Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:24 21.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Vista Home i Linuxнови  
Автор Su37 (непознат)
Публикувано08.10.08 10:30



Здравейте,
предварително се извинявам за лаишкия ми въпрос. Ползвам "X61" на Lenovo /Т7500, 2.2 ГХз; 2Г РАМ; 160Г хард драйв/ с Vista Home. Имам желание да науча нещо ново, различно от готовите решения на Виста.
Дали е лесно инсталирането на Линукс на една машина без да се затрива Виста? Да бъдат две операционни системи и да си избирам с коя да работя? Преди седмица ходих в една специализирана фирма, но оттам ми казаха, че е вероятно да имам проблеми с някои компоненти като тези за безжичната връзка например; че е сложна задача и т.н. като за финал искаха и да затварят офиса и побързаха да ме отпратят. Благодаря ви предварително



Тема Re: Vista Home i Linuxнови [re: Su37]  
Авторms (Нерегистриран)
Публикувано08.10.08 16:26



Като за начало изтегли т.нар. LIve CD на някоя дистрибуция - това ще ти позволи да пуснеш линукс без да го инсталираш. Така хем ще видиш що е то линукс, хем ще видиш каква част от хардуера ти се разпознава. След малко ще ти кажат повече за различните видове дистрибуции, но и ти би трябвало да се справиш с помощта на гугъл



Тема Re: Vista Home i Linuxнови [re: Su37]  
АвторLinuxUser (Нерегистриран)
Публикувано08.10.08 17:07



Първото нещо, което трябва да направиш е да си отделиш част от диска за Линукс. Като за начало 10-15 Г ще ти стигнат. Направи го през Disk Manager на Вистата.

След това си хвани някоя дистрибуция, най-добре в Liveoot load вариант както вече ти казаха, но не е задължително. Задължително е да е последна версия. Тук е пълно с разни ентусиасти, които инсталират дистрибуции на 3-4 години (къде ли ги намират) и после пискат, че не могат да си подкарат я звук, я wireless.

Инсталирай я на освободеното място на диска. Всяка съвременна дистрибуция предлага boot loader (grub, lilo), който ще ти позволи за зареждаш която и да е ОС.

Пробвай няколко дистрибуции и виж коя ти пасва най-добре. Пробвай и двете основни графични среди - KDE и Gnome. Ако КДЕ ти хареса повече от Гнома, пробвай и XFCE.

Играй си когато имаш възможност и желание. Апетитът идва с яденето.

Ако не ти хареса нищо лесно можеш да възстановиш системата до състоянието преди инсталацията на линукс.

Дерзай!



Тема Re: Vista Home i Linuxнови [re: LinuxUser]  
Автор Su37 (непознат)
Публикувано08.10.08 17:24



Благодаря ви момчета!
Мотивирате ме да пробвам сам. Като за начало доколкото разбрах, ще трябва да отделя да кажем 20 гига пространство в харда за Линукс. След това трябва да изтегля от нета някоя от версиите на Линукс. Малко ми е трудно да хвана логиката: след като изтегля файла, самата инсталация вече без помощта на Виста ли ще става, тоест при самото рестартиране след изтеглянето ли? Моля за още малко помощ. И дали е възможно да мина без помощта на компютърните магазини. Благодаря Ви



Тема Re: Vista Home i Linuxнови [re: ms]  
Автор Su37 (непознат)
Публикувано08.10.08 17:52



"Гугъл" намери доволно много варианти на LiveCD, сега ще избера някой който се събира на едно СД /700 мегабайта/ и ще изтегля да пробвам какво ще се получи. PS: Как да разбера кой вариант е по-нов във времето?



Тема Re: Vista Home i Linuxнови [re: Su37]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано08.10.08 18:22



обикновения вариант е bootable CD/DVD. смъкваш едно такова iso, докато се смъква си правиш backup на важните неща от харда, защото винаги е възможно в миг на невнимание да затриеш всичко. записваш iso-то, boot-ваш и следваш инструкциите без каквото и да е бързане.

секс, вандализъм и религиозно мракобесие


Тема Re: Vista Home i Linuxнови [re: Su37]  
АвторLinuxUser (Нерегистриран)
Публикувано09.10.08 07:17



Ето ти едно

.

Личните ми пристрастрия са Mandriva, SUSE, Fedora, но ти можеш да избереш каквото искаш.

Не избирай development или Release Candidate версии. И по-добре свали DVD, за да можеш да пробваш и двете графични среди, както ти бях писал по-горе. Повечето дистрибуции могат да бъдат сваляни и от торенти, а така също и от съответното българско огледало.

Изпичаш диска, буутваш от него и следваш инструкциите. Най-важното - чети внимателно. Линукс инсталациите дават много по обширна информация от тази, която дава инсталацията на Windows.

Успех



Тема Re: Vista Home i Linuxнови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор Su37 (непознат)
Публикувано09.10.08 14:26



Благодаря Ви, момчета! В момента свалям една версия на Knoppix za LiveCD, линка от LinuxUser свърши супер работа. По-късно ще проверя в книжарницата какви книги има по-въпроса, за да попрочета малко.



Тема Re: Vista Home i Linuxнови [re: Su37]  
Автор Misty (user friendly)
Публикувано10.10.08 11:32



Според мен не е необходимо да вземаш нещата чак толкова навътре, че да тичаш по книжарниците и да купуваш книги.

Най-доброто решение за момента е да си смъкнеш последната стабилна версия на Убунту - 8.04.1 и вече ако срещнеш някакви проблеми - да четеш в техния форум, тъй като там пишат доста хора с най-различни проблеми и най-различен хардуеър.



Тема Re: Vista Home i Linuxнови [re: Misty]  
Автор Su37 (непознат)
Публикувано10.10.08 12:11



Zdr Misty,
v momenta izteglqm Ubuntu 8.04.1, versiq -Desktop i kato se download_ne /skorostta e bavna / shte vidim dali shte trugne na X61, blagodarq za sudeistvieto




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.