Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:48 28.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Достоевски  
Авторceлиr (Нерегистриран)
Публикувано09.05.01 22:18



Творчеството на Достоевски. Толкова е странно, романите му са толкова трудни за четене, уж не разбираш почити нищо и въпреки всичко, след като го прочетеш в теб остава следа. Те се чувстват, оставят размисли за дълго време. Много стойностни, макар авторът да се е налагало да пише на коли за да се препитава и затова обемни.
След като прочетох"Престъпление и наказание" сънувах нощи наред сцени от книгата и живях с терзанията на Разколников.

Жлко, че повечето хора не четат руска класика и я смятат за отживелица.



Тема Re: Достоевскинови [re: ceлиr]  
Авторнaнa (Нерегистриран)
Публикувано10.05.01 12:10



споделям мнението ти и те съветвам да прочетеш и "Идиот".Това е любимата ми книга/заедно с "Антихрист" на Ем.Станев и "Майсторът и Маргарита"на Булгаков/





Тема Интересно...нови [re: ceлиr]  
Автор wasteLAND (pensive)
Публикувано10.05.01 13:31



ми е какво още си чела от Достоевски.
Най-силно впечатление ми направи "Идиот". Убедена съм, че това се дължи и на факта, че бях в по-млад и особен период и това, като че ли ми отвори съзнанието по много определен начин. Така или инъче, силно чувствах присъствието на тъмната страна във всеки от нас. Различността и обречеността на "ненормалното" поведение...



Тема Има нещо такова...нови [re: ceлиr]  
Автор astarta (.........)
Публикувано10.05.01 14:58



На руската класика се гледа с известни предрасъдъци,което ужасно много ме натъжава,защото това е една от най-стойностните литератури,която въобще може да се прочете.Повечето хора на моята възраст(18) я свързват с комунизъм и т.н.,което е доста глупаво.
Както и да е,отдавна се канех да пусна тема за Достоевски и сега,когато я има просто не знам какво да кажа,за Достоевски може да се говори с дни,не смятам че е труден за четене,просто предизвиква прекалено много емоции в хората,направо не ти оставя възможност да си поемеш дъх:)



Тема Не е вярнонови [re: ceлиr]  
Автор Lazy (отчужден)
Публикувано12.05.01 05:50



че хората не четат руска класика, и я смятат за отживелица. Това са абсолютни глупости. Е, в България може и да е така. Тук вече всички са толкова запленени от американската бургер-култура, по-точно асимилирани са от нея. Но ако се загледаме в най-стойностните творци на западната култура, ще видим, че те са много силно повлияни точно отДостоевски. Селинджър, Керуак, пък и много други... Прочее, там напоследък не се появяват селинджъровци и керуаковци. Всичко е сивота и пошлост. Докато в Русия изгряват явления като Виктор Пелевин... Но тук , пък и на запад предпочитат да се зомбират от недоразумения като MTV или поредния удивително глупав филм (да не изброявам - достатъчно е да спомена "шахматния ред", в който героят на Ръсел Кроу призоваваше гладиаторите да се строят в едноименния филм), вместо да се опитват да проумеят какво стои зад тях...

Не знам какво да напиша за Достоевски. Бих могъл да пиша с часове. Но по повод Разколников искам да кажа, че аз първо преживях терзанията му, а чак много след това ми попадна романа. И си казах - това е...



Тема Re: Достоевскинови [re: нaнa]  
Автор Lazy (отчужден)
Публикувано12.05.01 05:51



А на мен любимата ми книга е "Юноша". Наред с останалите от Петокнижието



Тема Re: Интересно...нови [re: wasteLAND]  
Автор Lazy (отчужден)
Публикувано12.05.01 05:53



Интересно, тъмната страна на човешката личност се усеща най-малко в Идиот. Много повече я има в герои като Версилов и Ставрогин, именно те ме потесоха най-много в творчеството на Достоевски



Тема Re: Има нещо такова...нови [re: astarta]  
Автор Lazy (отчужден)
Публикувано12.05.01 05:56



Да, много критици твърдят, че чувствата в романите на Достоевски са пресилени, че страданието е прекомерно, даже неправдоподобно. Затова той е малко разбираем от хора, които нямат достатъчно нисък праг на болката, защото те няма откъде да узнаят, че в живота действително има хора като героите на Достоевски.



