Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:41 02.07.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Някой чете ли...нови  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано22.05.04 15:01



Някой чете ли българска литература (за да не става "Чукча не читател, чукча писател" или нещо подобно? Някой чел ли е нормална критика върху съвременна българска литература (и под нормална критика нямам предвид "есе върху тема в два абзаца (до 250 думи)" - а "есе" си е в нашия му смисъл? Очевидно се обсъждат Коелю, Набоков и т.н., това е хубаво, но защо предимно те? Или защо Вапцаров, Яворов (отдавна вече не съм в училище:))).
По принцип не съм за отговори от типа "няма литература"и "това не е литература", щото литература има и това е литература. Може да се отговаря "това ми/не ми харесва, щото...", но че е литература, литература е, даже Христо Калчев е литература, която в нормалните държави си има място на пазара, но не й отделят повече внимание от необходимото.



Тема Re: Някой чете ли...нови [re: :))]  
Автор Cивия вятъp ()
Публикувано22.05.04 15:43



христо калчев съм го чел. кой друг те интересува? :))

г. господинов?

по съвременната поезия нещо много не си падам, наблягат на ерзаца, битови и либовни тематики.



иначе до вазов не ме връщай, за да не те подхвана аз пък с храбър, паисий и страдание грешного софрония

никога не спори с глупак, другите може и да не забележат разликата

Редактирано от Cивия вятъp на 22.05.04 15:48.



Тема Re: Някой чете ли...нови [re: Cивия вятъp]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано22.05.04 16:13



Интересува ме какъв е новият роман на Владимир Зарев, например (аз нямах възможност да го прочета досега). Интересуват ме Емилия Дворянова, Албена Стамболова, Пламен Дойнов, Алек Попов, Мирела Иванова, Палми Ранчев, Вътьо Раковски и така нататък - има още доста. Не се притеснявай, до Вазов няма да те върна (и няма нужда да подхващаш - мога да пригласям, но не е това темата). А на мен все ми се струва, че тематиките не бяха толкоз важни за поезията, ма може и да бъркам...
Нека да е нещо различно от Георги Господинов, плийййз (макар че ми харесва, ама тука се върти развалената плоча Коелю-Набоков-Достоевски-..., и Оскар Уайлд се появи наскоро - па земете Ишигуро споменете за разнообразие, или Рушди, или Арундхати Рой...).



Тема Re: Някой чете ли...нови [re: :))]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано22.05.04 16:35



твърде много очакваш.
дано не съм права.



Тема Re: Някой чете ли...нови [re: :))]  
Автор Cивия вятъp ()
Публикувано22.05.04 16:36



за съжаление откривам, че явно не чета литература (чукчи писател, не читател), защото тези бг писатели не само че не съм ги чел, а дори не ги бях чувал

в какъв стил пишат и какво ще ми препоръчаш? обещавам да се заинтересувам от последния роман на Вл. З. и да пусна тема по въпроса :)

иначе последно бях на вълна братя Стругацки, малко се разочаровах от Андрей Платонов и се възхитих от кратката апокрифна новела на Зюскинд "гълъбът", която по нищо не отстъпва на "парфюмът", макар че е доста по различна.

за Салман Рушди какво да споменаваме? той е най-известен с това, че мюсюлманите искат да го трепат...


не си прав/а, в една тема се обсъждаше също така издаването на книгата на века ;-)

никога не спори с глупак, другите може и да не забележат разликата


Тема Re: Някой чете ли...нови [re: Cивия вятъp]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано22.05.04 17:25



Е, вероятно си чел и чувал други - кои? Те туй питам...
Това, което успях да видя от романа на Вл. Зарев, не ми хареса, но само то, и тъй като беше прекалено малко, не искам да пускам тема, нито да преценявам. Платонов ми харесва много, Стругацки - не чак толкова, харесвам Зюскинд - много. А коя е "книгата на века"? Ако става въпрос за Джойс - ОК, но със същия успех мога да обсъждам Ремарк или Димитър Талев.
За нова българска литература влизаш на някой сайт за българска литература (литернет, словото). И друго, което все още не мога да разбера - пак на принципа на развалената грамофонна плоча - кат се спомене Едвин Сугарев - в литературен контекст (подчертавам), се споменава веднага "интелектуалецът, който..." (веднъж си направих експеримент да пусна на едно място негово стихотворение - никой не позна, че е негово, било хубаво, макар че там си личеше отдалече на какво подражава, но това е друга тема); кат споменем Георги Господинов - веднага нещо за кенефа (което беше една доста малка част от "Естествен роман"), нищо повече??? или за "Отворено общество"?
На Салман Рушди не му е това най-интересното - освен "Сатанински строфи", на български има издадени още поне 2 неща, които са доста по-интересни от литературна гледна точка, а и доста по-добри - пак по мое мнение, всеки има право да не се съгласи и да се води по шума (не гласа) на пресата. "Сатанински строфи" е прекалено буквална, много голяма като обем и на места не е добре структурирана - т.е. нишките се късат.



Тема Re: Някой чете ли...нови [re: :))]  
Автор Cивия вятъp ()
Публикувано22.05.04 18:17



честно казано не виждам какво толкова има да се говори за една книга.

това какво харесва на мен и какво на теб и какво харесва на трети не значи нищо. най много да откриеш, че някой друг е чел същите неща, които и ти, след което да се отдадеш на духовна мастурбация обменяйки някакви клюкарски факти или задявайки се с моменти от обсъжданата книга/книги.

харесваш Зюскинд много - хайде да си говорим за него? какво да си говорим за него? искам да си говорим за Зюскинд в хайку формат ;-)



разговорът служи за обмяна на смисли или за губене на време. смисълът, който може да има тази тема за мен, е да си набележа книги, които да прочета, ако имам време. понеже книгите, които си заслужава да се прочетат са доста повече от времето, което си заслужава да се отдели за бягство от личната реалност, си набелязвам книги доста по бързо отколкото ги прочитам.

смисълът за теб какъв е освен да коментираш очевидният факт, че в клуба се обръща прекалено голямо внимание на Куелю и прекалено малко на Рушди?

пс. не съм чел/чувал други, г.господинов го бях чувал от няколко теми в клуба, някой го набеди че пишел най добрата съвременна бг проза, прочетох един негов разказ за някакво село, никак не ми хареса, беше скучен, просташко битов, безмислен и позьорски, не породи у мен желание да се запознавам по отблизо с неговото творческо.

има чат пат разни поети и поетеси които ми харесват с отделни стихове, но не съм срещнал нещо ново, което да си струва да се прочете от всеки, освен може би трилогията на калчев за мутрите :Р :)))

Редактирано от Cивия вятъp на 22.05.04 18:28.



Тема Re: Окнови [re: :))]  
Автор Maystora (М&М)
Публикувано22.05.04 23:15



Давай за "Тютюн", например. И за Димиър Димов въобще. На мен "Тютюн" ми е любимият български роман. Как и защо не ми се обяснява.
П.П. Вапцаров и Яворов не са само за училище. Колкото и смеейки се да го казваш, връзвам се лекичко.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: А Здравка Евтимова?нови [re: :))]  
Автор Maystora (М&М)
Публикувано22.05.04 23:18



Защо я пропускаш? Тя не представлява ли интерес?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Трудно е да бъдеш богнови [re: Cивия вятъp]  
Автор Maystora (М&М)
Публикувано22.05.04 23:21



нали? Това ми е любимото произведение на братята. Голяма работа са. Можеш ли да ми препоръчаш нещо друго (освен "Пикник край пътя")?

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.