Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:11 15.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Ten Years(Days) After-Коя е вашата настолна книга?нови  
Автор Хитър П@тър ()
Публикувано18.10.99 14:20



До приключването на настоящото обобщение по същество има 20 отговора. Споменати са следните книги: Параграф 22(3 пъти), Малкия принц(2), Пътеводителя(2), Хазарски речник, Силмарилион, Нежна е нощта, Карлсон от Покрива, Магьосникът от Землемория, Донърджак, Разказите на Чудомир, Улица "Консервна", Шогун, Аз, Клавдий, Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет, Брява и безумство, Мечо Пух, Живот на заем, Арфата на тревите, По пътя, Жени, Полет над кукувиче гнездо, Кланица 5. Посочени като цялостно творчество са Труман Капоти и Клифърд Саимък. От не художествената литература: Библията и Гръцки митове и легенди. Освен това Енциклопедия Британика(2), както и две "невалидни бюлетини" намекващи за "451 по Фаренхайт" и "Ние Врабчетата" и "Патиланско царство". Заб. Списъкът не включва моя отговор. Коментар Въпросът ми бе провокационен. Целта бе не събиране на статистически данни, а провокиране на размисъл. Очертават се два основни извода: 1. Не можем без книги. Така сме свикнали с тях, че и през ум не ни е минавало да отделим само една от всички. Поставени в ситуацията да избираме, изведнъж установяваме... че това си е живо наказание. В това отношение най-трагично го приеха НеОНеЛ и zu. (НеОНеЛ се опита да "гласува няколко пъти, а zu само дето не вдигна въстание). В повечето отговори се срещат думи като "как можа", "как може само една", "не е честно", "само една е гадно", "гадничко", "рекет", "трудно е", "трудно ми е", "не мога да се огранича само с една...", "затруднявам се мъничко", "инквизиция, "не мога", "но пасаран", "душевадец", "скръндза". Някои (както вметна Long distance runner) се опитаха да се измъкнат от отговора, хитрувайки с NoteBook, PC, сателитни връзки, салове и прочее. Имаше обаче и веднагически (без много усукване)отговори: Геко, Martin, Sorry, Натали, Long distance runner, GeiusLoci, Marvin. П.М., Здравко Драгостинов. 2. Май не правим разлика между любима и настолна книга. Само alas! обърна внимание, че "това са 2 съвсем различни въпроса" и Deni направи разграничение между двете. Мдааа, можем да харесваме много книги и да ги препрочитаме и им се наслаждаваме многократно, но това не ги прави настолни. Всеки човек има изградена ценностна система, базирана върху някакви принципи. Нашия светоглед. Формирането му в голяма степен зависи от прочетеното, но все пак веднъж формирал своя светоглед, човек може да намери неговия най-точен израз пак в някоя (няколко) книги. И тях именно ние обявяваме за настолни книги; книгите, чиято философия, идея, послание най-пълно се покриват със светогледа ни. В този смисъл Long distance runner е права, че не би трябвало да се ограничаваме само в художествената литература, когато говорим за настолни книги (по тоя въпрос - друг път) От отговорите би могло да се направи оче една констатация: Ние оценяваме хоратапо книгите, които харесват (Кажи ми какво четеш за да ти кажа какъв си). Не случайно zu, НеОНеЛ Long distance runner и godot ме подканят да кажа какво чета. В това любопитство разбира се няма нищо лошо. Напротив, така и трябва да е. *** Е, това беше. За вас с удоволствие анализира: Хитър Инквизитър или Св. Петър Душевадец

Тема Моята настолна книга.нови [re: Хитър П@тър]  
Автор ;-) ()
Публикувано18.10.99 15:59



