Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:22 24.09.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема "дзен, или изкуството....."нови  
Автор Сийка ()
Публикувано06.08.99 12:44



положих много интелектуални усилия, за да се преборя с това произведение, но не можах. реших, че се дължи на сериозните пропуски в образованието ми и на IQтоми, което явно не е блестящо. но как така тази книга се превърнала в "библията на цяло едно поколение" (цитирам по памет резензия за нея)? нима въпросното поколение е било толкова умно?

Тема "дзен, или изкуството....."нови [re: Сийка]  
Автор soft` ()
Публикувано06.08.99 14:19



i az ne ia prochetoh do kraj:)))

Тема "дзен, или изкуството....."нови [re: soft`]  
Автор Nefela ()
Публикувано06.08.99 14:35



Не мога да ти помогна. Преди години закъсах на "Лайла". Уж спрях за малко, а после така и не я продължих ... сещам се сега ... Срам не срам. Да почакаме. Все ще се обади някой от онова "цяло едно поколение" и ще ни разясни.

Тема за nefelaнови [re: Nefela]  
Автор Сийка ()
Публикувано06.08.99 14:52



о, и с лайла се пробвах.беше ме срам обаче да си призная и за нея.

Тема "дзен, или изкуството....."нови [re: Сийка]  
Автор regal ()
Публикувано06.08.99 15:24



Сигурно съм от "онова поколение", но за мой срам също не можах да я прочета навремето и сега прашясва на тавана. В интерес на истината - много кофти книга. Претенциозна и нищо повече. А що се отнася до поколението, то не е било по-умно, а може би доста по-сбъркано. За самия Пърсиг /?/ мисля че е от "шестдесетниците" - бийтълс, дрога, мейк лав но уор и т.н Хубавото беше, че нямаше СПИН в природата и у хомо сапиенс. Нямаше и компютри и т.н. Но онова поколение четеше като лудо. Което, разбира се, не е хубаво за зрението, а и не увеличава "умността".

Тема "дзен, или изкуството....."нови [re: regal]  
Автор Vladoo ()
Публикувано06.08.99 18:24



Чел съм и двете книги на Пърсиг. Не разбирам какво чак толкова Ви е попречило да им стигнете края. Поне на първата - на "Дзен и изкуството да се поправя мотоциклет"... за втората, за "Лайла" мненията на всички мои познати, спомням си, бяха от "боклук..." до "е, не е достойно продължение, по-добре да не беше я писал изобщо". Аз харесвам и двете книги. Роден съм в началото на `70-те т.е. не съм от "онова умно поколение, дето повече четяло и по-малко висяло пред компютрите". Но книгите наистина ми харесват !? Спомням си, че началото на "Дзен ..." беше доста затормозяващо с прекалените си класификации и обяснения на разни подробности дето почти не е ясно защо са ти.... но това си е похват, не е слабост. Пък сигурен съм, че почти всички от вас са се напрягали с не една и две от книгите които са прочели, съзнателно са си правили усилие да продължават... защото голямата част от сериозната литература изисква усилие, особено модерната... Така, че наистина не Ви разбирам ? Ето например, мнозина от вас харесват Маркес. Той не е ли претенциозен? Не е ли маниерен ("Есента на патриарха" - едно само много дълго изречение....???) "Дзен и изкуството..." и "Лайла" са малко нетипични его-романи, малко повече философски отколкото художествени... и американски, ако това изобщо може да обясни нещо.... Доста време мина откакто съм ги чел - освен някои идеи и може би цялостното настроение, друго не си спомням. Е да - съгласен съм - стила е тромав и малко повече обстоятелствен, но ... търсете нещата зад тези "слабости" ... има ги! Опитайте пак с книгите - аз мисля, че си струва ;o))

Тема А! (Гръмнат от почуда, значи!)нови [re: Сийка]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано06.08.99 22:03



