Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:21 18.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Обичате ли приказкинови  
Автор Стамен ()
Публикувано21.10.99 14:55



Обичате ли приказки? Не е въпрос. Зная, че обичате. Или поне навремето сте обичали. В приказките всичко е хубаво и накрач доброто побеждава злото. И се женят :) Сега вече въпрос: Според вас има ли лоши приказки? Кои?

Тема Скромно мнение по въпросанови [re: Стамен]  
Автор Хитър 5ър ()
Публикувано21.10.99 15:32



Епа то има ли хубава приказка? Всичките завършват на "и се оженили"... То защо човек като се ожени и престава да чете приказки? Както и да е. А сега - сериозно: Ами приказката за Исус Христос? Утрепаха го човека щото им требваше господ. Ами Хензел и Гретел? Тя претендира да завършва щастливо, ама аз лично не ти препоръчвам да я четеш на малки деца, за да не сънуват кошмари от страхотиите преди хепиенда. Ами Малката кибритопродавачка на Андерсен? Един хубав и тъжен разказ. И в нашия роден фолклор, има някои които на завършват съвсем по Холивудски. За съжаление в момента нямам под ръка книжка за да ти цитирам. Спомням си, че като малък трябваше да рзкажем по една българска народна (като че ли има не народни)приказка в училище и аз си бях избрал именно такава - тъжна. Ставаше дума за някакво стадо елени и сърни... Вече не помня подробности. Помня обаче че развалих урока на другарката, защото приказка с лош завършек не бе предвидена в сценария за часа... :) Но все пак са по-скоро изключения. А иначе, аз и сега обичам да слушам приказки, особено, ако разказвачката е симпатична. :)

Тема "Приказка за Стоедин"!!!нови [re: Стамен]  
Автор alas! ()
Публикувано21.10.99 15:53



Някой чел ли я е?

Тема Скромно мнение по въпроса №2нови [re: Хитър 5ър]  
Автор НеОНеЛ ()
Публикувано21.10.99 16:24



ти все ще... нещо. да ти кажа - децата обичат гадните приказки, в които глупостта се наказва жестоко. помниш ли, имаше една английска, за някаква тъпа дама, която като отивала в месарницата и никога не можела да си избере парче месо, без да се колебае 100 часа. и все сочела с дългия си, глупав пръст: "отрежете ми от това... а, не, по-добре да взема от онова... или не, дали да не направя днес телешко варено и да купя 1 джолан.... или пък да напълня ей тази агнешка плешка, я нея най-добре да ми дадете..." и никога нищо не харесвала. един ден месарят решил тя като дойде и да й връчи ужасно бързо първото, което му посочи. и тъй, тя дошла и посочила към едно овесено на ченгел животно. но веднага решила да си промени желанието. но през това време месарят вече бил замахнал със сатъра си и... й отсякъл смотания пръст! ха! ха! котаго бях малка бях много доволна да чуя това :) но, виж, макс и мориц... тъжна работа. или пък "за нищо не я биваше" на споменатия от тебе ханс-кристиан. както и много други "приказки" в този дух. кофти работа... да не говорим за "нощната шапчица на стария ерген" , или "леля зъбоболя"... така че - верно си е. има и "лоши" приказки. най-мразя дидактиченето - като правиш бели, някой да ти размахва пръст и да ти нарежда... но пък ако нямаше приказки - нямаше да ме има и мене :)

Тема "Приказка за Стоедин"!!!нови [re: alas!]  
Автор НеОНеЛ ()
Публикувано21.10.99 16:28



alas! !! дали ще се явиш като 1 спасител на разочарованото дете в мене и ще ми помогнеш? навремето, когато тази приказка излезе, беше в две книги. купих първата и щях да припадна от радост. после - втората... и какво мислиш? всяка втора страница - чисто бяла!!? много ме е яд. н.

Тема Обичате ли приказкинови [re: Стамен]  
Автор Velzevul ()
Публикувано21.10.99 16:28



Има разбира се и лошо написани приказки, ако в това се състои въпросът. Но ако става дума за приказки които да са лоши - в смисъл зли - не съм срещал такива.