Тема Re: Интересно...нови [re: wasteLAND]  
Автор Babyface (ентусиаст)
Публикувано13.05.01 00:50



Хората винаги са си падали по патологията - поне това са личните ми впечатления. Дай им крайности, хляб и зрелища и гледай само какво става.



Тема Именнонови [re: Lazy]  
Автор astarta (.........)
Публикувано13.05.01 20:43



Това имах предвид,в страните от Източна Европа хората са много предубедени към руската класика,но не знам защо не мога да ги обвинявам,на запад имат възможност обективно да оценят стойността на Достоевски и останалите руски класици.Може би това ще отмине,защото тази литература е нещо,което ще остане и ще надживее MTV-културата..надявам се.
Колкото до това че страданието в романите на Достоевски е пресилено,определено не смятам така,просто е представено в една по-изчистена форма и би могло да бъде натоварващо за определени типове хора.
Поздрави



Тема RE!нови [re: Babyface]  
Автор wasteLAND (pensive)
Публикувано14.05.01 10:15



Кое точно, в случая, наричаш "патология"? Даваш ли си обяснение, защо хората са привлечени до такава степен от патолагичното... Кой ли беше казал, не мога да си спомня, че "Красотата ще спаси света"...

P.S.
(человек судит об испорчености других по мере своей собственой испорчености)



Тема Re: Достоевскинови [re: ceлиr]  
Авторstella (Нерегистриран)
Публикувано14.05.01 15:31



Бердяев е казал, че след Достоевски всичко ни изглежда скучно...



Тема Re: RE!нови [re: wasteLAND]  
Автор Babyface (ентусиаст)
Публикувано15.05.01 00:22



Отклонението от нормата, примерно. А като се замисля, май и красотата е отклонение от нормата, иначе защо има конкурси за красота, а няма конкурси за обикновеност, нормалност?
На същото основание, на което например на еди коя си страница във вестника има хиляда и една страшни случки, сътворени от психари разни.
Хората с една и съща сила гледат както конкурсите за красота, така и черната хроника. И в двата случая става въпрос за различното.



Тема Пък аз бих добавил...нови [re: stella]  
АвторГeнoв (Нерегистриран)
Публикувано15.05.01 17:35



който люби Достоевски, значи е от Левски!!!

};-Охохохохоо





Тема Re: Достоевскинови [re: stella]  
АвторDeborah (Нерегистриран)
Публикувано16.05.01 15:51



мен пък след "Майстора и Маргарита" всичко ми изглежда скучно



Тема Re: Достоевскинови [re: ceлиr]  
Автор lron Maiden (maiden.hit.bg)
Публикувано17.05.01 11:08



Съчувствам ти от сърце.

holden.caulfield


Тема Re: Именнонови [re: astarta]  
Автор lron Maiden (maiden.hit.bg)
Публикувано17.05.01 11:24



Имам чувството, че никой не прави разлика между mtv и Достоевски - или поне така съдя по постоянните сравнения. Т.нар.-та MTV култура на масите - Достоевски не. Затова е класика и затова е стойностно. Трябва да има и боклук, инак как ще разберем кое не е? Така че, mtv културата сигурно няма да надживее творчеството на Достоевски, нито това което... вече дойде на мястото на mtv културата :), нито това след него... Нещата просто си вървят успоредно и едното определя другото. Това е то.

holden.caulfield


Тема Re: Достоевскинови [re: stella]  
Автор lron Maiden (maiden.hit.bg)
Публикувано17.05.01 11:29



Ето защо не требе да четете Левс... Достоевски... хахахахаха.

holden.caulfield


Тема Re: Достоевскинови [re: Deborah]  
Авторstella (Нерегистриран)
Публикувано17.05.01 12:03



Приема се!



Тема Re: Именнонови [re: lron Maiden]  
Авторvryava (Нерегистриран)
Публикувано18.05.01 10:49



Какво ще кажеш за "Братя Карамазови".
Знаеш ли начинът по който спориш - самотен гняв срещу неразбиращите - ми напомня настроението на НЕГОВИТЕ герой.



