Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:32 23.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Хари Потер литература ли е?  
АвторГyrъл (Нерегистриран)
Публикувано07.03.04 05:49



Или е печатница за пари? Не прекали ли Дж.К.Роулинг с все по–дебелите си томове, които ставаха все по–досадни?



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано07.03.04 14:10



дж.к.роулинг е пауло коелю на детската литература.



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Б.K.]  
Автор Smith (original) (новак)
Публикувано07.03.04 19:03



Може и да е печатница за пари, но ралоти добре.
Колкото до Куелю (така ли сеп изписваше правилно?) -
твърде ми е прям и дидактичен. Никакво пространство не оставя за мен



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Smith (original)]  
Автор Haчko ()
Публикувано07.03.04 19:25



Това, че работи добре като печатница за пари, не я прави писателка, още по-малко - добра.

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Haчko]  
Авторtera (Нерегистриран)
Публикувано07.03.04 21:23



А трябва ли?
Осъди я като нелитература, не й пречи.
Наречи я литература - губи ли?



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: tera]  
Автор Haчko ()
Публикувано07.03.04 21:49



Браво, колежке, желязна логика! Дайте си книжката!

Хвала на такЪви читатели!

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Автор Hammill ()
Публикувано07.03.04 22:59



Литература е, но не художествена.

Т.е. както казват французите не се числи към les bels arts, сиреч към изящните изкуства.



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Hammill]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано07.03.04 23:12



Литература е, но детска. Което не я прави по-малко литература.

П.П. И само между нас: beaux arts :)



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: garconne]  
Автор Yassen ()
Публикувано08.03.04 09:44



Ехо, критиците, май сте забравили какво е да си на 10 години!!

Овчарчето Калитко да не беше по стока, а Или пък Хаим Оливер

И простете за Коелю, който и аз не харесвам кой знае колко, ама има талант та блика! И стига с тая мода да сме конформистки настроени към всичко касово и актуално. Или до '94 не сте слушали Флойд и ще четем книгите на изкуфелия Гор Видал като умре?



Bon journee!
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Хаха...нови [re: Б.K.]  
АвторSeemore (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 13:46



Именно!



Тема Meжду нас да си остане...нови [re: Yassen]  
АвторSeemore (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 13:53



Но никога не сме преставали (поне аз) да бъдем на 10.

Книгите на Астрид Линдгрен са 1000 пъти по-стока от тези на Дж.К.Р.,а ако се замислиш целта на авторката е НАПЪЛНО еднаква.
Само че едната го прави от любов към теб,а другата-за пари.

Сега,как наричаме такива жени?Ммм?

ама има талант та блика Може,ама се отнася за някой друг,не за Коелю.
Ако бяхме конформистки настроени,сега щяхме да пеем Осанна на Дж.К.Р.
Може би си искал да кажеш реакционно,нищо стават грешки.



Тема Re: Meжду нас да си остане...нови [re: Seemore]  
Автор Yassen ()
Публикувано08.03.04 19:04



Грешки стават.

Останалото извика в съзнанието ми само как Коровиев обясняваше на портиерката на грибоедов, че писателите нямат нужда от членски карти, давайки пример с Достоевски. Каза й да отвори коя да е страница на Достоевски и ще се увери, че има писател пред себе си.


поздрав
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: garconne]  
Автор Hammill ()
Публикувано08.03.04 19:57



Детска литература не е стилистично, а жанрово определение. Има литература, която по презумпция е детска, обаче стилистично е "изящна" - например приказките на Андерсон, "Мечо Пух" или дори книгите на Астрид Л.

Иначе благодаря за корекцията. Знам че art е в мъжки род, обаче по инерция прибавих множественото число. Защото когато съществителното във френския започва с гласна, прилагателното добива форма подобна на женския род. Та затова bel art, обаче beaux arts.



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Hammill]  
Автор Haчko ()
Публикувано08.03.04 20:14



Андерсен. Андерсон е шведско име

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Haчko]  
Автор Hammill ()
Публикувано08.03.04 20:48



Естествено, че Андерсен.



Тема Re: Хари Потер детска литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
АвторГyrъл (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 21:54



Може ли едно дете, например 10–годишно, да изчете тези томове, които надхвърлят обема на "Война и мир"? Ако реши да ги изчете, ще му остане ли време за друго? Няма ли да си спре развитието за месеци, дори години наред? А след четенето идват филмите. А след филмите – компютерните игрички...

Не е ли Х.П. залъгалка за родители, които си въобразяват, че децата им стават по–интелектуални, и купуват ли купуват? Без да ги дочитат дори самите те...



Тема Re: Хари Потер детска литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано08.03.04 23:08



Може, при това масово го правят и то с лекота. Един от томовете на Х.П. се изчита средно за около 2-3 дни от едно 11-13 годишно дете в учебно време, хайде 5 за последния като най-дебел, но той се четеше предимно през коледната ваканция, така че уроците не пострадаха. А и обемът на Х.П. все още не е достигнал дори и първия том на "Война и мир", не се лъжи от едрите букви и дебелата хартия.
Това все пак е книга за деца и не мисля, че има претенции за интелектуалност. И не виждам защо родителите трябва непременно да четат книгите на децата си и да ги намират за интересни. Вярно, че Х.П. манията е жесток финансов капан за родители, но пазарна ситуация, приеми го.
Не виждам повод за тревога :)



Тема Re: Meжду нас да си остане...нови [re: Seemore]  
Автор Cивия вятъp ()
Публикувано09.03.04 00:30



много добър пример :))

духът е различен. чел съм само първият хари потър и ми беше много гадно усещането, а като книга на магьосници хич не струва - аз да се захвана ще я напиша десет пъти по интересна и увлекателна.

освен гадният егрегор на книжката, съвсем очевидно че няма абсолютно никакво свястно морално послание - не е ясно какво е лошо, какво е добро, издигат се някакви много съмнителни ценности като това да си добър в куибрич или както там им се казваше тъпата игра. абе без тази реклама не знам докъде щеше да стигне х.п.

иначе
андерсен
братя грим
1001 нощ
родари
митологиите и т.н. и т.н.....

всеки окултист - с астрално зрение по пътя към просветление!


Тема Вашето дете изчете ли "ХП"?нови [re: garconne]  
АвторГyrъл (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 17:49



Родители, споделете кои томове купихте на децата си и колко от тях те изчетоха?



