не ми е точен цитата;
идеята ми беше, че никой не възприема като проблем сложната терминология и граматика в учебниците по физика, химия, биология, математика и това е добре. Ясно се осъзнава, че научното познание (дори и въведението към него) не е възможно без тях. Колкото повече образованието по тях се доближава до първоначалните лични възгледи на учениците, толкова по-некачествено ще е то и толкова по-малко те ще могат да произвеждат собствени идеи в дадената дисциплина.
Защо хуманитаристиката в училищата трябва да се унижава и деформира до езика на предварителните ученически интуиции? А точно това искат загрижените майчици, пфу, не ги е срам!



Тема Re: Честито, получаваш покана за "Искрено и лично"нови [re: блa_блa_блa]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано30.01.06 23:23



Хаха, майчици Ясно ми е какво имаш предвид, но защо мислиш, че майките не се грижат и за точните нАуки? Грижат се и още как - просто наемат учители да обяснят с думи прости на дечурлигата нещата, които не разбират /не поради граматически неясноти/, и след това учениците сами успяват да облекат теориите в каквато си искат граматика. Нещо като да получат първоначален превод на техния си език - оттам е лесно нататък.





Тема Re: Честито, получаваш покана за "Искрено и лично"нови [re: kpилe]  
Автор блa_блa_блa (spell)
Публикувано30.01.06 23:33



аслъ!

а освен "тия работи всеки ги разбира" има и друго не по-лесно разколебимо убеждение: хуманитаристиката трябва да е добре смляна и не изискваща много интелектуални усилия за възприемането си проповед за националните ценности; точните науки учат на акъл, неточните - на морал и на това, как да си попълваш сивито с по-малко правописни грешки.



Тема Re: Честито, получаваш покана за "Искрено и лично"нови [re: блa_блa_блa]  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано30.01.06 23:41



Като имам време, ще пусна и други бисери.

В отговор на предния постинг на бла_бла_бла - литературата не е точна наука като физиката, химията и пр.

Утилизационното заимстване на термини от "точните" науки и трансплантирането им в ареалите на литературните дискурси за визуализиране и експлициране на емоционалния континуум на контенцията на творбата не е гаранция за профундна ерудираност. Симплицитната експресия понякога може също да стимулира реализирането на интелектуалния потенциал на реципиента на критическата продукция, визираща хуманитаристичната единица. В този смисъл глаголът "стърчи" е позитивно-директен контрапункт на един друг граматическо-лингвистичен квант - "виси" (както във фолклористично-наивистичната визия на първичния философско-риторичен и констативен примитивизъм на конструкта "виси ти, ама ти отива").

Navigare necesse est, vivere non est necessare

Редактирано от Satori на 30.01.06 23:50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.