Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:21 20.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ами наистинанови [re: Chestor]  
Авторeли (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 00:19



Държал ли си изпити на всичко, което знаеш? Знаеш ли всичко на което си държал изпити? Ама че опростенчески начин на мислене!



Тема Да живее общата култура!нови [re: the_bomb]  
АвторTDS (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 01:42



Ха така Бомба, много ми хареса това за "начетеността и общата култура". Та ако разширим малко понятията и си махнем "хуманитаристичните" капаци от очите и доведем логиката ти до края... какво ще излезе. Ами ще излезе че би било редно филолозите трябва да държат приемни изпити по математика, инжинерите по древногръцка склуптура, а лекарите по рисуване. Или казваш Смирненски е обща култура, а квадратните уравнения не са.

Нали така? Ти помниш ли формулата за решаване на квадратно уравнение? Не? Колко жалко! И аз не я помня, но гледам да не се имам за много начетен и с голяма обща култура.
Другото са на никому ненужни приказки и празно интелектуалско пъчене.



Тема Re: Да живее общата култура!нови [re: TDS]  
Автор Haчko (dolce vita)
Публикувано21.07.04 08:07



Общата култура включва и познаването на думата "инжЕнер" Нека започнем с нещо малко А като се замислиш, до осми клас няма филолози, инжЕнери, адвокато и лекари. Има деца, които изграждат и обогатяват общата си култура.
И още нещо: не е казано, че всички знания се придобиват в училище. Нека оставим възможност и за "извънкласна работа"

D = b^2 - 4ac
x = (-b+/-sqrt(D))/2a




Редактирано от Haчko на 21.07.04 08:08.



Тема та, да се върнем отново на тематанови [re: cpeднoщнa биpa]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано21.07.04 13:09



значи, според мен нищо, което е написано така, че да си личи искреното чувство и идея вътре, и чийто стил притежава поне малко оригиналност и свежест, не може да мине под знака "клише".

за мен Смирненски спада в тази категория - на хората, които казват нещо искрено, и то на добър поетичен език. следователно не е клише, макар да е превърнат в такова впоследствие.

вратичките за всякакви преосмисляния, отхвърляния и различни прочити, разбира се, трябва да бъдат отворени.

но те трябва да бъдат основани на адекватен анализ, подробно познаване, вникване в тъканта на текста и така нататък, а не просто ей така, щото някой автор не ни кефи, или щото е от еди-кое си време, или щото ни мързи да го учиме.

ако съм реагирал остро срещу нещо, то е срещу тази войнстващо-филистерска нагласа.

иначе е вярно, че нашето образование основно набива в главите на младите клишета и повърхностни и ненужни работи. това обаче не значи, че трябва изобщо да отречем всякакво образование като такова.

ако едно образование е организирано по такъв начин, щото всеки да се научава, прочитайки един текст, какъвто и да е, да може първо да си отговаря на въпроса "за какво говори този текст и какви реакции предизвиква, поне у мен", а чак след това "дали е хубав или не" - тогава това би било едно добро литературно образование.

куче влачи рейс


Тема Re: Да живее общата култура!нови [re: Haчko]  
АвторTDS (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 14:04



В подобни случаи твоят приятел Слави Трифонов казваше, че някой се "бил зарадвал като доцент Брезински на правосписна грешка"

Всъщност аз не знам, какво е това "обща култура". Казваш имало нещо общо с правописа - сигурно. Както и с "летете ескадрони". Може би и с баба Илиица. От всичкото това литературно напъване децата излизат от училище без да могат да напишат едно обикновено писмо. За сметка на това знаят как да намерят "хуманизъм в поезията на Никола Вапцаров" и други телета под вола.




Тема Re: Да живее общата култура!нови [re: TDS]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 18:01



Да, липсва културата. Както държа да го хване липсата и навика на някои хора да се бъркат в неща, които не са им работа. Откога кандидатстващите за инженери и математици ги приемат в българско висше учебно заведение с изпит по литература (на тях и матурите им се разминават най-често). А това, че децата не могат да напишат едно обикновено писмо, не мисля, че е вярно (и аз съм завършила достатъчно скоро и смятам, че мога да пиша писма, това, че някой не си е налягал парцалите, когато трябва, и не знае, че се пише ВАпцаров и баба ИлиЙца, си е негова работа).
А иначе и на мен не ми харесва обучението в училище (включително програмата по литература - ма кат махнеш нещо и родителите, най-вече, май надават вой се едно се канят да срутват ония статуи в Афганистан), и на мене ми се наложи да се образовам по математика на стари години, ма не надавам вой, кат че ме колят. Един изпит, чудо голямо, няма страшно, не хапят.



Тема Re: Да живее общата култура!нови [re: TDS]  
Автор Haчko (dolce vita)
Публикувано21.07.04 19:05



Хм, не знам, не гледам славчо, та не са ми познати словесните му изстъпления Чувал съм обаче, че според Мишо Виденов пълният член съществувал, за да може човек да разграничи лесно грамотните от неграмотните

За другото се съгласявам с теб - има общо с правописа, с "летете, ескадрони", с Баба Илийца, с водорода, с алкалната група, с цитоплазмата, с Хан Крум, с равноускорителното движение, с квадратните уравнения, с лицевите опори дори. Та с какво друго да има общо, ако не с тия основни познания, кажи ми? Това не са въпроси от "Стани богат", но от обща култура - определено!





Тема Re: Не съмнови [re: eли]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано22.07.04 00:06



държал изпити по всичко, което зная. Не зная всичко, по което съм държал изпити. Изпитът е необходима форма за доказване, че знаеш, владееш някакви познания и умения. Доказването на това има най-различни цели, една от които може да е влизането в университет. Това е. Толкова е простичко.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: СМИРНЕНСКИ живеенови [re: Harry Poter]  
Автормarтpeпaч (Нерегистриран)
Публикувано22.07.04 00:06




докато ви дойде акъла в главата




Тема Re: Ами много ясно [re: TDS]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано22.07.04 00:12



че като не я помниш, няма да се имаш за много начетен и с висока обща култура. Което е жалко.
И аз не я помня.
Но излишни знания няма. Който твърди обратното, да му се отреже лъжливия език. Без ирония.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.