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Автор dragonfly (пел палан)
Публикувано09.03.04 22:17



Литература е, да, но друг е въпроса колко талант има Роулинг.
Историята е доста простичка, повечето деца я харесват, защото винаги са си мечтали за такова нещо-училище за магия...Нали?
Обаче тя не е написана красиво.А можеше...
Един приятел ми описа как изглежда Хари според него.И аз цялата настръхнах.Но когато ми кажат, че той е "слабо момче с очила" или нещо в този дух някак си не ме грабва...
А аз обичам да чета красиви неща.
В последно време сякаш следя не толкова сюжета, колкото стила на автора...

Господи, а има толкова красиво написани книги, приказки и разкази!
Чак ме хваща яд, че едва ли някога ще мога да пиша и аз така...



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Автор MaPBuH (SWPM)
Публикувано09.03.04 23:42



Същия въпрос може да бъде зададен и за Стивън Кинг, Джон Гришъм, Даниел Стийл, Тери Пратчет, и още много хора дето пишат. Кво лошо има да печелиш от труда си? Като гледам колко е зле телевизята ни, по-добре да прочета нещо, дори и от такъв автор. Това са книги все пак. Темата за филмирането няма да я повдигам. Темата за различните вкусове също.

--
Isn’t it good, norwegian wood?


Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Авторrpифиндop (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 11:03



Литература е силна дума.
Според мен - става за четене, малко плява си пада,
но има интересни моменти в нея.
Филмът е доста слаб, но книгите са забавни.
И дразнещ е по-скоро опитът да се прави агресивна и комерсиална реклама около Хари Потър, а не самите книги.
Пък и цените на книгите са малко гадни.
Обаче ги купих и следващите ще купя, защото детето ми ги харесва много.
И ми е любопитно да чета мнението на хора, които даже не са прочели книгите - и другите ви литератерни коментари са върху непрочетени произведения?
хихихи



Тема Да.нови [re: Гyrъл]  
АвторAлиc (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 12:34



Да, според мен е литература. Много ми е любопитно как всички критикуват, без да са прочели и петте книги. В първата книга си личат липсата на опит на Роулинг и стилът е тромав, но при петата книга напредъкът й е сериозен. Рекламата досажда и на мен, но такава е ситуацията:))) И няма да се откажа да чета Хари Потър само защото ме дразни рекламата.
Тъпо ми е да гледам толкова много сноби на едно място и то точно в клуб "Литература". Уж културни хора, няма що:)) Гледайте си вашите книжки, вместо да злобеете за глупости. Малко толерантност няма да ви навреди. А преценката за цената на една книга се дава от времето и от читателския интерес.



Тема Поредните...нови [re: Aлиc]  
АвторSeemore (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 17:56



шматки.

Две на брой.

Кой каза че не сме чели гнусната Дж.К.Р. и как бихме могли да кажем че е гнусна ако не знаем за кво иде реч?

Искаш да ти се преразкажат подробно завладяващи моменти като The Triwizard Tournament-Епизод "Да си спасим полуудавеното другарче с помощта на gillyweed" може би?

Или да ти обясним подробно що е то Hungarian Horntail и как да го преборим ако ни срещне по тъмна доба.

Ей такива мишки като теб са ми най-смешни ме дразнят,дето се появяват отникъде и почват да определят кой е сноб и кой не е без изобщо да са се огледали,ослушали и след тва чак преминали ако не идва влак.



Тема Re: Да.нови [re: Aлиc]  
Автор Haчko ()
Публикувано10.03.04 19:02



но при петата книга напредъкът й е сериозен

Купила си е по-добри редактори, това е


А преценката за цената на една книга се дава от времето и от читателския интерес

Именно! Иска ми се и след 10 години да си тук и да си толкова надъхана!

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Haчko]  
Автор Бeйби (познат)
Публикувано11.03.04 12:09



А това, че си накарал милиони деца по света (повечето от които не са прочели и една книга през живота си) да четат, какъв писател те прави? Лош?
Не ме разсмивай, миличък.
Не знаеш какво е Хари Потър за децата.
И...посочи ми друг съвременен автор, направил нещо от този род.



Тема Re: Да.нови [re: Haчko]  
АвторAлиc (Нерегистриран)
Публикувано11.03.04 13:32



Не съм надъхана. Дразнят ме клишетата у повечето от изказалите се - от висотата на тяхното положение на съдници.
Да, наистина ще видим, дали ХП ще се утвърди като детска класика или не. След петдесетина години.



Тема Заслепих се от интелекта ви:-)нови [re: Seemore]  
АвторAлиc (Нерегистриран)
Публикувано11.03.04 13:52



Госпожице, аз не съм ви принуждавала да четете "гнусната Дж.К.Р.". Нито съм отправяла мнението си лично към вас. Струва ми се, че повечето от хората, които се дразнят от поредицата, са се отказали да продължават да я четат след сблъсъка си с първата книга. Не съм си правила труда да ви светя на вас лично доколко сте запозната с материята - не ме интересува, докъде е стигнала с четенето девойка с език на перачка като вас. Разбира се, вие сте най-компетентна и най-способна да съдите категорично и от името на всички всяко едно произведение и всеки несъгласен следва да се навре в ъгъла и да се чувства наказан. За съжаление милите ви думи (вместо да ме засрамват) само ме разсмиват, заедно с още по-милите квалификации, които знаете, какво можете да направите. Също така се наемам да ви уведомя, че светът не се върти около вас и вашите литературни пристрастия, както и че личното ви мнение не е задължително за околните - явно родителите са ви пропуснали да ви го обяснят.
И бъдете така добра да се държите възпитано с непознати.
Съжалявам, ако съм сгрешила пола ви, но такава дребнава злобичка е присъща по-скоро на моя пол.

Поздрави.



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Бeйби]  
Автор Haчko ()
Публикувано11.03.04 13:56



Друг съвременен автор? Астрид Линдгрен почина преди няколко години, така че тя е съвременен автор.
Пропускаш една подробност - децата четат ХП заради рекламата, която ги залива. Дай ми няколко десетки милиона долара и аз ще направя суперзвезда всеки произволно избран посредствен автор. Сложи си ръка на сърцето и признай, че е така.

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Хахахахахааааааааааа......нови [re: Aлиc]  
АвторSeemore (Нерегистриран)
Публикувано11.03.04 14:02



Разсмя ме до сълзи,честно.

