Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:55 13.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Може пък и Вие да сте бил?нови [re: Бereмoт]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано11.09.04 17:38



Ирина е, по думите на писателя-дисидент Георги Марков, "твърде вносен образ", "Образът на Ирина веднага напомня за цяла литературна рота от Ирини, отдавна изчерпал всички Ирино-варианти от полето на световната литература".

Димов е един от малкото ни автори на световно ниво. Какво значи това "орбазът е вносен"? Влияния има навсякъде, във всяка литература.

Друг наш световен автор е Гео Милев. Или и той ти е "вносен"? Или пък имаш претенции на идеологическо ниво?
Вярно е казано - имаме световни автори, ама не се рекламираме достатъчно. А Ана Каренина е като от сапунка, ще прощаваш.

ПС. Може да си поговорим и за дисидентството на Георги Марков, ама не тук му е мястото.



Тема Re: Мило ми стананови [re: Maлkaтa Mю]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано11.09.04 23:12



да видя тук едно сърце юнашко от Муминтрол.
Както много често, си права, малка Мю. Е, за Гео малко не съм съгласен. Поради това, че ми е позната само "Септември". Не съм чел неговата лирика, но "Септември" не е много моята поема.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Мило ми стананови [re: Chestor]  
Автор Haчko (dolce vita)
Публикувано11.09.04 23:31



Ти ли спомена по-горе, че превеждането на поезия си е пренаписване на съответната творба? Е... Гео е един от най-добрите преводачи на шекспировото творчество





Тема Re: Може пък и Вие да сте бил?нови [re: Maлkaтa Mю]  
Автор)) (Нерегистриран)
Публикувано12.09.04 16:12



Шъ мъ прощаваш и мене, ма кога е писана "Ана Каренина, помниш ли? А когат е писан "Тютюн", у Европа Пруст, Томас Ман, Джойс отдавна вече са в класиката. И аз си харесвам Димов, ма да го сравняваме с Толстой е просто абсурдно - близо век разлика, нали се сещаш? Образът е вносен и защо това трябва да е минус? Може и "Червено и черно" да е сапунка по тая логика (и "Антигона" и "Едип цар"). А можете и да престанете да се плъзгате на равнище фабула и да видите и други неща.
А Гео Милев просото е част от онова, което се случва тогава в европейската литература (сега, кат ме накара и да мисля, май там му е разликата с Димов). А и когато поставяме Димов в нашата си традиция, остава изолиран, не защото текстовете ги няма, а защото просто не влизат в нещото, което сме си обособили като класическа българска литература - преди сума ти години някой е казал, че този и този трябва да е там и той си седи там и досега. Ако вмест Вазов, Елин Пелин и Йовков, го поставим в друг контекст, ще ни е по-различен. И това не е въпрос на реклама, а на смяна на читателска култура.



Тема Re: Мило ми стананови [re: Haчko]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано12.09.04 23:51



Аз.
Не беше ли В. Петров?
А не е ли пренаписване преводът на поезия? То и на проза е в известана степен пренаписване, ама за поезия да не говорим.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Мило ми стананови [re: Chestor]  
Автор Haчko (dolce vita)
Публикувано13.09.04 08:12



Валери Петров е другият голям преводач на Шекспир

А не е ли пренаписване преводът на поезия?/i]
Именно - е. Та... за Гео...





Тема Re: Мило ми стананови [re: Chestor]  
АвторMaлkaтa Mю (Нерегистриран)
Публикувано13.09.04 19:24



Благодаря!
Ами Септември по принцип си е модерна европейска поезия за онези години - като структура става въпрос. Човекът си е немски възпитаник и си му личи.
А и целия цикъл поеми. Прозата също.
Страшно се дразня, защото в училище ни учех как Славейков
е едва ли не първенецът на модерната литература в България,
пък Гео Милев го пренебрегват.



Тема От музика не разбирам, НОнови [re: Бereмoт]  
Автор Fire_Fury (Огнен)
Публикувано14.09.04 04:11



книги чета и вече съм на 42 години и доста от тях съм прочел. На четири езика, както ти казах.

Самият "Тютюн" го бях изчел на 18 години за два дена - на един дъх. След това съм го чел около 4-5 пъти. Последно, четох едната четвърт от него, която е качена в Словото преди месец. Голям роман!!!

"Ана Каренина" съм я чел също на 18 години, а преди 7-8 си купих луксозно руско издание, от което с голям ЗОР прочетох само първия том. (Докато "Война и Мир" съм я чел на един дъх за три-четири дена!)

Разбира се, че моята оценка е СУБЕКТИВНА. Но преди 10 години прочетох "Дом за мистър Бисвас" на Найпол и разправях на всичките си приятели, че Найпол е велик. През 2002 той взе Нобеловата награда. А аз съм чел само тази негова книга, но поне пет пъти. Велика книга! Грабва те.

Та ако вече си забелязал, обичам историите за Малкия Голям Човек! Защото този обикновен човек прави повечето неща в Света, а не разни графини и контета.

Хайде със здраве!

П.П. Смирненски е голям Поет!!!



Тема Re: Славейков и Гео Милев [re: Maлkaтa Mю]  
Автор вepблюд (камилче)
Публикувано14.09.04 08:19



И Пенчо Славейков, и Гео Милев са културни идеолози, освен творци.
И двамата са радетели за модернизиране на българската литература, всеки във своето време.
Единият не е по-"модерен" от другия и обратно, просто защото са живяли по различно време.

Имаш известно основание, че Гео Милев е като че ли малко пренебрегван. Поезията му си остава недооценена. Аз лично не я харесвам особено, но това е субективно мнение.



Тема Re: НОнови [re: Fire_Fury]  
Автор Бereмoт (Кариран)
Публикувано21.09.04 00:20



чисто субективно погледното, субективният Ви поглед си е избрал лоша зрителна точка.
Дайте малко по-така "кубистично".

-----------------------------
Ръкописите не горят...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.