Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:10 13.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Градът и Желаниетонови  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано12.10.99 06:01



В Деспина човек може да стигне по два начина – плавайки с кораб или яздейки камила. Градът показва едно лице на странника пристигащ по суша, и друго на този, който приближава откъм морето. Когато камиларят съзре в далечината островърхите покриви на небостъргачите, силуета на телевизионната кула, ветропоказателите и димящите комини той си мисли за кораб. Той знае че това е град, но предпочита да си представи че това е морски съд който ще го отнесе далеч от пясъка на пустинята. Капан за ветровете на който може да се разчита, понесен от бриза с издути платна или пък параход с бумтящ котел в железния търбух. Във въображението му изплуват пристанища с кранове разтоварващи чуждоземни стоки, задимени таверни пълни с разноезични екипажи чупещи бутилки в пиянски свади, къщи с осветени прозорци на чиито первази жените решат дългите си коси. В крайбрежната мараня взорът на моряка разпознава силуета на камила, избродираното седло с ресни между хълмовете на двете гърбици, приблишаващи се в полюшващ ритъм. Морякът знае че това е град, но предпочита да си представя че това е камила от двете страни на която висят кожени мехове пълни със старо вино, денкове със сушени плодове и тютюневи листа. Вижда се начело на дълъг керван който го откарва далеч от пустинята на морето, към оазиси с прясна вода под сянката на палми, оградени от ослепително бели стени, дворци от пясък където босоноги жени танцуват полу-прикрити под тънки воали, полу-разголени от тях. Всеки град получава своето лице от пустинята срещу която се е изправил. Така и камиларят и морякът виждат Деспина – град на браздата между две пустини.

Тема Градът и Желаниетонови [re: ex-Pesho]  
Автор GeniusLoci ()
Публикувано12.10.99 08:02



Супер.

Тема Градът и Желаниетонови [re: GeniusLoci]  
Автор mell ()
Публикувано12.10.99 17:37



GeniusLoci ти каквъв точно искаш да си, като такъв? (и аз си падам по Зелазни)

Тема Градът и Желаниетонови [re: mell]  
Автор GeniusLoci ()
Публикувано12.10.99 23:00



Някой, който да се грижи за останалите, пък и "Всеки GeniusLoci е почти бог в своите владения"- е, не може да се каже, че страдам от мания за величие... Пък и звучи добре. А mell откъде идва, впрочем? Гибсън? P.S Донърджак наистина е една от най-добрите му книги

Тема Градът и Желанието [re: GeniusLoci]  
Автор mell ()
Публикувано13.10.99 19:07



mell два от името ми и ми е прякор и въпреки че и аз имам сини очи, съвсем нямам друго общо с него аз предпочитам някой от разказите му, като например 4 истории от утре но и донърджак е добро а въпросът ми бе[е провокиращ, t.e. da ni razkriesh twoq swqt... nqkoj pyt kato sym w nastroenie shte ti razkriq moq

Тема Градът и Желаниетонови [re: mell]  
Автор GeniusLoci ()
Публикувано15.10.99 11:05



Какво за света ми?:)


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.