Баси,колко време и ровене из дебели книги ти струваше да напишеш тоя жалък постинг?

ГОСПОЙЦА???Още се чудя тва как да го приема!

Ще го мина в графата "комплименти" знам си че съм сладурче.



Тема Re: Заслепих се от интелекта ви:-)нови [re: Aлиc]  
Автор Haчko ()
Публикувано11.03.04 14:02



Сиймор не е госпожица!!!! Ако беше попрочела това-онова щеше да знаеш този прост факт Говоря за четене на Селинджър, не нещо друго
Сиймор освен че не е госпожица, е и един от големите капацитети в този клуб. Разбирай това както си искаш

А ти прочети "Малкия Никола" и "Небивалици" на Доналд Бисет, после пак ела да врещиш тук, че ХП е голямата работа


Хахахаха Господине!!!!
Между другото, Бисет има една много хубава небивалица за Корморанката Алис

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Хахахахахааааааааааа......нови [re: Seemore]  
АвторAлиc (Нерегистриран)
Публикувано11.03.04 14:08



Така е, когато човек е неспособен да опонира смислено, прибягва към обиди.



Тема Re: Заслепих се от интелекта ви:-)нови [re: Haчko]  
АвторAлиc (Нерегистриран)
Публикувано11.03.04 14:11



Леле-мале, разтресох се от страх пред този всепризнат авторитет.



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Haчko]  
АвторБeйби (Нерегистриран)
Публикувано11.03.04 14:15



Пиша с ръка на сърцето:
Купих си първите три книги заради рекламите. Но ги прочетох за три-четири дни. Никоя реклама не може да ме накара да прочета нещо толкова обемисто, а опитай да накараш някое дете.
Имам едно племенниче, което тази Нова година мечтата му беше да получи последните две книги за подърък - не беше ги чел, а майка му мисли като теб.
Знаеш ли какво означава дете да поиска да получи подарък книга?!!!
Сигурно голяма реклама.



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Автор gu6terica (zelena)
Публикувано11.03.04 14:38



това твоето тук прилича на Толкин в кино



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Бeйби]  
Автор Haчko ()
Публикувано11.03.04 19:20



БОЛНОТО КАНАРЧЕ


В една къщичка живееше дърводелецът мистър Джонс, неговият котарак Гримбъл и синьото канарче Ани. Те бяха много щастливи. По цял ден, докато мистър Джонс беше на работа, Гримбъл лежеше на стола в кухнята и дремеше, а Ани се люлееше напред и назад на люлката в своя кафез, оглеждаше се в огледалцето или пък кълвеше семенца. От време на време Гримбъл се събуждаше, протягаше се и поглеждаше към Ани, която все се люлееше напред и назад, а после отново заспиваше.
Един ден, като се събуди и погледна към кафеза, Гримбъл видя, че Ани не е на люлката. Тя стоеше свита в ъгълчето на кафеза и цялата беше покрита с малки червени петънца.
– Заклевам се в лапите и котенцата си, че Ани е болна от шарка! – каза Гримбъл. – Трябва да извикам бързо мистър Джонс, за да потърси лекар
Ала мистър Джонс работеше в една голяма фабрика на другия край на града, а Гримбъл не знаеше пътя. Ами сега какво да прави?
Той седна и като помисли малко, хрумна му една идея. Гримбъл беше много умен котарак. Той скочи на прозореца и оттам – право долу на моравата.
Беше прекрасна утрин, слънцето грееше и всички маргаритки разтваряха цветчетата си очички и гледаха към небето.
Гримбъл тръгна по тревата и замоли маргаритките:
– Бихте ли искали сега да си затворите цветчетата, както правите това вечер?
Маргаритките отговориха единодушно:
– Щом ти желаеш, дадено! – И затвориха цветчетата си.
Щом ги затвориха, и стана тъмно като нощ. Ала в съседната градина беше още ден. Тогава денят от съседната градина погледна над оградата и видя, че вече е нощ, затова побърза и той да затвори очи. Стана и там тъмно. А когато дните в другите градини видяха, че е станало тъмно, помислиха си, че вече е дошла нощта, стъмниха се и целият град потъна в мрак.
Часовникът на Градската кула, който току-що бе ударил единадесет часа, страшно се учуди и се почеса с една стрелка по главата.
“Сигурно съм изостанал! – помисли си той. – Вече се е стъмнило.” – И затрака така бързо, както никога през живота си, а след малко удари шест часа.
Когато надзирателят във фабриката, където работеше мистър Джонс, чу, че градският часовник удря шест часа, погледна през прозореца и видя, че е тъмно. Той реши, че вече е време работниците да си отиват, и пусна сирената. Работниците спряха работа, облякоха си палтата и си тръгнаха.
Мистър Джонс също се върна у дома си, видя червените петна по Ани и отиде бързо за лекар.
Лекарят пристигна веднага, щом чу, че Ани има червени петна.
– Да-а – промърмори той. – Струва ми се, това е лека форма на дребна шарка. Кажи тридесет и три!
– Тридесет и три – повтори мистър Джонс.
– Не вие, мистър Джонс – каза лекарят. – Ани да каже!
– Тридесет и три – избърбори Ани.
– Да, точно така, дребна шарка – потвърди лекарят. – Скоро ще се оправи. Няма нищо страшно.
Той предписа някакви лекарства на Ани и поръча на мистър Джонс да му се обади на другия ден.
– Дотогава – каза лекарят, - надявам се, че Гримбъл ще остане и ще се погрижи за нея.
– Разбира се – каза мистър Джонс. – Разбира се, че ще се грижи. Той е много добър котарак.
След няколко дни Ани оздравя и се залюля отново на своята люлка, а Гримбъл продължи да спи на стола. Чак привечер той се събуди, протегна се и пийна малко млекце. После скочи през прозореца и тръгна по моравата.
Вече се стъмваше и някои от маргаритките започнаха да затварят цветчетата си очички. Гримбъл беше много радостен, че Ани беше оздравяла, затова се настани на градинската ограда и замърка. А маргаритките затваряха една по една очички.


