Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:04 20.09.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Тема Кари или Керинови  
Автор JB (непознат)
Публикувано07.12.05 17:31



Здравейте, вчера си купих "Оскар и Лусинда" на Peter Carey. Името е преведено Кари, а на едно старо издание на "Блаженство" е Кери.
Как е правилно?



Тема Re: Кари или Керинови [re: JB]  
Автор Prof.McGonagull (устремена *V*)
Публикувано07.12.05 20:52



На мен ми се струва, че е Кери. Блаженство, хм, много харесвам тази книга... Спомняш ли си за притчите и за дърветата в индианските планини, които се разпадат на синя пепел, когато ги изгориш?...

Или бъркам автора и произведението? Чела съм я преди около 10 години, ако не и повече...

Top Vampire Writer



Тема Re: Кари или Керинови [re: JB]  
Автор kpилe ()
Публикувано07.12.05 21:28



Лари



Тема Re: Кари или Кери [re: Prof.McGonagull]  
Автор JB (непознат)
Публикувано08.12.05 11:09



Не бъркаш :) за притчите. За синята пепел... не си спомням точно, но мисля беше, че трябва да направиш дар, когато отсечеш дърво.
А пък аз все казвах Кари..



Тема Re: Кари или Керинови [re: JB]  
Автор Prof.McGonagull (устремена *V*)
Публикувано10.12.05 16:51



Мисля, че на английски се произнася между а и е. Руснаците биха казали Кари, но те се придържат към спелинга, а ние сме по-фонетични. И двете не са грешка, според мен. Макар че, например, ние, в БГ, казваме Ким Бейсинджър, а преводачът на Холивудски мъже на Джаки Колинс посочва, че американците я произнасят като Басинджър.

Но за притчата - тя ме промени, знаеш ли? Беше най-красивата магия. Изпробвах я... и спечелих приятели. Написах една история, която безкрайно много ги привърза към мен, защото видяха каква съм наистина... прочетох я една вечер на верандата на вилата, но преди това поисках дар... точно като в притчата. И получих... знаеш ли какво? Не скъпоценен камък... а листенце индийски коноп, което години наред носих в паспорта си. Това е магия, която действа. Вярвай ми. Всъщност, важното е да разказваш с любов.

Top Vampire Writer



Тема За България е...нови [re: JB]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано12.12.05 06:37



по-скоро "Кери"

Зависи кое ще се наложи като норма от медиите и говорната реч.

Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Бъдете високи!



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.