Сийке, Каква "библия"? За какво поколение? Писачът на рецензията (не искам да цапам думата писател) - какво разбира от библий и подобна символика? Ако е някой професор с тенюра, значи недосегаем, със службица до живот, пъхал ли си е носа всред "обикновеното общество" - че да знае колко човека точно брои това "поколение"? Браво на теб, че имаш будната мисъл да се занимаваш с тези неща! А за "поколението" - срещал съм ги тук-там. Току изхленчат, че малко им плащали в академичните среди... Виж, частната промишленост какви заплати плащала... Та аз веднъж запитах, най-невинно, къде точно частната промишленост има работни места за подобни квалификаций, и ако има - защо си пилеят живота с работа на професорска заплата? (В САЩ професорските заплати са според катедрите. Примерно, в добър университет ако пълен професор по химия получава Д150 хиляди годишно, то пълен професор по психология я стига Д40 хиляди, я не.) Олеле! Какъв гад съм бил! Неандерталец! Последното, което чух по мой адрес беше, че заради такива като мен реганизмът щял да заличи световната цивилизация... (Как точно стана връзката между моя въпрос и предположеното убеждение, че съм реганист, не разбрах... Дзен нещо си...) Та горе-долу от тогава повече не си губя времето с подобни все-велики все-обхватни все-прилагани обобщения. Иначе браво на твоята любознателност!

Тема А! (Гръмнат от почуда, значи!)нови [re: Св. Скромни]  
Автор regal ()
Публикувано07.08.99 08:18



Сигурно всеки по-претрупан стил - с философски разсъждения и т.н. - е претенциозен. Такъв е и Толстой с неговите разсъждения за войната и мира - в романа има глави, които по-добре да прескочи човек. А що се отнася до Маркес - голямата му книга е "Генералът в своя лабиринт". Но се съмнявам, че може да я почувства начинаещ читател - много е безнадеждна. На мен ми пасна и я чета като библия - много пъти по малко. Другите му книги сякаш принадлежат на друга епоха - отпреди 20 години. А, хрумна ми, че претенциозността на Маркес може би не е толкова очевидна за Латинска Америка. Поначало латино-тата са хора с по-голямо въображение, самохвалство и пищност. За разлика от американците, които са скучни и безлични. Е, може би с изключение на Джак Керуак, Джон Ъпдайк /на младини/ и някои други гении. Но сред тях едва ли е Пърсиг.

Тема ОТГ:за Сийка:Ако се върнем на Пърсиг...нови [re: regal]  
Автор mar ()
Публикувано07.08.99 17:17



Не знам за "Дзен...", защото аз стигнах точно до Втора част и нататък се отказах, мисля,че най-вече тези безкрайни обяснения за моторите ме отказаха, пък и еднообразието на действието "пътуване с мотор" между размишленията и сега още ми вдъхват мигновен сън вечер, когато се чудя какво да почета...Но "Лайла" е много силна книга. Чела съм я преди доста време - 3-4 години, но ми е останал хубав спомен, който на моменти се появява като позабравен вкус на някакво качествено и рядко вино... Не, че се четеше лесно,не. Обаче си заслужава - много хубави бяха размислите за лудите... и разни други неща.А краят беше страхотен и само заради него, не съжалявах, че се преборих с книгата, но то си беше истинска борба. Пък, Сийке, не се притеснявай! Аз например не мога да чета Хенри Милър, който също се води някак си "култов", но какво от това...

Тема "дзен, или изкуството....."нови [re: Сийка]  
Автор Един от "другото поколени ()
Публикувано07.08.99 18:01



Сийке, за днешното поколение, откърмено с "Батман" и Кока-кола, не е чудно, че нищо от Пърсиг не може да му влезе в главата. Както някой се изразява малко по-долу, предното поколение четеше. Нямаше компютри, нямаше "Кармагедон", но си имаше книги като "Дзен..." и "Лайла", като "Тропика на Рака". И можеше да мисли. Не само за пари и чатове.Не само за алкохол и дрога. не само за секс и кръв. Я по-добре не се опитвай да я подхващаш пак. Вземи нещо като за сегашното поколение - те ти сп. "Егоист", те ти Сандра Браун... :-))


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.