Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:48 19.04.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Сексуални сцени в българската литература  
Авторgarconne (Нерегистриран)
Публикувано12.07.03 22:41



Идеята за тази тема не е оригинално моя. Преди няколко месеца прочетох една статия, посветена на мястото, отделено на сексуалността в различни литератури. След като правеше преглед на няколко книги, посветени на сексуалното удоволствие (започвайки с Кама сутра и преминавайки към по-ново време), авторът заявяваше, че българските писатели са доста срамежливи в това отношение. И завършваше с молба към читателите си, ако някой се сети за описана сексуална сцена в българската литература до 1990 година да се обади (внушението беше, че едва ли някой ще се сети за такава).
Така че… дайте да помогнем :) Условието е да са отпреди 1990 и да са лично творчество, а не народно.
Лично аз се сетих за една-единствена, но за нея по-нататък.



Тема Re: Сексуални сцени в българската литературанови [re: garconne]  
Авторkeя (Нерегистриран)
Публикувано13.07.03 10:22



Димитър Шумналиев, Вера Мутафчиева - "Случаят Джем", "Време разделно" също.



Тема Re: Сексуални сцени в българската литературанови [re: garconne]  
Авторпceвдoним (Нерегистриран)
Публикувано13.07.03 16:49



Доколко детайлно трябва да е описана сцената, че да мине за сексуална. Само целувки минават ли в тази графа? Или питаш за сексуални сцени тип Буковски?

определено ще се намерят доста



Тема Re: Сексуални сцени в българската литературанови [re: garconne]  
АвторKaндид (Нерегистриран)
Публикувано15.07.03 10:52



Преди няколко години Алберт Бенбасат прави една монография върху еротиката в българската литература. Не съм я чел, не знам каква е стойността и. Но е вярно това, литературата ни е прекалено целомъдрена. Все пак, доколкото си спомням в някои от разказите на Г. Стаматов имаше еротични сцени, лириката на Кирил Христов тук-там изобилства с еротика, има ги и при Емилиян Станев /"Антихрист"/, Генчо Стоев /"Много висока тераса"/, по-късно при Виктор Пасков в "Германия мръсна приказка", при Коруджиев /колкото и да не го понасям/, Ивайло Дичев... А бе много са. Но не можеш да търсиш сцени тип Хенри Милър.



Тема Re: Сексуални сцени в българската литературанови [re: Kaндид]  
Авторgarconne (Нерегистриран)
Публикувано15.07.03 12:03



Моят единствен пример, за който споменах в откриването на темата, е именно от Генчо Стоев (точно в "Много висока тераса") - ако се придържаме към изискването за откровена сексуалност (макар че и там е май с известни уговорки). И може би и в "Циклопът" имаше нещо? Иначе примери за еротика има. Лично моят най-силен пример в тази посока е с Димитър Талев ("Самуил" и четирилогията "Железният светилник"). За да не се смесват двете понятия ми се струва, че тук е добре да се даде дефиниция за еротика (за да не се бърка със сексуалност), но в момента нямам под ръка речниково определение, а не искам да интерпретирам.
За мое учудване, и в българския фолклор имало сексуални песни. Това го прочетох в един предговор от Асен Сираков към "Три руски еротични поеми", придружено със съответните примери, но поради вродено целомъдрие няма да цитирам :)



Тема Re: Сексуални сцени в българската литературанови [re: garconne]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано17.07.03 14:12



прелисти Чудомир - в спомените си разказва и за еротичните фолклорни песни, също и за един техен изследовател (забравих името), даже цитира май откъси.



Тема Re: Сексуални сцени в българската литературанови [re: garconne]  
Авторckeптичнa (Нерегистриран)
Публикувано19.07.03 09:13



Имало, имало, имало....ми като има такива сцени цитирайте барем някоя!
Аз лично, ако съм срещала, не съм ги запомнила тези сцени.
Вероятно защото не са ми подействали хич еротично



Тема Re: Сексуални сцени в българската литературанови [re: ckeптичнa]  
Авторgarconne (Нерегистриран)
Публикувано19.07.03 12:15



Напротив, тезата е че по-скоро няма :)
Дори и моята единствена я споменавам с уговорката, че е доста пестелива. Ако се поразтърся и намеря повестта, непременно ще цитирам :)



Тема Re: Сексуални сцени в българската литературанови [re: jam]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано21.07.03 18:51



в разказите му също има нещо като еротични сцени.



Тема Re: Сексуални сцени в българската литературанови [re: garconne]  
Автордapkли (Нерегистриран)
Публикувано25.07.03 14:29



И никой явно не следи съвременната, днешната българска литература. Има една потресаваща книга - "Българският Декамерон", част първа и втора. Някои да я е чел? Авторът е Стоян Вълев. Сега е издал и сборник с любовни разкази с неочакван край "Време за изневери". Страхотно и направо невероятно четиво!!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.