Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:34 22.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura?нови  
Автор Razli4na ()
Публикувано23.06.00 10:55



Znam 4e horata koito se interesuvat ot kitaiska i japonska literatura sa malko i to4no za tova se nadiavam tuk da nameria niakoi sus shodni vkusove.A za tezi koito ne haresvat takiva raboti i vupreki vsi4ko si napraviha truda da pro4etat vsi4ko ,eto vse pak tema za razmisul: Kakvo mislite za japonskia koan: Ako sudbata mi gotvi stastie ,zasto da burzam.

Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura?нови [re: Razli4na]  
Автор Никой ()
Публикувано23.06.00 11:48



Уважаема Различна , за коаните по принцип не може да се мисли. Идеята , че това са концетрирани мъдрости които имат нужда от тълкувание е порочна. Коаните са част от системата за постигане на просветление. Те не действат толкова чрез съдържателното послание което носят в себе си , колкото чрез шока който предизвикват и чрез който евентуално биваш изведен от състоянието на вцепенение. Не случайно в много от случаите когато учителите са ги употребявали , учениците са постигали търсеното просветление. Както и всичко останало обаче и коаните са си едно безкрайно поле за търсене на смисъл. Ние западните хора сме царе в търсенето на смисъл. И ако коаните по принцип не са настолно четиво на съвременния млад човек , то е именно защото трудно се разсъждава над неща като "Буда не е това което е." Над това не може да се разсъждава. То може само да се усети , с което разбира се не давам заявка ,че аз съм го усетил. С уважение! Никой

Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura?нови [re: Razli4na]  
Автор изит ()
Публикувано23.06.00 18:09



"Ako sudbata mi gotvi stastie ,zasto da burzam." Аз мисля,че ако чакаш щастие от съдбата трябва да си пълен глупак .....ние сме тези, които трябва сами да извоюваме щастието си,а не да чакаме на каквото и да било,силата е в нас самите....

Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura?нови [re: Razli4na]  
Автор nemo ()
Публикувано23.06.00 23:31



Razlichna, sys sigurnost moga da se prichislja, ako ne kym horata, koito se interesuvat ot japonska ili kitajska kultura, to kym tezi, koito i se naslazhdavat. :))) Kato se zapochne ot kung-fu filmite, koito gledah kato malyk i koito vse oshte mi se struvat mnogo po dobri ot vsichki ekshyni praveni v holivud, kato se mine prez knigite na Ioshikava, koito izljazoha na skoro i se stigne do ljubimijat mi rezhisjor i stzenarist Akira Kurosava i neverojatnija aktjor Toshiro Mifune (kakva radost mi donese idejata da se prozhektirat filmi na Kurosava sys simultativen prevod tazi i minalata godina v Odeon i Don na kinoto!). Ne moga da pretendiram, che razbiram iztochnata kultura kato adasha "никой", no iskreno i se vyzhishtavam. A teb koi japonski ili kitajski romani ili razkazi sa te vpechatlili? Preporychaj mi neshto.

Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura?нови [re: Razli4na]  
Автор Tan ()
Публикувано24.06.00 21:28



Za iztochna literatura,abe maii ne cheta no vupreki tova i az es "nasluzdavam" na Iztochnata kultura.Interesuva me obache istorijata,mitologiata i kulturata kato cialo(moze bi zastoto chast ot rodoslovieto mi e trugnalo ot tam...i viz molia ti se kude sa se nabutali!:)).Da si priznaya , do Kusnoto srednovekovie.Sled tova kulturata na Orienta gubi ot svoya bliasuk i otstupva purvenstvoto na Zapada(ne e li taka?). Moii kumir v toa otnoshenie e Robert van Hewlik s negovite "Kitaiiski zagadki".Tam po edin uvlekatelen nachin ni zapoznava s nravite na rannosrednovekovnoto kitaisko obstestvo. Za koana:suglasen sum s Никой ,i ne s Nemo;)

Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura?нови [re: Razli4na]  
Автор chan ()
Публикувано29.06.00 05:35



Мила и различна, неще да е случайно, днес попрехвърлил книжка с тълкувания на дзенбудистки коани, да попадна и на дискусия в neta за тях. Живота си го подреждам така, че да не трябва да мисля за нещата по един начин. "Няма правилно и неправилнно в едно бяло облаче." - прочетох днес. Това и ще кажа на "Никой". Ти който поглеждаш често към мен погледни облаците... Благодаря от твое име на всички потърсили отговор....не само на коана.

Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura?нови [re: Razli4na]  
Автор Никой ()
Публикувано29.06.00 09:01



Ако едно облаче е бяло , то в него вече има нещо правилно и нещо неправилно. Дори да не е бяло , дори само да е облаче. С уважение! Никой

Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura? [re: Razli4na]  
Автор изит ()
Публикувано29.06.00 14:21



никой,в конкретния случай бялото символизира лъчистата светлина,а Тя наистина не може да бъде правилна или неправилна,Тя просто Е. Все едно да кажеш,че слънцето е правилно или неправилно....то ни дава живот,то просто Е

Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura?нови [re: Razli4na]  
Автор Никой ()
Публикувано29.06.00 15:42



Да кажем , че в конкретния случай облачето е символ по-скоро на нищото. Защото само нищото няма вменено от съзерцателя му качество. Чрез възприятието обаче нищото автоматично се превръща в нещо. То вече е напълнено със съдържание и качество и в него бъка от правилни и неправилни неща. Едно облаче може да се лиши от качество само ако престане да бъде облаче. Но ако то престане да бъде облаче , как може да бъде възприето? "Буда не е Буда!" Никой

Тема Niakoi 4ete li izto4na literatura?нови [re: Razli4na]  
Автор изит ()
Публикувано29.06.00 20:38



никой Е никой :)))))))))


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.