Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:33 12.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема цензуранови  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано09.10.05 20:58



Днес гледах един филм на Волгин за Русия. В един от разговорите с руски интелектуалци, в случая с пистел, бе поставен и въпроса за цензурата. Най-общо:

Коя цензура е по-страшна - идеологическата или пазарната?

От мноого много време този въпрос ме занимава и не ми дава мира, но в този момент осъзнах: по-страшна и по-вредна от идеологическата е пазарната цензура. Защото идеологическата трябва да преодоляваш с безумни финтове (обикновенно на мисълта и изострения интелект), а пазарната - с евтини и лесно смилаеми палачинки.

Какво мислите вие? И, всъщност, тормози ли ви чак толкова много този въпрос, та да седнете и тема в клуб да пишете? Или и това е част от се-ля-ви-то, извиняващо всичко?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: цензуранови [re: Stefan Pan]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано09.10.05 22:04



какво разбираш под 'пазарна цензура'?

разбира му тиквата на волгин :(



Тема Re: цензуранови [re: Stefan Pan]  
Автор Mpaчнa вoдa (езеро)
Публикувано10.10.05 19:27



Да, и аз мисля, че всяка икономическа форма на ограничение е много по- страшна от идеологическата. Не само в литературата.

...


Тема Re: цензуранови [re: Б.K.]  
Автор ridiculus .mus~ ()
Публикувано10.10.05 19:32



може би под "пазарна цензура" се има предвид - давам пример, макар и от друга сфера - нали има твърдения, че би могло да има много по-евтини автомобили, които са и несравнимо по-екологични, ако горивото, което се употребява сега, се замести с алтернативни видове, като разбира се конструкцията на машините също се промени на коренно различно равнище.. само че тогава печалбите на петролните грамади отиват на кино... и други такива примери...

не мога да си представя добре как такова нещо може да се отнесе до литература; не че е невъзможно да съществува, просто аз не мога да си го изфигурирам.



Тема Re: цензуранови [re: Mpaчнa вoдa]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 20:09



каква икономическа форма на ограничение има в свободния пазар?



Тема Re: цензуранови [re: ridiculus .mus~]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 20:14



ами, не биха били по-евтини.
десетките години на R&D влизат в цената.



Тема Re: цензуранови [re: Б.K.]  
Автор ridiculus .mus~ ()
Публикувано10.10.05 20:18



ама аз не твърдя биха ли, или не биха... изобщо НЕ говоря за това.
просто дадох пример как си представям пазарна по вид цензура. изобщо.
макар че, пак да кажа, не си я представям по-точно как би изглеждала отнесена към литературата.

------------------------------------------------------------------------
заради погрешна дума, употребена вместо "пазарна",

Редактирано от ridiculus .mus~ на 10.10.05 20:21.



Тема Re: цензуранови [re: ridiculus .mus~]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 20:28



имаш предвид монопол?



Тема Re: цензуранови [re: Б.K.]  
Автор ridiculus .mus~ ()
Публикувано10.10.05 20:55



имам предвид пазарна цензура по някакви причини - в случая - да го наречем монополни.
обаче пак не мога да си го представя свързано с литературата, освен ако не приемем за удобство, че идеология=монопол ; )


много офтопик:
дали би могла да ми помогнеш, моля
търся едно стихотворение на любомир левчев - "колко е страшно да бъдеш влюбен... на двайсет..." не помня.
но го търся и не го намирам...



Тема Re: цензуранови [re: ridiculus .mus~]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 21:09



с удоволствие, но нямам почти никаква худ. лит. на български при себе си. ако го изнамеря от нейде, ще ти пусна бележка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.