Първото нещо, което искам да си призная е кои от изброените по-горе книги не съм чел. Това са: Пътеводителя, Хазарски речник, Силмарилион, Нежна е нощта, Магьосникът от Землемория, Донърджак, Аз Клавдий, Врява и безумство, Живот на заем, Арфата на тревите, Жени. Започнати и недовършени: Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет, По пътя. Ползвани но непрочетени като цяло Библията и естествено Енциклопедия Британика. :) Второто нещо е да споделя удоволствието (а всъщност ревността) от това да установиш колко много хора обичат любимите ти книги: Параграф 22(!!!), Мечо Пух(!!!), Полет над Кукувиче гнездо, Ние врабчетата, Карлсон от покрива, Разказите на Чудомир, Фантастиката на Клифърд Саймък... Ами О'Хенри? Ами Джером Джером, Удхаус и Марк Твен? Ами Чабуа Амираджиби и неговата Дата Туташхия? Ами братя Стругацки? Ами Време разделно? Ами Валери Петров? Ами Талев? Ами Дамян Дамянов? Ами "Кой чука в този късен час? Аз чукам, каза Финтли..."? Веригата става безкрайна. Още колко ли ще се сетят да ми напомнят, че не съм ги споменал в момента в който вече съм натиснал бутона "Публикувай"? И все пак моята настолна книга е друга. Една малка детска книжка за възрастни, мъдростта на която разбираш едва когато пораснеш, и то само ако си запазил в себе си детето. Една малка книжка, която децата още, а възрастните вече не разбират: Малкия принц

Тема Знаете ли този сайт?нови [re: ;-)]  
Автор ;-) ()
Публикувано18.10.99 16:08



http://inteligente.com/b612/ Съвет: Проиграйте и двата отговора на зададения ви там въпрос.

Тема Ten Years(Days) After-Коя е вашата настолна книга?нови [re: Хитър П@тър]  
Автор zu ()
Публикувано19.10.99 11:02



Petyre, Napravo imam jelanie da ti spra ne samo teatyra, no i mestnite kulturni proiavi kato nakazanie za podvejdane na drugarchetata i narushavane pravilata na igrata! Si li ti tova ;-) ? Ako si - malko uvajenie, be chovek! Sled stroinia i logichen (dokolkoto edin myj moje da byde takyv) analiz, ti li na nas shte prodavash tia krastavici, che uj si bil mojel da izberesh edna (makar i velika) kniga, a? Nie moje da sme ti se vyrzali na akyla, no domati s kolcheta ne iadem! Ia byrzo pyrvite 5 v tvoiata klasacia! Ama-ha... Ako ne si - ia se pogledni! Goliam myj, a shikalkavi kato... Obeshta li da si obiavish izbora, a, obeshta li? Publichno i v efir! Na vseoslushanie! Haide, byrzo pyrvite 5 v tvoiata klasacia! Ama-ha... Derektur si drugade, tuk koito porychva muzikata, toi si i igrae po neia! To chovek e krotyk, dobyr, otgovaria poslushno na vyprosi, gotov e jertvi da pravi, ama komshia da te premiata, e-e-e! ;o)))))))))))

Тема Хитреца се подсмихва под мустак...нови [re: zu]  
Автор Хитър П@ър ()
Публикувано19.10.99 13:37



Хитреца обича всички жени по света, а най-много ядосаните. Толкова са естествени... Хитреца се подсмихва под мустак, защото знае че zuzanka ще му напише друго, още по гневно писъмце, когато установи, че той всъщност е изпълнил каквото е обещал, ама тя е била сънена и не го е забелязала. Хитреца казва на zu че не би имал нищо против следващото и писъмце да започва така: Копеле такова, как ме прекара! Това са думите на една наша обща приятелка, използвани в такива случаи... Тя би казала още, че Хитреца обича да провокира, и с него трябва винаги да си нащрек... Хайде сега бягай горе, над твоя post да прочетеш внимателно написаното, ако не си се досетила вече. ;-)

Тема ...нови [re: Хитър П@ър]  
Автор sory ()
Публикувано19.10.99 13:46



i vse pak zashto samo edna?

Тема ?нови [re: sory]  
Автор Хитър П@ър ()
Публикувано19.10.99 13:58



Извинявай, не те разбрах. Защо посочвам само една, като моя настолна книга, или защо съм поставил условието за една книга?

Тема ?нови [re: Хитър П@ър]  
Автор НеОНеЛ ()
Публикувано19.10.99 14:13



хм. а защо не ни кажеш все пак първите 5, 5ъре? :)

Тема ?нови [re: НеОНеЛ]  
Автор GeniusLoci ()
Публикувано19.10.99 14:47



Аха, и аз съм за!!! хората искат хляб и зрелища! /и народовластие, което, заедно с хляба, не представлява обект на тази дискусия/ казвай,де!

Тема !!нови [re: Хитър П@ър]  
Автор sory ()
Публикувано19.10.99 16:01



zashto samo edna kato yslovie


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.