Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:59 15.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема ШУТАРАНГА!!!  
Автор Haчko (dolce vita)
Публикувано19.09.04 22:22



Опасна книга!! Струва си парите и времето, отделено за четене.

Тръгнало ми е на художници на мен и туйто! Първо Стефан Лазаров, сега Симеон Спиридонов... без да броим Чудомир, разбира се

Шутаранга. Тоя каламбур го знам от родителите си. И вчера като видях книгата, я купих веднага, без да се замислям. И не съжалявам

Никога не забравяйте шутарангите си, носете ги винаги с вас! Това е





Тема Re: ШУТАРАНГА!!!нови [re: Haчko]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано20.09.04 10:35



Имам приятелка, която като малка все питала какво е това
"шутаранга" - чувала думите слято и си мислела,
че това е нещо, което може да се забрави някъде.
Ще взема да и я подаря.
Има ли я на Славейков?



Тема Re: ШУТАРАНГА!!!нови [re: Maлkaтa Mю]  
АвторHaчko® (Нерегистриран)
Публикувано20.09.04 13:42



От Пловдив я купих книгата, но предполагам, че я има и на "Славейков". Издадена е от "Весела Люцканова"



Тема Re: ШУТАРАНГА!!!нови [re: Haчko]  
Автор 6h*d155 (непознат)
Публикувано20.09.04 14:43



какво пък ще е тва, не знам
Таз дума много непозната



Тема Re: ШУТАРАНГА!!!нови [re: Haчko®]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано21.09.04 11:31



Благодаря. Тука има някакви дни на българската книга,
ще взема да проверя там.



Тема Re: Абе,нови [re: Haчko]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано21.09.04 17:51



шутаранга не звучи ли малко мръсничко, навява ми представата за определени женски работи. Та, представи си как звучи съвета да си носим шутарангите винаги с нас. Ами тези, които нямаме?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Ехххххххх....нови [re: Chestor]  
Автор Haчko (горскипехотинец)
Публикувано21.09.04 20:08



Може би, за да бъда правилно разбран, трябва да обясня на уважаемите читатели какво е ШУТАРАНГА.
Това е от песен.
А песента е тази песен, която баща ми и неговите приятели, когато се почерпеха, в най-лигавия момент запяваха нечленоразделно:

...Отдавна, в стари времена,
живял е крал със своята кралица.
Придворен шут деня, нощя
със своите песни ги развличал.

Веднъж кралицата каза:
- Изпей ми, шуте, серенада,
затрогнеш ли сърцето ми -
целувка ще ти дам в награда...


Тук присъстващите севлиевски дами сластно премрежваха очи, за да чуят какво е станало по-нататък. А по-нататък ставаше следното: шутът запяваше нежно и затрогващо, кралицата от своя страна го даряваше с целувка и тук:

Забравил ШУТАРАНГА свой,
влюбил се в своята кралица...

Ето откъде се взе тази ШУТАРАНГА... Иди на шестгодишна ранна възраст, че разбери какво, аджеба, е това нещо ШУТАРАНГАТА.
Шутарангата, мислех си аз тогава, е нещо мистериозно, някаква абракадабра. По-нататък в песента се казваше как кралят заповядал на палача да скъси шута с една глава. Сиреч да обезглави този шут, дето си е забравил ШУТАРАНГАТА, та да помни винаги, че всеки трябва да не си забравя ШУТАРАНГАТА, а да си я носи винаги със себе си и да не дава да го целуват разни кралици наляво и надясно.
Много по-късно разбрах, че всъщност думите са две: ШУТ и РАНГ, ама това наистина беше много по-късно.
Моето детство беше белязано завинаги от тази ШУТАРАНГА. То беше толкова мистериозно и необикновено - като самата дума. Беше измислено и неразбираемо и може би не ми струваше главата, защото аз винаги и навсякъде си носех ШУТАРАНГАТА за всеки случай и удобство.
Затова реших книгата за моето детство да се казва именно така - "Шутаранга"


* * *



И една поправка: в първия си постинг съм объркал името на художника - Иван Лазаров е, не Стефан. Стефан Лазаров е професор, музиковед, беше заместник-ректор на НАТФИЗ. Имах щастието лично да се запозная с него и да му гостувам два-три пъти.





Тема Re: Ех я,нови [re: Haчko]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано21.09.04 23:57



занех си, че има нещо шутаранговско в тая работа. особено объркването на рода. би трябвало да си го възприемал като шутаранг - забравил ШУТАРАНГ-а свой. -а като непълен член на съществителното от мъжки род ШУТАРАНГ.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Ех я,нови [re: Chestor]  
Автор Haчko (горскипехотинец)
Публикувано22.09.04 00:03



Да бе, и аз забелязах, ма реших да бе издребнявам






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.