Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:53 21.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Електронно банкиране и цифров подписнови  
Автор bira_more (бира)
Публикувано12.07.11 16:55



Знае ли някой банка в България да предлага електронно банкиране с цифров подпис за което да няма изискване Windows?

Bеer? Mоre?




Тема Re: Електронно банкиране и цифров подписнови [re: bira_more]  
Автор Triglav Zmei (gorianin)
Публикувано13.07.11 10:53



Знае ли някой банка в България да предлага електронно банкиране с цифров подпис за което да няма изискване Windows?

Всяка банка, която има вариант на сертификата за Firefox. Повечето големи банки имат тази възможност.



Тема Re: Електронно банкиране и цифров подписнови [re: Triglav Zmei]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.07.11 18:27



Уф, доста банки изръшках. Има някои - поддържат фирефокс, ама не и под линукс, други - задължително си искат и виндовс и ИЕ.
Както и да е, май намерихме една дето да може да върши работа.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Електронно банкиране и цифров подписнови [re: bira_more]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано14.07.11 00:07



Извинявай за тъпия въпрос, но кое е обвързващото между сертификата и Уиндоуса? PKCS12 ли им са ключовете и не може ли да се направи експорт през OpenSSL към някой нормален формат?



Тема Re: Електронно банкиране и цифров подписнови [re: croesus]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано14.07.11 00:50



Нямам идея - питаш какви са им изискванията, и те ти казват - виндовс, ИЕ...
Влизаш на страницата за ЕБ - и те препращат към минималните изисквания - виндовс и ИЕ....

Bеer? Mоre?




Тема Re: Електронно банкиране и цифров подписнови [re: bira_more]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано14.07.11 12:40



Банката няма да ти каже, че съпортва Линукс дори да го съпортва. Причината е, че могат да си тестват софта за Виндовс и да гарантират, че там ще бачка, но не могат да гарантират за всички възможни дистрибуции на Линукс.
В моята банка (където работя, де..) също изискват Виндовс и ИЕ, ама аз съм пробвал през Линукс и бачка. Но никой не може да го гарантира, щото "клиента е най-важен", и стига само един пръцльо да каже "ама на мен не ми работи, значи банката е скапана"... Кофти реклама, значи.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Редактирано от headhunter на 14.07.11 12:51.



Тема Re: Електронно банкиране и цифров подписнови [re: bira_more]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано14.07.11 14:51



Сертификата по принцип е независим от ОС (поне аз не съм чувал за друго). Експортвал съм, подписвал и т.н. сертификати през OpenSSL и всички вървят на Уиндоус и Линукс едновременно. Въможно е обаче софтуера на банките да прорерява дали не си с Уиндоус и той да те отхвърля.

Бих препоръчал да опиташ следното: Konqueror (или май Epiphany) даваха възможност да сет-неш ръчно информацията, която пращат на сървъра т.е. могат да се "предсатвят" за IE, който е подкаран на Windows 7.


За съжаление нямам спомен дали поддържаха всички видове сертификати.



Тема Re: Електронно банкиране и цифров подписнови [re: croesus]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано14.07.11 15:14



Има и друг вариант - банки които неизискват изрично виндовс и ИЕ.
Намерихме една - две такива.
Ще видим какво ще решим.
Между другото - всеки който изрично ми отговори виндовс и ИЕ - просто отпада като възможен избор.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Електронно банкиране и цифров подписнови [re: headhunter]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано14.07.11 15:15



Абе - просто са мърди. МОГАТ да тестват с най-разпространените дистрибуции (не повече от 4-5) и да обявят - "работи с виндовс и ТЕЗИ дистрибуции линукс". Щото нали клента е важен дрън дрън. Няма банка, която да се грижи за клиента, грижат се само за собствената гушка и търбух. Клиента... е консуматив. Един си отива, друг идва...

Преди не много време обиколих доста банки, с един точен и конкретен въпрос: "издавате ли дебитна карта, валидна за международни плащания по интернет". В поне 80% от тях туртите изобщо не разбираха, какво точно ги питам. Класическият отговор беше "ами да, можете да теглите на всеки банкомат в чужбина". Тъпи, та вдлъбнати... Толкоз за прословутата "грижа за клиента". И толкоз за "реномето" им...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Електронно банкиране и цифров подписнови [re: headhunter]  
Автор Пич Бoжий (unwritten)
Публикувано14.07.11 16:43



Да тестват препоръчат дистро и версия?



---



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.