Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:38 05.07.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови  
Автор newcommer (непознат )
Публикувано22.06.06 16:51



Zdravejte na vsichki,
Veche dva dni se mycha i tova si e. Uzh sym pred finala, no vse ne stigam do nego.
Cel:
File Server, obsluzhvasht malka mrezha ot okolo 10 Windows XP PC-ta obedineni v rabotna grupa WORKGROUP.

Software:
Fedora Core 4, Software RAID 1, Samba.

Do kyde sym stignal:
Fedora -ta e instalirana (bez problemi);
Software RAID 1 e napraven (imam 2 HDD -ta po 80GB i sa nastroeni na mirror software -no);
Samba -ta e instalirana i taka nastroena, che OT NEIA vizhdam vsichki Windows XP -ta. Moga da si kopiram i t.n.
OT Windows XP -tata vizhdam linux mashinata, vizhdam sharnatite direktorii, no ne moga da vliaza v tiah. Windows -a mi dava syobshteni za greshka:
..... is not accessible ...
The network path was not found.

Kakvo li ne pravih i vse syshtoto.
Mozhe li naistina niakoj da pomogne? Na krachka sym i ne znaia kak da ia napravia :)



Тема Re: FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови [re: newcommer]  
Автор glutton (непознат )
Публикувано23.06.06 15:06



Дай да видим съдържанието на smb.conf файла.



Тема Re: FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови [re: newcommer]  
Автор psy__ ()
Публикувано23.06.06 20:42



ако пътищата в конфиг файла на самбата са ти ок, пробвай да изключищ selinux.
отваряш /etc/selinux/config
и там има на едно място където се слага disabled
след това рестартирай.

Редактирано от psy__ на 23.06.06 20:42.



Тема Re: FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови [re: newcommer]  
Автор linux_fan (непознат )
Публикувано25.06.06 03:18



от една страна:
2 дни по 8 часа по $80-$100 = $1280 - $1600

от друга страна:
8 часа по $ 100 = 800 плюс $600 за SMB2003 = $1400

та това е нагледна демонстрация колко по-евтин е линукса


легенда:
SMB2003 = small business server. влкючва server, share point services, exchange(!) и shared fax services. да се отбележи, че за 8 часа се сетват сичките неща дето са в пакета, че ще има и време за дълъг обяд с неколко ракии...
цената на час е тая дето плаща клиента, не тая дето се зима от специалиста



!@#



Тема Re: FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови [re: linux_fan]  
Автор tehh (непознат )
Публикувано25.06.06 10:51



2x8x$100 ?! доста пресилено ;-)

Според мен ако даден специалист върши работа на клиент срещу 100$/h той определено ще е подготвен предварително, ще има опит в изграждането на такова решение също. Ще го спретне за има няма 2-3 часа. Един софтуерен RAID и един samba share върху него ми се струва тривиална задача за човек който го прави достатъчно често.

Ще приемем, че и твоя човек я свърши работата на smb2003 за 2-3 часа.
Така цялата сметка за изпълнението се свежда до труд+софтуер: 300$ + 0$ = 300$ срещу твоите 900$ (300$ + $600). Така спокойно клиента може да изпие повече ракии вечерта (обедната почивка не е за ракии:) ), защото е доволен от спестените 600$.

P.S.
Дори и часовете да са повече твоето решение винаги ще е с 600$ по скъпо. Съпоставката ти с часовете за скъпоплатените windows и linux специалисти определено не ми се вижда правилна.
Също в случая няма значение, че клиента плаща 100$/h а специалиста не ги получава всичките. Той трябва да си работи като за 100/h.

Редактирано от tehh на 25.06.06 10:57.



Тема Re: FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови [re: tehh]  
Автор linux_fan (непознат )
Публикувано25.06.06 21:19



не си личи да си ходил по-назапад от костинброд...
$40 е мин цена за прост консултант, умните зимат от 60 нагоре. клиента плаща между 2 и 3 пъти тая цена.
не си личи и да знаеш какво е SMB, exchange и остатъка от пакета. като се научиш, може да посмятаме отново заедно, ако искаш. се пак трябваше да добавиш сетването поне на ДНС и мейл сървър към самбата смятайки часовете


!@#



Тема Re: FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови [re: linux_fan]  
Автор teh (непознат )
Публикувано25.06.06 22:15



Не видях нещо различно от моето мнение в твоя отговор. Щом обаче ще си говорим в стил "ти знаеш ли аз какво знам, къде си тръгнал?" - аз спирам до тук. Комуникацията според мен би трябвало да е двустранна.

Поздрави ;-)



Тема Re: FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови [re: teh]  
Автор linux_fan (непознат )
Публикувано26.06.06 19:39



ми както искаш. аз ти казвам какви са цените, ти ми разправяш че не ти се вярва да са такива. ми не вярвай. и смятай както искаш, се ми е тая


верно комуникацията требе да е двустранна...



!@#



Тема Re: FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови [re: linux_fan]  
Автор Пивo (nutter)
Публикувано27.06.06 14:14



В старата ми работа имаше НТ4 сървър с Иксчейндж и доста забиваше.
интересното е, че на същата машина линукс не забиваше и рпедоставяше същите услуги без принт.

Но това беше през 2000г, може Майкрософт да са оправили нещата.

Все пак калкулацията ти не включва загуби от по-нататъшна поддръжка на смб2003 + разлика в хардуера.

Линукс
===
4 часа по 150 долара - 600 долара

МС
==
600 + 3х100 долара - 900 долара

И следват въпросите ?

1. Разлика в цената на хардуера на който двете вършат еднаква по качество работа
2. Кое крашва повече и колко лесно се оправят крашовете ?
3. Фатални ли са въпросните крашове и каква е загубата от тях...
4. Лесно ли се намират добре подготвени Линукс администратори (да приемем че за МС е така) ?

Ad astra per aspera


Тема Re: FC4, RAID, Samba-neochakvano ... kombinaciaнови [re: Пивo]  
Автор linux_fan (непознат )
Публикувано27.06.06 15:16



1. погледни календара. 2006 г. пропуснал си както 6 години, така и поне една версия. сега се сети какъв беше линукса 2000г.
След като е имало ексчейндж, линукс версията не е предоставяла същите услуги, а значително по-малко и по-некачествени.
забивал бил. интересно, по онова време работех в домейн със около 400 бдс и неясен брой апп сървъри и нямаше крашовете на ОС бяха значително по-малко от крашовете на дисковете. май крашовете зависят повече от администратора, отколкото от ОС
2. каква разлика, какъв хардуер? няма разлика, хардуера е същия, цената е една и съща. само не ми излизай с оня номер че линукса искал по-малко ресурси, дрън, дрън
3. ми 2003 не крашва за твое учудване, рестартирам ги само ако някой ъпдейт си поиска, което се случва веднаж няколко месеца. и да, крашовете се оправят лесно.
4. за администраторите ти трябва да знаеш по добре, според мен не.

къфф ти е пойнта всъщност?


!@#




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.