Тема Re: Достоевскинови [re: stella]  
Автор Babyface (ентусиаст)
Публикувано18.05.01 19:57



Айде сега, чак пък такъв фетишизъм!
И аз обичам сирене, но не ям само сирене.



Тема Re: Достоевскинови [re: Babyface]  
АвторDeborah (Нерегистриран)
Публикувано18.05.01 21:03



фетишизъм, сирене, Достоевски........не виждам каква е връзката



Тема Re: Достоевскинови [re: Deborah]  
Автор Babyface (пристрастен)
Публикувано19.05.01 22:09



А трябваааааа
Нали обичаш "Майсторът и Маргарита"?



Тема Re: Именнонови [re: vryava]  
Автор lron Maiden (maiden.hit.bg)
Публикувано20.05.01 14:26





holden.caulfield


Тема Re: Достоевскинови [re: Deborah]  
Автор lron Maiden (maiden.hit.bg)
Публикувано20.05.01 14:28



Muahahahahaha!

holden.caulfield


Тема Re: Именнонови [re: vryava]  
Автор lron Maiden (maiden.hit.bg)
Публикувано20.05.01 14:30



Това, което мога да кажа за себе си, е че с опитите си за самоусъвършенстване и да бъда различен, май единственото, което постигнах, беше че загубих собствената си идентичност. :)))
Братя Карамазови май ще трябва да ги прочета най-накрая.

holden.caulfield


Тема Re: Именнонови [re: lron Maiden]  
Авторvryava (Нерегистриран)
Публикувано23.05.01 12:57



сега какво четеш?
Днес съм много заета, но за следващия път съм приготвила нещо за теб!
До скоро!



Тема ...нови [re: vryava]  
Автор lron Maiden (maiden.hit.bg)
Публикувано26.05.01 17:28



Зеленият Път на С. Кинг.
След туй пак ще прочета Мъртвата Зона, защото онзи ден се замислих и си спомних, че ми се беше сторила велика книга, а след туй осъзнах, че нищо не си спомням за нея, дори и за какво се разказваше. Само си спомнях, че главният герой се казваше John Smith. :)))
След това ще прочета за пореден път Спасителят в ръжта.

holden.caulfield


Тема Re: ...нови [re: lron Maiden]  
Автор vryava (непознат )
Публикувано28.05.01 09:22



Здравей,
по въпроса за "намиране-изгубване", остави вкичко друго и хвърли един
поглед на "Бит и душевност..." Ив.Хаджийски!
Защо не мога да чета фантастика.
Може,би имам лошо възприятие! Ти как го правиш!



Тема Re: Достоевскинови [re: ceлиr]  
Автор Haчko (ass-kicker)
Публикувано28.05.01 12:25



E, az syshto ne cheta ruska klasika :(( Syznatelno ia izbiagwam. No ne zashtoto ia namiram za arhaizym, a zashtoto mi e mnogo tezhka (towa, koeto sym poprochel) i mislia, che i bez towa krehkoto mi psihichesko rawnowesie shte ide na kino za dylgo wreme, ako ne i zawinagi. Predi godini chetiah frenska klasika, no i tia wze da mi idwa nanagorno. Mozhe bi zashtoto sega w Bulgaria neshtata mnogo napomniat tezi wyw francia (s malka bukwa, da gi eba w izrodite) otpredi 150 godini.

How will I laugh tomorrow... if I can't even smile today?


Тема Re: ...нови [re: vryava]  
Автор lron Maiden (maiden.hit.bg)
Публикувано03.06.01 18:51



И аз не мога да чета фантастика. :)
Тези няколко книги на С. Кинг просто са много... мечтателски... знам ли и аз... абе яко си е. Яко си е. Не са фантастика. Или най-малкото са един по-специален вид фантастика, който ми е твърде близък и ми допада. :)

holden.caulfield


Тема Re: Достоевскинови [re: Haчko]  
Авторaloisias (Нерегистриран)
Публикувано04.06.01 13:33



Знаете ли какво казва Кенет Уайт в едно интервю? Пътувал с влак. Срещу него седяло момче. Три часа то не се отделило от електронната си игра. " А можеше да чете Достоевски." Това е . Да си се родил на тази земя и да не си чел Достоевски... не мога да си го представя. Както и много други неща. Явно едни ценности се заменят с други, но..." за мен без съмнение книгата си остава царствения път на духа" - К. Уайт