ВЪЛШЕБНОТО ДЪРВО


Слънцето огряваше дървото в дъното на градината, вятърът люлееше леко клоните, а листата му шумоляха:
“Щешшш, щешшш, щешшш...”
Това беше вълшебно дърво. Който застанеше под него и си пожелаеше нещо, желанието му начаса се изпълняваше.
В къщата, недалеч от дървото, живееше един дебел старец. Казваше се Уилям Кадъгън Смайт. Той имаше магазин за сапун в селото и никак не обичаше деца.
Веднък като стоеше под дървото, той каза:
– Ще ми се всички съседски момченца и момиченца да се махнат и да отидат на луната!
Едва изрече това и всички момченца и момиченца се намериха на луната. И понеже там беше много студено и пусто, някои от по-малките деца се разплакаха. Ала майките им не можеха да ги чуят и утешат, защото бяха много далече.
След като всички деца бяха отишли на луната, птичките престанаха да пеят на дървото. Тогава косът погледна надолу към мистър Смайт и рече:
– Ще ми се всички деца да се върнат тука!
А мистър Кадъгън Смайт каза:
– Не, ше ми се всички деца да останат на луната.
Косът повтори:
– Ще ми се всички деца да дойдат тук.
Децата се объркаха, просто не знаеха къде да отидат, на земята или на луната.
Мистър Смайт тропна с крак и каза:
– Ще ми се... – ала преди да успее да изрече нещо, косът го превари и каза:
– Ще ми се мистър Смайт да стане добър.
И мистър Смайт, тъкмо когато се канеше да каже: “Ще ми се всички деца да останат на луната”, изведнъж промени желанието си, почеса се по главата и каза:
– Ще ми се следобед всички деца да дойдат на закуска при мен. Ще ги черпя с кейк, портокалово желе и лимонада. И вместо сапун отсега нататък ще продавам сладкиши. И вече никому няма да позволя да ме нарича Уилям Кадъгън Смайт, а просто Бил Смайт. Ура! Ура! Ура!
И той се преметна три пъти презглава, а на дървото запяха всички птички. Слънцето грейна отново, вятърът залюля клоните на дървото, а листата зашепнаха:
“Щешшш, щешшш, щешшш...”

* * *


Знам какво е дете да поиска да получи книга за подарък, от личен опит.

Това по-горе е от книгата, с която се учих да чета. И книгата, която обичам повече от всички останали книги на този свят.

Направи експеримент: прочети на някое хлапе две случайно подбрани приказки от "Небивалици" и няколко станици от ХП. След това го попитай коя от двете книжки иска да продължиш да му четеш.

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Заслепих се от интелекта ви:-)нови [re: Aлиc]  
Автор Haчko ()
Публикувано11.03.04 19:22



Нямам какво да кажа, ти си уникално семпла.

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Хахахахахааааааааааа......нови [re: Seemore]  
Автор Haчko ()
Публикувано11.03.04 19:24



Само не разбрах - ти ли мина под дъгата или дъгата мина под теб?



~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Не,не..нови [re: Haчko]  
АвторSeemore (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 07:34



Недей така.

Тя просто е малка още и ентусиазма с който си защитава каузичката е много симпатичен.

Тия дни като ми остане малко време ще напиша малко по-дълго обяснение защо Дж.К.Р. трябва да бъде убита с камъни веднага Не че очаквам да ме разберат мушморочетата,ама поне да им стане ясно че не ги обиждаме лично и че не бива чак толко да се засягат.



Тема Re: Не,не..нови [re: Seemore]  
АвторAлиc (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 11:47



Ох, разтопи ми се сърцето направо. Благородният капацитет в областта на литературата(малко неграмотен, ама карай) ме защити.

Амин.

'79 набор съм, не вярвам да сте много по-стари от мен. Но по толерантност и уважение към чуждите вкусове сте за детската градина. Горе в темата някой се опита несмело да ви намекне за това, но явно висотата на положението ви на критици ви пречат да го разберете. Няма нищо, човек се учи, докато е жив.



Тема Re: Не,не..нови [re: Aлиc]  
Авторtera (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 13:06



Кучетата си лаят, керванът си върви е ситуацията.



Тема Re: Поредните...нови [re: Seemore]  
Авторtera (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 13:08



Де да беше ти Роулинг, а? Ех, завист..., завист)))



Тема Re: Не,не..нови [re: tera]  
Автор Haчko ()
Публикувано12.03.04 13:19



Ох...

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Не,не..нови [re: Aлиc]  
Автор Haчko ()
Публикувано12.03.04 13:29



Но по толерантност и уважение към чуждите вкусове...

Опа!!! Айде не говори за чуждите вкусове, ако обичаш! Това може да се случи едва след като хлапето прочете още пет-шест книжки от други автори, вече утвърдили се като класици (например).
Като за теб ще направя едно по-простичко сравнение: ако тъпчеш някого само с хамбургери, без да му даваш възможност да се докосне до друга храна, и един ден той вземе, че каже, че обича хамбургери, че те са като амброзия за него, това вкус ли е? Вкус - дръжки! Просто му дай да опита една хубава баница. И тогава ще видиш каква е истината.
Това, драга семпла корморанке, са изкривени вкусове. ХП е мода, както са мода ония глупави женски панталони с многото джиджавки по тях. Но две години напред и назад от сегашния момент въпросните панталони са кич.
Толкова за вкусовете. Иди хапни баница.

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Мммне..нови [re: tera]  
АвторSeemore (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 13:58



А ти за пореден път не си разбрала нищо,ама нищо.

Да беше казала Уортън или другия там такъв,да се съглася.



Тема Re: Не,не..нови [re: Haчko]  
АвторAлиc (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 14:13



По-нагоре бях казала, че когато човек не е способен да се аргументира, започва да обижда противника. Разбрах вече, за колко проста ме смяташ, защо се хабиш тогава?

Няма да накараш никое дете да чете огромен скучен том. Продължаваш да мелиш за класики, след като се разбрахме, струва ми се, че определението "класика" не се дава от съвременниците на явлението, оценка се дава от времето.

