Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:20 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови  
Автор Път-ниk (ще се върна)
Публикувано03.01.10 14:52



Здравейте,
реших да видя що е то Linux Ubuntu и възникнаха някои въпроси:

1. Понеже имам проблеми със зрението, в Windows ползвам вградената лупа.
В Ubuntu има ли такава, и ако има, как да стигна до нея?
Моля имайте предвид при обясненията, че нв мога да чета текста в менютата без лупа и допълнителни настройки за това предпочитам обясненията ви да са в следния вид:
"Щракаш на бутона най-горе вляво, като ти падне менюто, отиваш на третото, на следващоро меню избираш второто отдолу нагоре...".



2. Стартирах Ubuntu пробно от CD-то (без да го инсталирам) и CD ROM-a ми се "запечата". Доста се озорих докато го отворя (няколко пъти рестартирах докато го изненадам и да се зареди Win...).
Та, каква е цаката там? Как се излиза?
Може би от C:\Windows\ се стартира Windows-a (ако може) и послв се отваря CD ROM-а или нещо друго се прави...? (но без лупа и това е трудно).

3. Ubuntu подходяща ли е за лаптоп?
Донесоха ми един стар лаптоп с Windows XP и се мъчеше. Реших, че е изтормозен и го преинсталирах пак с ХР, но не се оправи.
Ако му сложа Ubuntu, по-добре ли ще се държи?

4. Ако реша да я инсталирам, нужни ли са някакви драйвери както при Windows?

Благодаря предварително за отговорите (ако някой се навие да се занимава с моите глупости де )!

"По-лесно е да простиш на този който е сгрешил, отколкото на този който е бил прав!"

Тема Re: Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови [re: Път-ниk]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано10.01.10 22:46



По точки 1 и 2 не мога да ти помогна.
По 3 и 4 - драйвери си трябват. При Ubuntu нещата са по-лесни, може и операционната система сама да ти засече софтуера и да ти ги инсталира/предложи. Но имай предвид, че най-големия проблем за Linux дистрибуциите е липсата на драйвери.

Успех ти желая!!!



Тема Re: Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Път-ниk (ще се върна)
Публикувано11.01.10 00:14



В отговор на:

По 3 и 4 - драйвери си трябват...



Минаваш направо на т.4, а за т.3?
Добре ли работи Ucuntu на лаптоп?

Благодаря за отговора де! Вечв си мислих, че тук никой не е и чувал за Ubuntu.

"По-лесно е да простиш на този който е сгрешил, отколкото на този който е бил прав!"

Тема Re: Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови [re: Път-ниk]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано11.01.10 00:45



Ми аз ползвам Убунту (на лаптоп), ама лупа не съм ползвал никога. И за това и замълчах. В Gnome има едно приложение KMag - в същност, най-вероятно идва от KDE - така де - ползвам Gnome, и си имам KMag. Та - там виждаш увеличен образ на мястото на курсора - и може много да увеличаваш. Чудя се дали не е по добре обаче да ползваш големи шрифтове например.
Има един съществен недостатък - sleep режимите може да не работят - при мен не работят, е може аз нещо да не съм се справил де, ама автоматично не сработиха (като звук, образ ...), а аз съм направил само дребни опити. Между другото, ако принтера ти е Canon на USB - ще имаш ядове.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови [re: Път-ниk]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано11.01.10 01:01



Да, след като никога не съм ползвал подобни технологии, нямам представа и затова направо на 3 и 4.

Ако ИМА ХУБАВИ ДРАЙВЕРИ ще работи на всичко, което има минималните/препоръчителните изисквания към хардуера, включително и на лаптоп.



Тема Re: Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор Път-ниk (ще се върна)
Публикувано11.01.10 11:48



Имах предвид, че казваш "По т. 3 и 4", а беше минал направо на т. 4.



"По-лесно е да простиш на този който е сгрешил, отколкото на този който е бил прав!"

Тема Re: Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови [re: bira_more]  
Автор Път-ниk (ще се върна)
Публикувано11.01.10 11:59



В отговор на:

Та - там виждаш увеличен образ на мястото на курсора - и може много да увеличаваш. Чудя се дали не е по добре обаче да ползваш големи шрифтове например



Добра лупа, само да я имаше и в Ubuntu (всъщност можв и да я има, но трябва да се намери из менютата - аз хем знаех, че Win има лупа и пак ми трябваше доста време докато я открия и то с напътствия...).
От няколко години ползвам комп. и съм опоитвал какво ли не - с лупа се справям най-добре. Увеличаването на шрифта не върши особено добра работа понеже иконките, надписите из разни менюта и панели пак са си същите (ако ги увелича от настройките до степен подходящя за мен. тогава пък изобщо няма да може да се работи на компютъра), а и не всички сайтове позволяват увеличение на шрифта...

"По-лесно е да простиш на този който е сгрешил, отколкото на този който е бил прав!"

Тема Re: Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови [re: Път-ниk]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано11.01.10 14:03



Menu -> Universal Access -> KMag
Опитай дали ще ти свърши работа.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови [re: bira_more]  
Автор Път-ниk (ще се върна)
Публикувано11.01.10 14:27



В отговор на:

Menu -> Universal Access -> KMag



Забавно описание - нали за да ги открия тези неща ми трябва самата лупа...!

Виж молбата ми за начин на обяснение в т.1 на първия ми пост!

"По-лесно е да простиш на този който е сгрешил, отколкото на този който е бил прав!"

Тема Re: Въпроси относно Ubuntu 9.10.нови [re: Път-ниk]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано11.01.10 20:12



Сладурче, не знам дали си чувал, но лаптопа също е компютър, и са му нужни драйвери ... Вземи си събери мисълта малко ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.