Тема Re: Достоевскинови [re: aloisias]  
Автор Haчko (†)
Публикувано04.06.01 17:07



А знаеш ли какво казвам аз? Ще чета руска класика тогава, когато животът ми поне малко се нареди и мога да си позволя да разлистя много тежки книги, без да се притеснявам за разсъдъка си. Проблемът ми е, че приемам литературата много навътре. А онова момче във влака бях аз - кажи на Кенет Уайт, като го видиш :)))) Освен това, той оправдава ли хората, които са имали нещастието да се родят на тая земя и да умрат преди Достоевски да е написал каквото и да било, или и тях ги праща на пангара :)))))))

:)))))))))))))))))))))

Тва прасе изляна гуляма свиня.


Тема Re: Достоевскинови [re: Haчko]  
Автор aloisias (непознат )
Публикувано04.06.01 20:33



Много добре знаеш какво искам да кажа и не е необходимо да се хващаш за думите. Всеки е свободен да избира, но не мисля, че трябва да живееш по определен начин, за да четеш определени книги. То си е вътрешна необходимост. Пък и на К. Уайт едва ли му пука чак толкова за тебе. И освен това, ако една руска класика не можеш да четеш, защото... как беше, много навътре...то тогава сигурно си обречен нищо свястно да не можеш да прочетеш. Ей, тия книжки, какви са такива силно въздействащи, та човек не може да ги чете чак. Пробвай с Гогол. Като начало. Той е по-лек и не по-малко добър.



Тема Re: ...нови [re: lron Maiden]  
Автор vryava (непознат )
Публикувано05.06.01 10:00



Здравей,
Искаш ли да проверим дали имаш усет за детайлите?
Нека започнем с това:
Какъв е цвета на тапетите в стаите на героите на Достоевски?



Тема ПРЕДЛОЖЕНИЕ за транскрипция на българската азбуканови [re: ceлиr]  
АвторBлaK (Нерегистриран)
Публикувано05.06.01 12:30



ПРЕДЛОЖЕНИЕ

за транскрипция на българската азбука на латиница


А=А; Б=B; В=V; Г=G; Д=D; Е=Е; Ж=J; З=Z; И=I; Й=I; К=К; Л=L; М=М;

Н=N; О=О; П=P; Р=R; С=S; Т=Т; У=U; Ф=F; Х=H; Ш=SH; Ъ=W;

За останалите букви:

Ц=TS; Ч=TSH; Щ=SHT; Ь-ЬО=IO; Ю=IU; Я=IA



Тема Re: Достоевскинови [re: aloisias]  
Автор Haчko (†)
Публикувано05.06.01 18:03



AAAAAAAAAAAA!! Da ne iskash da kazhesh, che samo ruskata literatura e dobra????
Ne si prawa!
A i sama (abe, ti momiche li si? :))) znaesh, che i nai-golemite literatori si imat "specialnost". E, az ne sym nai-goliam, ne sym i literator, no otkrih, che mi dopada amerikanskata literatura ot minalia wek. I si ia cheta. Inache, malko sym popoglezhdal frenska, ispanska, britanska... Dazhe i ruska klasika sym chel! Neznaiko w Slynchewia grad :)))
Shegata nastrana, prosto naistina mislia, che sreshta s ruskite klasici sega bi me sysipala. Spomniam si kak se chuwstwah sled kato prochetoh "1984" - biah absoliutno beznadezhden niakolko dni. Ubeden sym, che rusnacite shte me dyrzhat po-dylgo. Zashtoto sa mi po-blizki kato dushewnost i zashtoto weroiatno sa po-dobri ot Orwell. E, eto ti priznanie za tiah :P
Na K. White mu kazhi, che i na men ne mi puka za nego, noto za towa dali pak shte stane swetowen shampion w kategoria "supertezhka" :PPPP Weche sym za Tyson! :PPP
Inache... kogato resha da zapochna, shte go naprawia s Gogol, obeshtawam. Kolkoto i da mi e trudno da ponesa istoriite za razni hora, koito umirat zaradi ednata kihawica :(((

Тва прасе изляна гуляма свиня.