Като му дойде времето, забранявай на децата си да четат ХП. Ще видим докъде ще го докараш като родител. Смятай го за кич бе, кой ти пречи? И аз смятам много неща за кич, но не си натрапвам мнението по форумите, обиждайки всички, които го харесват. Не схващаш и не схващаш значи - че на вкус и на цвет товарища нет, или както там беше тази поговорка. Като се изживяваш като такъв arbiter elegantiae, иди да измъкнеш алкохолизираните и наркоманизирани малолетни от дискотеките и ги принуди да четат Митко Палаузов. Или да четат каквото и да е. Едно интелигентно дете няма да бъде рекламна пешка, нито ще спре читателските си опити с Роулинг. Не виждам ролята на родителя в това да гони Марийка и да й навира задължителни книги, одобрени от него и т.н. Въобще не съм забелязала някой родител да преследва децата си с художествена литература. Прекалено са заети, уморени, а и повечето от възрастните също не четат, точно като отрочетата си. Не подценявай децата - и едно 4-годишно хлапенце си има вкус, ако щеш и в облеклото, можеш да питаш в клуб "Родители и деца", ако не вярваш.
От тази гледна точка бих се зарадвала на всяко дете, което чете - ако ще и Роулинг, важното е да чете, и не разбирам какво ти бъркат в здравето чуждите четива. Стана то като в клуб "Диети" - вместо да се съветват взаимно, се обвиняват един друг в нездравословен начин на живот.

Който няма влечение към литературата, ще изчете Роулинг, измамен от злата реклама, и повече няма да пипне книга; който пък носи в себе си искрата на любопитството и има пред себе си четящи родители за пример, ще чете и нататък. Не ми е жал за първата групичка деца - повечето ми съученици в гимназията така или иначе не бяха чели дори "Под игото"(да не говорим за Астрид Линдгрен). Нечетящи деца е имало и ще има все повече и повече, защото обществото като цяло затъпява, а такава е и основната цел на училищата в момента.

Така че просто спри да се пенявиш. Ако трябва да избираш между това, дали едно дете да чете Роулинг или въобще да не чете, наистина ли би избрал да не чете нищо?

П.С. Благодаря за съветите за баницата. Винаги съм смятала изхвърлянията за това, кой е чел повече, за крайно просташки. Сега пи#ките ли ще си мерим?



Тема Re: Мммне..нови [re: Seemore]  
Авторtera (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 14:15



Уортън и останалите се подразбират. Кога ще разберете, че не можете да обясните на някой какво да харесва и какво не? И че споровете с предпочитания не водят до нищо?
Да скачаш срещу Роулинг е все едно да викаш срещу билевард Витоша и сергиите по пазарите.



Тема Alice, what's the matter?!нови [re: Aлиc]  
Автор Haчko ()
Публикувано12.03.04 18:25



Нещо нервна ми се виждаш

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Alice, what's the matter?!нови [re: Haчko]  
АвторAлиc (Нерегистриран)
Публикувано13.03.04 15:15



Мисля, че си загубих времето с вас. Големи претенции - нулево покритие.



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Haчko]  
Автор Shankly (FREE AS A BIRD)
Публикувано14.03.04 00:33



Ще ми кажеш ли авторът на тези произведения?



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Shankly]  
АвторHaчko® (Нерегистриран)
Публикувано14.03.04 12:18



"Небивалици" - Доналд Бисет. Има ги на "Славейков"



Тема О!!!нови [re: Aлиc]  
АвторHaчko® (Нерегистриран)
Публикувано14.03.04 12:19



Ти мислиш?!?!



Тема има един проблемнови [re: Haчko®]  
Автор Shankly (FREE AS A BIRD)
Публикувано14.03.04 18:24



Живея на около 450 км от този площад. ;-)) Ще трябва да проверя в книжарниците тук, във Варна.



Тема Re: има един проблемнови [re: Shankly]  
Автор Haчko ()
Публикувано14.03.04 20:01



Ааааа, ясно! Тогава...



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Тема Re: Не,не..нови [re: Haчko]  
АвторГocт (Нерегистриран)
Публикувано15.03.04 02:04



Опа ! Точно вие в момента се опитвате да ограничите менюто на децата, които също са хора и като всеки човек, имат право на избор.
Никой не ограничва вашето право на избор - не ограничавайте чуждото.
Аман от самомнителни квестори. Преди 15 години щяхте да сте добър култур-трегер(ако възрастта ви е недостатъчна, попитайте някой по-стар и мъдър от вас какво значи това.)
Всеки идиот, влязъл в интернет клубче, може да се изживява като последна инстанция и да плюе към небето. "Волът рие, на гърба му пада"
Като сте толкова печени, напишете вие нещо, което да бъде четено от милиони - в мрежата мога да пиша и аз.
А ако за литература признавате само неща, които не можете да разберете(единственият "недостатък" на Хари Потър като литература е, че е лесно разбираем за възрастните.), препоръчвам ви да прочетете нещо за набла-формализма(математически апарат, използващ частни диференциални оператори от втори ред) - много ще ви хареса.



Тема Re: Не,не..нови [re: Гocт]  
Автор Haчko ()
Публикувано15.03.04 08:55



Лошото е, че и набла-оператора го разбирам Ами сега?!

ХАХАХАХАХАХАХАХАХА

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Не,не..нови [re: Haчko]  
АвторГocт (Нерегистриран)
Публикувано15.03.04 23:14



"Куздрата бодлани бокрите" Звучи ти познато, нали? За съжаление не значи нищо. На никакъв език.
И само за сведение - няма набла-оператор като такъв. Знакът набла (стъпало на главата си делта), означава поне 6 различни диференциални оператора в зависимост от произведението - скаларно, векторно или тензорно.
Заповядай в някой друг клуб, където да си ги мерим.



Тема Алеле, майко!нови [re: Гocт]  
Автор Haчko ()
Публикувано16.03.04 01:14



Ауууу! Ама ти защо реши, че държа да си ги мерим? Аз исках просто да ти кажа, че мога да хвана един учебник, да прочета, да си поприпомня, да понауча нещо ново и да разбера. Да разбера - теб това те притесняваше, нали - че няма да разбера наблите (колко мило, че ми каза как се изписва, хаха). И с тензори няма нужда да ме плашиш

Има нещо обаче, което не си разбрал. Аз не съм за ограничаване на менюто, а за разширяването му. И твърдя, че след като опитат наистина изтънчени ястия, хората сами ще изхвърлят червените мухоморки от списъка с храните

всичконаАндерсерсенвсичконаАстридЛиндгренвсичконаАнгелКаралийчевПриключениятанаЛисковсичконаДоналдБисетвсичконаДжаниРодариМаншонПолуобувкаиМъхестаБрадаЯнБибиянТувеЯнсонинейнитеживотинкиприказкинаШехеразадабратяГримприказкитенатолковамногонародиченемогадагиизброявсичкитеПриключениятанаНезнайковсичконаАсенРазцветниковиощемногомногомногодруги не са бедно меню, повярвай ми... господин двумерен масив

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Хари Потер детска литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Автор Ceвepyc (Снейп)
Публикувано16.03.04 14:19



В отговор на:

Няма ли да си спре развитието за месеци, дори години наред? А след четенето идват филмите. А след филмите – компютерните игрички...




