Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:14 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Защо няма да си сложа Линукснови  
Авторюзep (Нерегистриран)
Публикувано17.12.06 09:04



Ето една илюстрация взета от сайта на Скайп - указания за инсталация на програмата:

ЗА WINDOWS: След като изтеглянето на файла завърши, отворете папката, съдържаща изтегления от вас файл. Щракнете двукратно по инсталационния файл, за да започне инсталирането на Skype във вашия компютър.


ЗА MAC OS: Монтирайте изтегления дисков образ чрез двукратно щракване по dmg файла.
Влачете приложението Skype от тома на монтирания дисков образ към папка Applications в основния том на вашия диск.



ЗА LINUX:
RPM версия
Отворете конзолата.
Впишете се като суперпотребител ("root").
Намерете мястото, къде сте записали RPM.
Въведете следната команда: ''rpm -U skype-version.rpm'', където skype-version.rpm е името на изтегления от вас файл, да речем skype-0_90_0_1.rpm.

tar.bz2 версия
Отворете конзолата.
Намерете мястото, къде сте записали tar.bz2 файла.
Въведете следната команда: ''tar xjvf skype-version.tar.bz2'', където skype-version.tar.bz2 е името на изтегления от вас файл, да речем skype-0_90_0_1.tar.bz2. След което Skype се разпакетира в текущата директория. Имайте предвид, че процедурата не изисква да притежавате ''root'' привилегии.

Ами вижте колко по лесно се работи с другите опаерционни системи. С линукса една нищо и никаква програма да си инсталираш, трябва да отваряш конзоли, да знаеш какви команди да пишеш в тях и т.н.
Толква ли не можете да го направите тоя Линукс да се работи по лесно с него. То тва все едно че на DOS инсталираш програми.



Тема Остави сенови [re: юзep]  
Автор Masklin (ном)
Публикувано17.12.06 10:40



Всъщност даже е по-зле. Дори да успееш да инсталираш Skype, след това почват проблемите - не ти работи звуковата карта, после микрофона ... в някои екстремни случаи - даже мишката



Да не говорим, че варианти на Linux - колкото щеш. RPM-та има за куп дистрибуции и далеч не е задължително да са съвместими една с друга, отделно са .deb (също с варианти), .tgz, компилиране от изходен код и т.н.

Много пъти сме обсъждали, че Linux не е подходящ като ОС за обикновени (т.е. непрофесионални или поне не интересуващи се твърде от компютри) потребители. Така е. Няма единен стандарт, графичният интерфейс има накъде да се развива и т.н.

Все пак обаче нещата не са толкова черни, каквито ги описват в сайта на Skype. Има достатъчно дистрибуции, в които се щрака (еднократно ) върху инсталационния файл, въвежда се root паролата (което би се наложило да направиш и в Windows, ако работиш както би следвало, а не като admin ... в Linux също става без парола, ако си супер-потребител) - и готово.

Но все пак, струва ми се, Linux не е за теб. Стой си където си - Windows или MacOS и използвай тях. На потребители като теб Linux няма какво да предложи.

I like work. It fascinates me. I can sit and look at it for hours.

Тема Хо-хо-хо :}}}нови [re: юзep]  
Авторfla (Нерегистриран)
Публикувано17.12.06 11:02



Човече :) Ти си се уплашил дори само от инструкциите за инсталация на програмата :}}}}
В действителност нещата не стоят така. Нека ти кажа, че инсталирането на Skype в Линукс, не само, че не е по-трудно, ами е и по-лесно, в сравнение с Уиндоуз и MacOS :} Давам конкретен пример: наскоро инсталирах Skype в Ubuntu GNU/Linux. "Екшънът" се разви по следния начин: отивам на сайта на Skype, кликам Линукс -> Debian пакети и ми се отваря прозорец, който ме пита, дали да съхрани или стартира програмата. Е, дадох да я стартира, при което програмата се изтегли, инсталира и т.н. Мисля само трябваше да затворя някакъв прозорец накрая, не съм сигурен :) Тоест за мен лично инсталирането на Skype под Линукс се оказа по-лесно, отколкото под Уиндоуз :) (Нямаше нужда да я свалям, да указвам къде, после да браузвам до нея и т.н.)