Тема Re: Достоевскинови [re: Haчko]  
Авторaloisias (Нерегистриран)
Публикувано05.06.01 23:53



Абе какви са тези спорове - руска, английска, американска... Всяка добра литература е добра и толкова. Колкото повече от нея можеш да прочетеш, толкова по-добре. Просто има неща, които заслужават да не ги изпуснеш.
Абе ти за кого смяташ К. Уайт? Или аз нещо не ти схващам майтапа. С най-добри благоразположения: жена.



Тема Re: Достоевскинови [re: Haчko]  
Авторaloisias (Нерегистриран)
Публикувано05.06.01 23:58



мамка му и прасе

p.s. с бълг. л-ра как е положението? :)))



Тема Re: Достоевскинови [re: aloisias]  
АвторNachko (Нерегистриран)
Публикувано06.06.01 13:26



Mi iawno ne shwashtash maiapa mi (mozhe bi e mnogo debel :(( )
Inache si prawa, da go eba - wsiakakwa literatura :))



Тема Re: Достоевскинови [re: aloisias]  
АвторNachko (Нерегистриран)
Публикувано06.06.01 13:29



Mamka mu parseshka :)))

Radichkow forever e polozhenieto :)) Syshto - Georgi Konstantinow, Wapcarow, Liudmil Stanew... No mai predpochiam poweche poetite. Ne poetite zadylzhenia, a poetite :PPP



Тема Re: Достоевскинови [re: ceлиr]  
Автор Aledar (демон)
Публикувано06.06.01 21:42



Misq, 4e trqbva da se 4ete v original , ako mojesh... i osven tova trqbva da razbirash ruskata dusha

Aledar~


Тема Re: ...нови [re: vryava]  
Автор lron Maiden (maiden.hit.bg)
Публикувано09.06.01 17:56



И представа си немам. :)))))))
Както отбелязах - не съм чел нищо от Достевски. ;)

Ако искаш обаче, може да оценим логиката ми. Басирам се, че ако има тапети, те са стари, бледи/с убити цветове, потискащи и депресиращи. Право ли го рекох? ;)

holden.caulfield


Тема Re: ...нови [re: lron Maiden]  
Автор vryava (непознат )
Публикувано11.06.01 11:33



Едва сега разбирам, че не си чел Д. Как само ме подведе :))
Започнах Мъртва зона. Още не съм я захвърлила, изненадана съм, Кинг беше за мен нещо различно. Е има време до края на книгата.
За тапетите - винаги са жълти, стари....останалото ти го каза!
Какво правиш тук щом не четеш Д.
С поздрав Джули



Тема Re: ...нови [re: vryava]  
Автор Haчko (       )
Публикувано11.06.01 14:52



A da ti mirishe na izgoriala guma naposledyk? :PPP

...dobre, che Stephen King ne go napisa samo K., che togawa shteshe da stane edna... :-0

loved by thousands, hated by millions


Тема Re: Достоевскинови [re: ceлиr]  
АвторEma (Нерегистриран)
Публикувано19.06.01 14:20



Ako nqkoi mi kaje, 4e Dostoewski e bil s wsi4kiq si nqma da mu powqrwam!!



Тема Re: Достоевскинови [re: Ema]  
Авторaloisias (Нерегистриран)
Публикувано19.06.01 16:06



Много ясно. Повечето гении не са с всичкия си. А пък ако прочетеш малко биографийка, нещата около психическото здраве на Д. ще ти се изяснят в детайли.



Тема Точнонови [re: aloisias]  
Автор wasteLAND (pensive)
Публикувано19.06.01 17:40



това ще стане. Депремирана личност - животът му е такъв.
Ще си позволя да вметна, че сходен е случаят с Гоголь - крайно подтиснат и често пренебрегван (особено в средите на "изтъкнатите" автори)....



Тема Re: Точнонови [re: wasteLAND]  
Автор Haчko (толерантен тип)
Публикувано20.06.01 14:37



За Селинджър също се говори, че не бил много читав... Абсолютен мизантроп, никакви родителски инстинкти...

Всичко е въпрос на време, 'кой му дреме...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.