Естествено първо това същото дете ще трябва да се откъсне от ТВ и РС игрите.

А децата в България не четат. Повечето ще изгледат филмите, изиграят игрите, но няма да се преборят с дебелите томчета.

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Re: О!!!нови [re: Haчko®]  
Автор Ceвepyc (Снейп)
Публикувано16.03.04 14:47



абе пич, това:

В отговор на:

Ти мислиш?!?!




си ми звучи баш като заяждане.

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Автор Ceвepyc (Снейп)
Публикувано16.03.04 14:52



Щом гледаш така на нещата: Толкин не е ли печатница за пари?

Що игри, филми, драматизации има по неговите произведения...

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Стига сте се яли вече!нови [re: Ceвepyc]  
АвторSeemore (Нерегистриран)
Публикувано16.03.04 15:44



Пич,Толкин е нещо съвсем различно.Толкин не е издавал по една книга всяка година с цел да стане единствения писател натрупал повече от милиард долара в хралупката.

Сравни примерно времето,което Толкин е посветил на Властелина и останалите си книги,изследванията които е правил,гигантския размах на въображението с жалката Дж.К.Р. на която пилешкия и мозък и е стигнал дотам и дотолкова си е дала труд да проучи нещата за които дращи че е кръстила играчи от българския национален отбор по куидич Крум и Левски??!!??Безспорно много популярни български фамилии ще се съгласите.

А тва че Питър Джаксън се изгаври с книгата,Толкин няма как да го знае,понеже е леко умрял,нали така.

Вижте бе хора,аз нямам нищо против книгите за Хари Потър-за мен те са безобиден и на моменти дори леко забавен опит за писане,нямам проблем с тва,чел съм ги всичките в оригинал.

Даже в светлината на последните идиотии в роден и световен мащаб хиляди пъти бих предпочел децата ми да четат Хари Потър отколкото да си играят на "удуши другарче" в училище.

Аз не споря дали са литература или не,аз твърдя че Дж.К.Р. е една противна бивша стара мома,която е напипала златна мина и продължава безскрупулно да я цеди.Кофтито е че златната мина в случая са дечурлигата.
Неслучайно я сравних с Линдгрен.Какво е посланието в единия случай-може и да си мислите че сте обикновени деца,обаче в съседската къща живее най-необикновеното момиче на света с баща-капитан на кораб,кон,маймуна и скрин пълен със съкровища и след като се запознаете с въпросното момиченце живота ви ще се промени по най-чудодеен начин,не е невъзможно.
Друго послание и то яко в прав текст:не се бойте от смъртта,защото след нея отивате на едно приказно място,където вече ви чака по-големия ви брат,яхнал кон,живеещ в собствена къща,където има място и за вас и ви очакват страхотни приключения.

В другия случай:дори да живеете под стълбището и гнусния ви братовчед да ви тормози,един ден може да се окаже че сте магьосник и че ви предстои да заминете в най-чудното училище на света,където да се занимавате с вълшебства и ....еми да-приключения по цял ден.

Общо казано-надежда.Нещо чудесно като замисъл,няма спор.

Само че след първата си книга гнусната Дж.К.Р.се главозамая зверски,натрупа една купчина кинти,осъзна че е хванала децата за гушата и продължи да си смуче от пръстите простотии,не е ли така?

По отношение на никой друг писател не реагирам толко остро,понеже примерно читателите на Стивън Кинг или Тери Пратчет са достатъчно големи да си кажат:абе я ходи се шибай,писна ми секи месец-нова книга,ебем те у сребролюбеца.Само че тва едно дете няма как да го осъзнае,затова ми е толко противна Дж.К.Р.-защото съм напълно сигурен че тя много добре си дава сметка кое как е и въпреки тва продължава с манифактурата.

В тва отношение са напълно равностойни с фирмата Мател-еднакво гадни маркетингови методи използват за да цедят парите на родителите,защото няма по убедителна причина да купиш нещо от това детето ти да ревне и да се затръшка пред магазина или книжарницата че го иска.

Надявам се че бях ясен,мерси за вниманието.



Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Seemore]  
Автор Haчko ()
Публикувано16.03.04 18:44



Едно допълнение: няма на света фантазия, която за толкова кратко време да роди толкова много материал. Това означава, че:

1. Авторката не пише сама... а си има "помощници".
2. Авторката краде чужди идеи.
3. Авторката пише сама и не краде, но продуктът е долнопробен.

Авторка ли казах? Буаааааа!!!!

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Тованови [re: Ceвepyc]  
Автор Haчko ()
Публикувано16.03.04 18:47



е неподправена, 100 %-ова изненада

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Алеле, майко!нови [re: Haчko]  
АвторГocт (Нерегистриран)
Публикувано16.03.04 19:54



Дори на Наполеон са казали, че в науката преки пътища няма. Това е станало във Френската Академия на Науките.
Ще ти трябват няколко десетки години да четеш "учебничета". Това време и това усилие ще промени начина ти на мислене и тогава може би ще разбереш, че светът наистина е шарен и безкраен.
Вероятно ще повърнеш от най-изисканото китайско ястие, така както монголците потръпват само при вида на бялото саламурено сирене.
Остави всеки сам да опознава много интересния свят на литературата. А от кой край на чашата се пие, е безсмислен въпрос. Важното е да не се излива.
До тук с кой кой е.
Литература е всичко, в което има чувства и емоции. За някой дадена литература е слаба, за друг е върха.
Целият тоя спор е безсмислен и ако искате да го направите поне малко съдържателен, прибегнете до средствата, използвани в 6-11 клас.
Тогава поне ще има теза.



Тема Re: Алеле, майко!нови [re: Гocт]  
Автор Haчko ()
Публикувано16.03.04 20:28



Все едно аз да кажа, че храна е всичко, което е поднесено в чиния.

Ами не е. Лайното в чиния не е храна. Комерсиалните бълвочи на някаква британска брантия не са литература.