Тема Скромно мнение по въпроса №3 [re: НеОНеЛ]  
Автор filka ()
Публикувано21.10.99 16:41



mnogo skromno iskam da vi napomnja, che povecheto primeri, koito davate sa ot germanopisheshti avtori...a tova pozvolete mi da otbeleza, ima sustestveno znachenie...kato se pozamislite malko za germanskata literaturna tradizija, za nachina na pisane i ste vi svetne edna chervena krushka:))))...v tazi literatura chista, hubava, zizneradostna, oprostavasta komichnost njama...sto, ste zapita njakoi? ...a, elate da vidite(koeto ne vi go preporuchvam, de:) po povoda, viz(segashen, razkazan mi naskoro, na koito horata se smejat): Peter i Hans si igrajat na Wilhelm Tell. Petercho strela sus strelata, no ne uluchva jabulkata, a okoto na Hans i go oslepjava. Produlzavat i pri vtorija opit, v koito Petercho pak ne uluchva jabulkata, Hanscho ostava bez ochi...pri koeto se razplakva i trugva da se pribira v kusti. Petercho go spira: -chakai be, kude ste si hodish, samo razvaljash hubavata igra. -aaaa, mama kaza, kato stane tumno, da se pribiram v kusti. sega, tova po-gore e viz, na koito naistina se smejat...nesto oste da pita njakoi za prikazkite? blagodarja za vnimanieto.

Тема Обичате ли приказкинови [re: Стамен]  
Автор poli ()
Публикувано21.10.99 17:27



Според мен лоши приказки няма. Но има страшни... Не се смейте, имам едно томче от Андерсен , издавано преди 1944 година, в което приказките са направо зловещи. Напълно разбирам издателите, които не са изкали след това да ги преиздават.... поне аз не съм ги срещала. А и има много глупави приказки, безмислени , в по-ново време писане. Много харесвах на времето Френските народни приказки ....

Тема НЕ скромно мнение по въпросанови [re: filka]  
Автор Хитър 5ър ()
Публикувано21.10.99 17:36



filka, искаш ли да им щракна с пръсти на тия дето са около тебе (тук във клуба имам предвид) и те в хор да ти изпеят една до болка позната, родна (не made in Germany) песничка с променени думи. Най-безобидната строфа е: "Писана шейна премина, Дядо Мраз почина". Вица с играта на Вилхелм Тел сравнен с останалите строфи на песента е повече от безобиден. И си я пеят децата и и се радват. Изобщо тая работа с интереса към подобни страхотии не е свързана с манталитета на определена нация ами си е просто човешка черта. Случайно да си спомнящ за "синята ръка", която идвала всяка нощ да свири на пианото, или за какпите, които се дочували от гардероба? И седят събрани на куп хлапетата и със затаен дъх слушат поредната история на махленския разказвач, далеееч, далеч след "ПО СВЕТА И У НАС", докато някоя проклета майка не развали всичко с глупавото си: "Ваньо бе, прибирай се веднага, че баща ти ще те пребие". Между другото отдавна се каня да проведа един експеримент тук в клубовете засягащ темата и ще взема наистина да го сторя. Ще ви бъде интересно на всички, най-малко от люб опитство да видите резултатите. Както и да е. Темата бе за приказките. Наистина в нашия фолклор, поне на мен не ми е известно жестока приказка. Тъжни да, но не и жестоки. Абе - ще каже някой- кой ти разправя днес приказки? И това е може би най-тъжната приказка.

Тема ama verno e НЕ скромно :)нови [re: Хитър 5ър]  
Автор filka ()
Публикувано21.10.99 18:19



viz izobsto ne si govorim, ei sega tochno kakvo i kak si razkazvat dezata...tova s viza, beshe leko lirichesko otklonenie(a i e viz, koito si razkazvat vuzrastni hora, na rabotnoto si mjasto) ...a njama da se suglasja po nikakuv nachin, che narodopsihologijata, mantaliteta i istorijata na daden narod ne opredelja do goljama stepen dori i nachina ,po koito zvuchat prikazkite ... pak te pitam, sestash li se za dobur germanski humorist? :)


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.