Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:05 13.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Това е друго нещонови [re: Бereмoт]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано09.09.04 22:29



Не мога да се засрамя. Съжалявам, единственото, което мога да сторя е да се огорча. Не че съм спирал да се огорчавам през последните години от истината. Факт е, че нито БКП (БСП), нито СДС разрушиха, разграбиха и източиха предприятия, хазна и всичко, което можеше да се разграби и източи. Направиха го хората - бесепари разни, седесари и други подобни морални утайки, българи от главата до петите. С по-голямо или по-малко участие. Пред мълчаливото и безучастно наблюдение на тия, които не правеха това. Но, поради мълчанието и толерантността си, също съучастници. Тези, същите, избират един Софиянски за кмет, мнозина с мотива "знаем, че е крал, ама поне се е накрал и повече няма да краде". !!!
Какво ще кажеш за това? Работата ми е такава, че ежедневно имам пряк контакт, превърнал се с времето в близък и неформален, със стотици хора. Повярвай ми, всички, които отиваха да гласуват за него, казваха нещо в този смисъл. Само няколко души твърдяха, че отиват, "за да не се върнел комунизма". !!!
Такъв народ какъв е? Какво е обществото, чиито видни и обичани от него спортисти възхваляват Батето? Какво е обществото, което си остава фен на отбори, зад които явно стоят престъпни елементи, и тези елементи биват хвалени и рекламирани от същите тези отбори, които феновете им толкова много обичат? какво е обществото, чиито видни представители на културния, музикалния и прочие представителен свят се радват и кланят на цар, костовци, станишевци и други подобни? ...
Бе няма да се оливам, важното е, че най-сетне започна един нормален разговор.
Попитай татко си само, какво мисли за сегашното издаване на разрешителни за строеж, реконструкции, издаване на акт 16 и друди подобни. Попитай го приема ли невероятната дълбочина и повсевместност на бутане под масата и едновременно погазване на всякакви правила и норми за безопасност, сигурност и целесъобразност. И двамата с тебе знаем отговора. Но попитай го, все пак.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Холокостътнови [re: Бereмoт]  
Автор Haчko (dolce vita)
Публикувано09.09.04 22:51



Бегемоте, нека ти напиша малко факти тук. Те не са тайна за никого, и сам можеш да провериш достоверността им. Самият аз ги научих от един яростен антикомунист... който обаче е достатъчно умен да не отрича истината.

През 1989 - последната година на социалистическия режим, износът е 83 пъти по-голям от 1939 г., 96% от него е промишлена продукция. По износ на глава от населението през 1989 г. България се нарежда на 14-то място в Европа. През 1988 е на 13-то място в Европа (с 1934 долара на глава от населението) и на 18-то в света (!!) пред страни като Испания (1033 долара), Португалия (1023 долара), Гърция (530 долара - ние сме 4 пъти повече!!), Турция (211 долара). През 1988 г. България има общ обем на износа 17.4 милиарда долара - 3.3 пъти повече от Гърция (5.3 милиарда долара) и 1.5 пъти по-голям от Турция (11.6 милиарда долара). Всъщност т.нар. "преход" заварва през 1990 г. България, търгуваща със 116 страни в света и с износ в 109 от тях. Вярно е, че съществуваше системата на СИВ на соцлагера, но интересен е фактът, че 32.7% от износа на България през 1981 г. е извън тази система. За ФРГ е изнесена продукция за 219 милиона долара (машини, кабели и проводници, лагери, ламарина, химически влакна, телефонни релета, пишещи машини, платове, памучна конфекция, обувки, калцирана сода, зеленчуци, плодове, вина, тютюни). За Швейцария износът е за 168 милиона долара - стомана, платове, ламарина, вина, розово масло, билки. САЩ са внесли от България продукция за 100 милиона долара - азотни торове, сирене, кашкавал, розово масло, пишещи машини, билки. Продукцията за Япония е за 38 милиона долара.

Ти на това ли казваш "пустиня", братче? Знаеш ли, че когато бях малък и се случеше да пътувам с родителите си извън Пловдив (а се случваше често, обиколихме цяла България надлъж и шир), веднага след табелата на града ни започваха градините - овощни и зеленчукови. Нямаше педя незасята и необработвана. Да ти казвам ли как е сега? Ето тук и е мястото на думата "пустиня"!
И още нещо. Едва ли знаеш, че бордовият компютър на орбиталната станция "Мир" е "Произведено в България". Може би си чувал, че станцията надхвърли с доста годинки срока за експлоатация, заложен в проектите. Не без българска заслуга, оказва се. Едва ли знаеш, че първият в света джобен калкулатор носи марката... "Елка". Създаден пак тогава, в "тъмните години". Едва ли знаеш, че България беше сред първите десет държави в света, изпратили свой човек в космоса. Едва ли си спомняш, че през 1988 по медали бяхме сред първите десет държави на олимпиадата в Сеул. Всъщност мисля, че бяхме в челната петица, но не съм сигурен. Едва ли можеш да направиш сравнение между тогавашното образование и сегашното. А аз мога - през 1989 завърших осми клас. Успях да хвана последния влак, така да се каже. След нас настъпи разрухата.

Няма лошо човек да е привърженик на една или друга идеология, но нека не си затваряме очите пред фактите! Ако сравняваме България преди и България след 10.11, то очевидно е, че пустинята е сега, а не тогава. Не само материално, а и духовно. При всичките ограничения, наложени от онази власт, човек можеше да намери много на брой стойностни заглавия и в книжарницата, и в киното. Аз и досега много по-често купувам книги, издавани през онова време, отколкото нови. По ред причини.