Не са

"Некролози"-те на Сароян за лев-два - виж в другата тема. Знаеш ли кога оная путка ролинс ще може да напише подобна книга? Никога! На върба в петък!
"Параграф 22" е писан осем (8) години. Знаеш ли кога глупостите за малкия пикльо ще се по-интересни и стойностни от историята за Йосарян и другите пичове? Никога!!
Купих си неотдавна много дебела книга с най-доброто на Хърбърт Уелс - за пет (5) кинта. Знаеш ли кога ще дам и стотинка за модерната тъпотия с лъскави корици? Никога!!!!
Знаеш ли кога Едгар По ще бъде по-слаб писател от ролинс, защото е умрял в мизерия и известността му днес клони към нула? НИКОГА!!!!
НИКОГА! НИКОГА!! НИ-КО-ГА!!!!!
Никога тая тъпа крава няма да се нареди сред великите писатели!!!! Колкото и златни медали да има от шибаните олимпиади, нейното най-добро постижение никога няма да се доближи и до най-слабите недоносчета на хиляди автори, които дори не са минали квалификациите навремето.
Много е просто - днес летвата е ниско и медали от олимпиади се печелят лесно. Както казах, посредствеността е модерна.


~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Редактирано от Haчko на 16.03.04 20:46.



Тема Re: Alice, what's the matter?!нови [re: Haчko]  
Автор Maystora (М&М)
Публикувано16.03.04 23:20



ми как да не? нали си няма.
ама с постинга й съм съгласен

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Haчko]  
Автор Бeйби (познат)
Публикувано17.03.04 12:25



Глупости :(
Глупости, глупости:(((((!!!
И още нещо - пред Небивалици и ХП, бих предпочела ХП (ако бях дете на 10-12 години), също така, ако исках да прочета нещо, което да ме накара да забравя за миг гадостите, които са ме обградили, също бих предпочела ХП.
Такива "добри" книжки само ме изнервят.
Що не прочетеш "Малкия принц"?! Тя (книгата) също има голяма реклама, същото това дете, за което ти говорех я прочете, защото беше поел инерцията с ХП, но определено не беше толкова възхитен. Твоите Небивалици ми припомнят точно за нея (МП).
Сещам се и за приказките на Оскар Уайлд - има една, мисля че беше "Рожденния ден на инфантата" - тя ми е любима, но на 12 години предпочитах приказките на Николай Райнов.
Исках да кажа, миличък, че за всяко нещо си има време. А това, че книгата е лека и приятна за четене, не означава че е лоша. Имам чувството, че по-скоро злобееш. Иначе не разбирам как обсъждаш и отричаш нещо толкова ожесточено, нещо, което дори не познаваш.
И...не бих нарекла Астрид Линдгрен съвременна авторка - тя е била четена още по времето на майка ми, а извинявай, но от тогава до сега децата доста са се изменили. Не отричам, че нейните книжки са ми любими (аз не познавах Доналд Бисет :( - учех се да чета на Буратино), но ХП също ми харесва.
Мисля, че не си прав.



Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Haчko]  
Автор Ceвepyc (Снейп)
Публикувано17.03.04 12:41



В такъв случай Дюма, Балзак или 22-та тома на Вазов за теб не са литература. Защото са били много плодовити автори. А плодовитите автори пишат за пари; ако не пишеха за пари, щяха да я карат по-леко. За сравнение - за написването на първата ХП са нужни 8 години. За всяка следваща - между 1 и 3 години. Ти на това кратко ли му викаш?

1. За Дюма също се говори, че е имал помощници. Той само им е нахвърлял идеите, пишел е скелето, а те са запълвали. Хайде сега ми назови някой от неговите помощници... без да гледаш по справочната литература. Останало е само неговото име. Някъде четох, че Дюма е пишел заради парите... и после ги профуквал.

2. Откъде краде? Надявам се коректно да посочиш потърпевшите. И не ми се измъквай с думите "всички знаят" или "личи си".

3. Е ти го подкара като прословутата песен "хем гласувала, хем се въздържала". Реши в крайна сметка каква позиция ще защитаваш!

И всичко това не е по темата! Въпросите са: "Хари Потър литература ли е? Или е печатница за пари? Не прекали ли Дж.К.Роулинг с все по–дебелите си томове, които ставаха все по–досадни?" Като ти изчетах мненията по темата останах с впечатлението, че твърдиш че ХП не е литература и няма стойност, защото авторката му не ти е симпатична.

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Ceвepyc]  
Автор Haчko ()
Публикувано17.03.04 12:49



Хммммм... Балзак и Вазов за колко време написаха всичко това? Май си се объркал. Осем години за първата и в резултат - такава боза! Ами нямам какво да кажа.

Краде от Толкин например. А какво - е това вече наистина всички го знаят

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Бeйби]  
Автор Haчko ()
Публикувано17.03.04 12:50



Естествено. Всичко, което кажа аз, е глупост.

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Haчko]  
Автор Ceвepyc (Снейп)
Публикувано17.03.04 13:19



И какво е откраднала? Щото съм лют фен на Толкин от време оно. Е аз явно не зная. Кажи ми.

Първата книга била лоша. Много ясно. Нали й е първа. "Хобит" (като първа книга) също не е върха.

Измъкваш се. Премълча си за Дюма. Опитваш се да ми хвърлиш прах в очите с това колко време са писали Вазов и Балзак без да отчиташ средно по колко им се събира за една година. И не казваш ХП литература ли е или не.

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Ceвepyc]  
Автор xtony (критик)
Публикувано17.03.04 15:54



за мен хари потър е чалгата в литературата, а ДЖ.Р. е "планета ТВ" сред издателите!

вие наистина ли харесвате "Планета ТВ"?! не ми отговаряйте!



Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Ceвepyc]  
Автор Haчko ()
Публикувано17.03.04 18:33



Добре, измъквам се
Затова и не обръщам внимание на явната неистина за "1 до 3 години"

Може би ще ти е интересно да знаеш, че на последните избори гласувах... с бяла двупластова 00-хартия. Както виждаш, познал си
Същото е мнението ми и за НР Гласувам... с бяла двупластова

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Haчko]  
Автор Ceвepyc (Снейп)
Публикувано17.03.04 18:42



1997. Harry Potter and the Sorcerer's Stone
1999. Harry Potter and the Chamber of Secrets
1999. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
2000. Harry Potter and the Goblet of Fire
2003. Harry Potter and the Order of the Phoenix

Да знаеш, че вие с бялата двупластова на изборите ми бяхте любими. Председателката на СИК-а директно ви мяташе гласовете в коша.