Второ: никой не те кара да си слагаш GNU/Linux дистрибуция на компютъра. Имаш право на избор. Хората ползващи Linux/BSD на компютрите си са намерили определени неща в тези дистрибуции/системи. Примерно използването на свободен софтуер (като GNU софтуер; www.gnu.org), който в голямата си част е и безплатен, лесен, удобен и приятен за работа.
Мога да се съглася, че ако искаш ефективно да управляваш своята Linux/BSD дистрибуция ще ти трябват малко повечко знания и време за четене. Но, вярвай ми - заслужава си. (От друга страна, за да можеш да управляваш ефективно която и да е система, включително Уиндоуз, също ти трябват повече знания. Бих казал дори повече, отколкото да управляваш една Линукс/BSD система. Тъй като Уиндоуз-ът е затворен, собственически софтуер.)

Като за край: ако не ти харесва Линукс - не го слагай. Или по друг начин казано: ако Уиндоуз/MacOS ти вършат добра работа и няма причина да ги сменяш - не ги сменяй. ...Обикновено потребителите се захващат с алтернатива на Уиндоуз/MacOS, защото системата не им върши работата, която искат да им върши или по начина по който желаят тя да бъде вършена :) Линукс/BSD са алтернатива. И, когато някой каже "не ми харесва, не е като в Уиндоуз", то отговорът е, че е естествено да не бъде като Уиндоуз. Линукс (BSD) са направени точно за да бъдат _различни_ (алтернатива) на Уиндоуз :)


Хубав ден



Тема Re: Хо-хо-хо :}}}нови [re: fla]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано17.12.06 12:24



be ti imas li brada ?

/*
точно за да бъдат _различни_ (алтернатива) на Уиндоуз
*/
zasto togava otivat kam vida i izgleda na windows ?
lubimoto ti ubuntu 6.10 daze i boot screen-a e kato na windows.

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !

DrFrancky


Тема Re: Защо няма да си сложа Линукснови [re: юзep]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано17.12.06 16:14



много по-лесни за ползване са програми, които се разархивират и са готови за работа, а не такива с инсталатори, които не е ясно къде какво омазват.

освен това, метода на инсталиране в windows с нищо не е по-кратък от метода tar.bz2 в linux:
>>>Намерете мястото, къде сте записали tar.bz2 файла. Цъкнете с десен клавиш и изберете extract. Толкоз.<<<

остава да започнеш да го ползваш. ако поискам, мога да ти напиша инсталирането в windows толкова многословно, че да надмине skype-вското описание за linux.

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...


Тема Re: Защо няма да си сложа Линукснови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано17.12.06 16:26



a kakvo ste kazes za metoda na deinstalirane na tar.bz2 ?

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !

DrFrancky


Тема Re: Защо няма да си сложа Линукснови [re: DrFrancky]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано17.12.06 19:28



цъкаш с десен клавиш -> delete

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...


Тема Re: Защо няма да си сложа Линукснови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано17.12.06 20:06



delete vurho koe ? vurhu milionite files raspolozeni neznaino kade ?
sled 2 meseca veche si zabravil koe kade e

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !

DrFrancky


Тема Re: Защо няма да си сложа Линукснови [re: DrFrancky]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано17.12.06 20:29



какви милиони files, бе? разархивираш го в една поддиректория! колкото ще милиони да са. а като е забравил къде е смъкнал файла да учим клетия юзар, че има search "skype*" ли?

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...


Тема Re: Защо няма да си сложа Линукснови [re: DrFrancky]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано17.12.06 20:30



Последно си свалих Мандрива 2007, не мога да се оплача, ама не е за мен. Сега си ползвам уин 98, имам си инсталиран майкрософт офис, ай си кю, скайп, ем ай ер си и други такива. Не се оплаквам, щото съм само с 900 мегабайта хард, а над 100 от тях са ми все още свободни

Ама и линукс не е за всичко. Не и за специфични неща, дето се правят предимно под уиндоус.

Най-важното е невидимо за очите.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.