Преди години случайно се запознах с един човек, отявлен антикомунист, който е бил доста близък с писателя Георги Марков. Да ти кажа, сподели с мен факти, които ти едва ли би се зарадвал да чуеш. За мен Георги Марков е безродник. Червей. Какъвто е и нашумелият напоследък Вук Драшкович.
Преди повече години пък имах възможността да общувам, макар и бегло, с един голям, велик българин. Сергей Антонов. Знаеш ли кой е Сергей Антонов и какво му причиниха "цивилизованите демократи" в опита си да очернят името на България?
И други хора познавам и съм познавал, много интересни.

Няма да пиша за тъмните страни на онова време, защото ти бездруго си достатъчно натровен от нечии приказки. Но е факт, че тъмното днес е много повече, отколкото беше тогава. И че пропаганда и лъжи е имало не само тук, а и в "цивилизованите" Западна Европа и Америка. Достатъчно е да спомена Маккартизма и Виетнамската война.

Ако те интересува приърженик на коя идеология съм аз, отговарям с готовност - на България!





Тема Re: Данонови [re: Бereмoт]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано09.09.04 23:58



Това звучи оптимистично. Но силата на системата е непреодолима. Нищо чудно един ден да се окажем сладко и доволно спящи кротък сън в Матрицата. Хрисими източници на енергия. Или парички, все тая...

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Beremote mili, chugunenнови [re: Бereмoт]  
АвторBulgakov (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 03:35



Izvini me darling, che ne izchetoh prekrasnata ti tema dokrai, ama naistina Chavdar poznavam prilichno (koi li ne znae Baltavar voivoda), za da imam sili za tyrpej otnosno vsichkite laina deto si nasral. Dori i sys zapushen nos. Dushice pogubena, predi oshte da si trygnala naniakyde, priznai sega tuk pred vsichki tri neshta, molia:

1. Nai-dobria chovek, kogoto poznavash i te otgleda i vyzpita v pravoto si na bashta, komunist li beshe, otkoga, kolko i dokoga? Ne pitam, kakto vijdash zashto te e masturbiral pri deistvitelni shtatski syvetnici kato baba ti i diado ti - aktivni borci p/v kapitalizyma.
2. Predi da pusnesh maloumnia si tekst, koito (syglasen sym) e poveche ot dostoen za toku shto priet student, priznavai byrzichko - s Dachkov li spa otnovo na Q-to ili pak si byrsa sopolite po smelata gryd i spermata po golia i gord korem s umopomrachitelnia sedmachno pruknal se nedoimyk, narechen "Sedem".
3. S kvo majesh akneto? Shtoto na Ivo Berov ne mu minavat tia.

Otgovori chestno bezcenii. Neshto na koeto edva li si sposoben. Po prichina na tova, che moeto momche si nepopravimo i syvyrsheno lud.
Jalko za godinite ti. Jalko ne, ami koshtunstvo e zloupotrebata ti s men, AVTORA, glupache sladko negramotno. Pone imeto na kucheto mi da ne beshe bukveno poriazal. A to glavata ti, ochevidno lipsva. Ne pod tramvainata relsa, po proizhod siakash...
Sorry, boy. Niama da ima za tebe nito proshka, nito vechen priut. Prosto si se rodil ne ostarial, a neskromno, dori i naglo myrtyv. I shavash i smyrdish s vsichikite si pubertetni pypki. Za syjalenie ekstrovertno. Ako ima koi da ti obryshta vnimanie. Vse oshte.

Molia, Moderatoryt da ne trie gornoto. Ne e obida lichna.
Prosto fakt.



Тема Родопитенови [re: Haчko]  
Автор Бereмoт (Кариран)
Публикувано10.09.04 10:13



НАЧКО,

веднага в главата ми се родиха десетина отговора, но....
рейса за гоце делчев тръгва в 11:50, а аз имам да оставям в полския център един диск на Владислав Шпилман, да пазарувам в Билла, а и забележи - не съм си наредил багажа.

Тъй че, имаш ли нещо на против да продължим разговора след 15 дни?
Желая ти всичко най-хубаво през тях, че и след това :)

-----------------------------
Ръкописите не горят...


Тема Re: иии, нидей тъй уенови [re: ДeбeлorъзHинджa]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано10.09.04 21:47



Аз помислих, че ще съм ВИП при рязането на глави. Като наблюдател де, защитник на правата на човека за хуманно отрязване на главата му. :)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Молбата се отхвърлянови [re: ДeбeлorъзHинджa]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано10.09.04 21:58



Хехе, дърта лисица си ти, нинджовска. :)
Дърта не на години де, предполагам.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Е, наистина, след цялата тази работанови [re: ДeбeлorъзHинджa]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано10.09.04 22:20



се обърках тотално ти мистър ли си или мис България. А вече мислех да те приканвам да не го държиш Бегемота в заблуждение. Ама на, са вече никога няма да разбера кой е бил в заблуждение - аз или той.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Винаги ми се е струвало малко нелепо [re: Fire_Fury]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано10.09.04 22:24



да се обявяват най-добри в поезията, защото факт е, че поезия не се превежда. Знам, знам, имам предвид, че всеки превод на поезия е съ-създаване на поезия, при което оригиналността се изгубва.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Холокостът [re: Бereмoт]  
АвторKopoвиeв (Нерегистриран)
Публикувано11.09.04 17:28



Да те уча?!?!?
И през ум не ми е минало. Странно приемаш нещата.
Просто изказах мнение, което в случая е различно от твоето.
Колкото до това как ти посрещат опита да правиш нещо -
аз гледам да направя каквото ми е по силите и да си свърша работата като хората. А как някой с чиновнически манталитет ме посреща не ме интересува.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.