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Ceвepyc]  
Автор Haчko ()
Публикувано17.03.04 20:18



А, видя се вие с действителните бюлетини какви ни ги избрахте. И за коша не стават.

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Тема Re: Алеле, майко!нови [re: Haчko]  
АвторГocт (Нерегистриран)
Публикувано18.03.04 00:19



Искрено съжалявам за езика ти. В началото не ми правеше впечатление на разпенен фанатик. Много жалко. Докато усещаше някаква сила, беше спокоен. Когато се блъсна в стената, се разхленчи като бебе. Мнооого мнооогоо жалко.
Прочети "Фауст" на Гьоте. Може дори и в превода на Гео Милев. Та въпросният Фауст на финала се провиква : "О миг, постой, ти тъй прекрасен си..." Май ти искаш да кажеш нещо подобно, ама къде езика на Гьоте, къде - твоя.
Млъквам. Не толкова омерзен, колкото разочарован.



Тема Re: Алеле, майко!нови [re: Гocт]  
Автор Haчko ()
Публикувано18.03.04 00:40



Разпенен фанатик.
Блъсна в стената.
Разхленчи като бебе.



Радвам се, че съм те разочаровал. Противното би разочаровало мен... разбираш ли?


Явно самият ти не си разбрал онова, в което искаше да убедиш мен - че светът е доста шарен... а следователно и езикът, който го описва. Боц! Пук! Олелеееееее!!!!

Всъщност, всеки да си чете каквото си иска. От многото си милиони некадърниците няма да станат по-кадърни, от многото си прочетени книги глупаците няма как да станат по-умни... ако не могат да мислят, а само папагалстват.

~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~

Редактирано от Haчko на 18.03.04 00:45.



Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Haчko]  
Автор Ceвepyc (Снейп)
Публикувано18.03.04 09:59



А ти с твоята тоалетна хартия подкрепи Добри Божилов, който е по-зле и от тия дето и за коша не стават.

Аз отидох и гласувах. Такъв ми(ни) бил изборът.

А ти си се държал като балканския субект Радка, за която ти споменах малко преди това. Хем гласувала, хем се въздържала. Типичното държане на някоя ненащипана мома от село (отпреди векове).

Но това отново е встрани от темата. Аз очаквах да ми дадеш солидни примери какво е крала Роулинг от Толкин, а ти ми обясняваш политическите си пристрастия.

Понякога опитвам да крещя
със бурята, препускаща из здрача,
поглъщаща бездънните недра...


Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Автор bruno (непознат)
Публикувано20.03.04 14:37



Същият въпрос може да се зададе и за Толкин.



Тема Re: Стига сте се яли вече!нови [re: Seemore]  
АвторCмexypko (Нерегистриран)
Публикувано20.03.04 22:30



Ох майкоо!А бе пич.Значи според теб е добре децата да четат Толкин,но не е добре да четат Ролинс.И Толкин е писател,а?И Толкин и Ролинс са писатели колкото и Джаки Колинс.И не ми говорете за "капацитети" и "авторитети"-повдига ми се от професионални критици.



Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: Гyrъл]  
Автор So_HaPpY (Mondscheintarif)
Публикувано21.03.04 02:09



Хари Потър-световната мания по 11год. магьосник завладя и родния пазар-АМИН! Истеричното закупуване на промишлени количества от книжката за приспиване на малки дечица май не прави нищо друго освен стабилно да пълни джоба на авторката си:)
Идеята е доволна,реализацията явно също е на ниво -тиражът и говори сам за себе си.Дотук обаче с приказките...защото колкото и да си кривя душата по друг начин не мога да нарека въпросната "творба".
Впечатляваща е дума ,която бих използвала за таланта на Тери Пратчет примерно... но едва ли за някои от феновете на Роулинг това име означава нещо повече от ...подправка за супа, евентуално:)
Идеята за университета по магия ни е позната доста отдавна от поредицата "Света на диска" на гореспоменатия кадър с кулинарното мислене.J
Съжалявам ,но когато съм чела за стаи,които ги има само в петък сутринта, книги,които пишат сами себе си или бавачки,които се опитват да не си спомнят бъдещето,а в пролога на книгата пише,че "предизвикването на армагедон е опасно нещо-не го опитвайте в къщи!",то как по дяволите очаквате да ме впечатли жалката пародия на училище по магия с идеи доволно взаимствани от Тери Пратчет,но далеееееече под нивото му?!!!
Да , предполагам че за читателя, който и представа си няма що е то фентъзи и има ли то почва у нас, а имена като Толкин му говорят колкото на див глиган-англииската граматика,то Хари Потър със сигурност ще му се види занимателна,че дори и идейна книжка:))
Защо ли споменаването на тролове и еднорози не ме развълнуваха?! Ами..не знам....сигурно защото наличието на подобни митични гадини ,че и много по-впечатляващи такива , успяха да засилят напрежението в мен доста отдавна,когато се уверих в таланта на истинските маниаци създаващи "the pure fantazy rulez".
Острата ми критика обаче не е насочена към авторката -намерила си е жената стабилен източник на доходи!-защо да я съдим?!Агресията ми би задвижила метлата не само на Хари , а и на всяка улична чистачка и би я засилила към всяка персона , примираща си пред поредното издание на "малкия симпатяга с магическа пръчка в ръка-у,на мама сладкия той!!"
Холивудските продуценти също не вярвам да се оплачат от приходите си след пускането на филма на големия екран...
И си е направо обида, че Хари Потър бе изяден от корица до друга преди да излезе филма , а за "Властелина на пръстените" ще се питаше едва след като мина премиерата му в родното BG .../за първата част иде реч/
Е,то не остана нищо друго освен да си яхвам метлата и да се пренеса при някоя друга агитка приказни герои, защото честно казано от играта на куидич не получавам нищо друго освен киселини…

...да се разположиш удобно в невъзможното...


Тема Re: Хари Потер литература ли е?нови [re: So_HaPpY]  
АвторKatrin (Нерегистриран)
Публикувано25.03.04 19:31



ami 4e si tupaaa toi si e super 4oveka ne go klevetiii!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.