Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:31 15.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Що е това Класика според вас ?нови  
Автор мaйнaTA (реалистъ)
Публикувано02.01.05 17:37



Формулирам си по точно въпроса )))
Кое в литературата е класика за вас ? Това което общественото мнение квалифицира като такава или това четиво което харесва на вас лично ?
Щот аз съм чел "Световна Класика "(от ония с черните твърди корици ) но произведението си беше пълна боза меко казано )) Но... е класика +това световна ! Определено не бях съгласен .Ще ми бъде интересно да чуя и вашите мнения по този въпрос

майната им на правилата



Тема Re: Що е това Класика според вас ?нови [re: мaйнaTA]  
Автор Haчko (Mr. sir)
Публикувано02.01.05 17:44



Преди всичко "класика" за мен е съществително име, нарицателно, женски род, единствено число. Пише се с малка буква.

И други.





Тема Re: Що е това Класика според вас ?нови [re: Haчko]  
Автор мaйнaTA (реалистъ)
Публикувано02.01.05 18:00



не си ми отговорил по същество на въпроса майна а как да го пиша зависи от мен )) Питах за произведенията обознаначени като такава



Тема Re: Що е това Класика според вас ?нови [re: мaйнaTA]  
Автор Haчko (Mr. sir)
Публикувано02.01.05 18:07



Реших, че е добре да започнем с грамотността, после ще преминем на класиката.

Благодарение на разни новоизлюпени "мислители", "журналисти", "разбирачи" и други недоразумения "класика" е изтъркана и (вече) изпразнена от съдържание дума. Аз чета това, което ми харесва, без да се интересувам какъв етикет ще му лепне тоя или оня. Разбира се, на Кръстан Дянков вярвам безрезервно. Но пък той не беше от хората, които крият липсата на мнение и прозрение зад стени от завързани думички и словоблудства под високо налягане.

Допълнение: как пишеш, зависи от теб, да. А дали да те имат за неграмотник, това зависи от останалите.



Редактирано от Haчko на 02.01.05 18:09.



Тема Re: Що е това Класика според вас ?нови [re: Haчko]  
Автор мaйнaTA (реалистъ)
Публикувано02.01.05 18:18



хехее лепна ми определение за неграмотник веднага , точно споря за същата тема на кюто )) и не си чел контекста , както и да е грешката е моя )) имах предвид библиотека "Избрана Световна Класика "
Но иначе съм задоволен от отговора ти )) Сега да чуем и другите дрсакачи тук )))



Тема Re: Що е това Класика според вас ?нови [re: мaйнaTA]  
АвторDjilda (Нерегистриран)
Публикувано02.01.05 19:06



Класика е всепризната за ценна и идейно значима, съвършена в художествено отношение творба /разказ, роман, платно и т.н./

Преди години имаше една поредица "Световна класика", но не е задължително всичко от нея да се хареса на всички. Според мен има класика и класика - едната е общоприетата за значима, другата - нашата си, която ние определяме за ценна, стойностна, без да е попадала в класациите, в полезрението на видни литературоведи /или експерти в другите области на изкуството/.
Та така....да видим другите какво ще пишат и дали ще се получи дискусия...



Тема Re: Що е това Класика според вас ?нови [re: мaйнaTA]  
Автор dragonfly (Бисерен дракон)
Публикувано02.01.05 19:17



Кой те излъга, че е задължително класиката да ти харесва, бре дете

Слънцето е планета, на която всички са запалили по една свещ искрено, от сърце.


Тема Re: Що е това Класика според вас ?нови [re: мaйнaTA]  
Автор зy (каквато-такава)
Публикувано02.01.05 19:36



Опитвала съм се да си го формулирам през годините, като се абстрахирам от учебникарските определения.

Мисля, че най-простото (или опростенческо ?) обяснение е:
произведенията, които най-ярко изразяват естетическите критерии на епохата си (съответните литературни течения и форма на произведенията, както и тематиката, която вълнува авторите от една епоха) + капка гений, която придава на произведението относителна актуалност и днес.

Намирам, че е доста удобно за ползване обяснение, защото ако нещо не ти хареса, имаш оправданието, че естетическите критерии днес са различни, следвателно...

Като например Балзак е имал време да пише описания от по двайсет страници на една врата, но ние нямаме време да ги четем. Същото важи за Джейн Остин. И за всички други автори от други епохи.

Или друг пример - триединството на класическата (в прекия смисъл литература) днес изгежда смешно. Единство на място, време и действие и всичко това заключено в 24 ч.? Егати! Концентрацията е направо отровна!

Не мисля, че ценността на класиката е в това вички да харесват всичко. Поне за мен е по-интересно да следя как са се променяли разбранията за литература, красота, морал, социални настроения, разив (евентуално) между социално и личностно, психологически "драми", в коя епоха кое е било най-важно и как в други епохи то става абсолютно маловажно, стилистични похвати и пр. Т.е. чета с познавателна цел. Пък ако ми и хареса, съм на чиста печалба .

Редактирано от зy на 02.01.05 19:40.



Тема Re: Що е това Класика според вас ?нови [re: мaйнaTA]  
Автор Haчko (Mr. sir)
Публикувано02.01.05 21:44



Ами неграмотен си. Пише се "Избрана световна класика". А не с главни букви. Определението само ти се лепна, така да се каже.





Тема Re: Що е това Класика според вас ?нови [re: мaйнaTA]  
Авторkyk (Нерегистриран)
Публикувано02.01.05 23:23



класика е това, което никой не разбира на 18; това, което всеки разбира в предсмъртния си час, но няма време да промени живота си според истините в "класиката", та затова тя е вечна!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.