Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:43 20.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Голям проблем...нови [re: The Fallen Angel]  
АвторBaлeнтин (Нерегистриран)
Публикувано05.02.05 23:42



Влез като root и напиши:

cd /home
chown DMX DMX/ -R

Друг вариант: възможно е да се е получила някаква грешка във файловата система. В такива случаи ядрото си позволява да я премонтира само за четене.



Тема Re: Голям проблем...нови [re: The Fallen Angel]  
Автор Valentin ()
Публикувано05.02.05 23:56



Влез като root и напиши

ls /home/DMX/Documents -la

Пак ли дава permisson denied?

Ако не - вж. какви точно права си задал и ги оправи. Най-вероятно директорията Documents няма права за "изпълнение" (не може да се "влиза"). Можеш да пуснеш Konqueror с root права ако ти е по-лесно (командата е: kdesu konqueror).

Ако продължава да ти дава permisson denied, дори и когато си root... значи положението е сериозно. Може да са лоши сектори на хард диска, може да е развалена оперативна памет. Най-напред провери оперативната памет!. Това става като поставиш диск с Knoppix или VS Live в CD-ROM устройството, нагласиш BIOS-a да зарежда от CD, и рестартираш компютъра. Преди зареждането на ядрото, вместо да натиснеш enter, напиши memtest. Ще се стартира програмата memtest и ще започне да проверява. Чака се - тази програма проверява бавно.



Тема Re: Голям проблем...нови [re: Valentin]  
Автор The Fallen Angel (Dog 4 Life)
Публикувано06.02.05 17:08



И като роот не ми дава достъп... Шибана работа, ще му хакна един формат и туи то



Тема Re: Голям проблем...нови [re: The Fallen Angel]  
Автор Valentin ()
Публикувано06.02.05 19:20



Преди да хакаш формати си провери оперативната памет.
Аз преди време се чудих защо ми излизат странни съобщения, че нямам достъп до някои файлове и защо ядрото през 10 минути забива. Оказа се развалена RAM памет. В предния постинг писах как се проверява.



Тема Re: Голям проблем... [re: Valentin]  
Автор The Fallen Angel (Dog 4 Life)
Публикувано07.02.05 01:02



Оки, тогава ще я проверя. Мерси за съвета.



Тема Re: Голям проблем...нови [re: The Fallen Angel]  
АвторБaвapeц (Нерегистриран)
Публикувано07.02.05 14:16



Здравей Паднали Ангеле,
слушай (ъъъм чети де) сега една възможност да пооправиш батака (поне на мен преди време ми помогна много). Не гарантирам, че ще ти помогне, но поне си заслужава да опиташ, преди да минеш 20-те ГБ-та с Голямата Гъба.

Това го прави в случай, че memtest не ти даде грешки в паметта, ако имаш такива грешки е ясно какво да правиш...

Извади си едно bootCD на SuSE 9.0 и се зареди в Rescue Mode, ще бъдеш в single user mode, root access. Монтирай си /-дяла само за четене (read-only). Прегледай си тогава /bin /usr/bin директориите и бъди сигурен, че програмите bash и ls са си оригиналните (че знае ли човек, кога някой гамен може да му хакне машината), провери и за техните права като файлове.
Ако всичко е ток и жици, монтирай си home-дяла пак само read-only и опитай да прегледаш въпросната проблемна директория Documents. Ако можеш да я преглеждаш, тогава премонтирай дяла и за запис и оправи правата за твоят потребител. Ако пък пак нямаш достъп да доректорията се приготви вътрешно да дадеш свидни жертви под формата на файлове и поддиректории. Демонтирай дяла и пусни един fsck подобаващ на файловата система която ползваш (моля само де не ми казваш че си си сложил ReiserFS ама от най-новият, тогава сам си си виновен за проблемите). По всяка вероятност фс-чека ще те осветли за сериозни проблеми с файловата система и при малко късмет ще ти предложи да ги фиксне великодушно вместо теб. Приеми предложението ако го има, ако го няма значи ще се наложи да се бориш с лоши сектори по диска... Лоша работа значи...
Ако файловата ти система е била фиксната, пробвай пак да прегледаш въпросната проблемна директория. С надежда, че можеш да я преглеждаш, може би ще установиш някоя и друга загуба на файлове и/или директории, но ги прежали - можело и по-лошо да бъде... Ако пак нямаш достъп до директорията, значи пак се връщаме при ситуацията с лошите дискови сектори - лоша работа значи...

Пиши какво става, че да знам докъде си стигнал.
Успех ти пожелавам.

Wir sind doove boaren, oilala-oilali!



Тема Re: Голям проблем...нови [re: Бaвapeц]  
Автор __me (новак)
Публикувано07.02.05 14:49



>Wir sind doove boaren, oilala-oilali!
Ja, Du vielleicht!



Тема Re: Голям проблем...нови [re: __me]  
АвторБaвapeц (Нерегистриран)
Публикувано07.02.05 16:07



Ти ся на "тъп баварец" ли се обиждаш? Хе-хе-хе, може само ако си истински, чистокръвен altboare. Струва ми се обаче, че не е това случая.

Wir sind doove boaren, oilala-oilali!



Тема Re: Голям проблем...нови [re: Бaвapeц]  
Автор The Fallen Angel (Dog 4 Life)
Публикувано08.02.05 12:59



Обещавам да направя всичко което успях да разбера
ReiserFS нито го знам, нито съм го чувал.
А т'ва bootCD от къде да го извадя? Ако е един от 5-те диска на сусито то го имам... Иначе ще ми трябва малко инфо от къде да го зема...
Иначе инфото което ис дал кърти мивки, и слепец като мен ще го направи, мерси

П.П.
"Това го прави в случай, че memtest не ти даде грешки в паметта, ако имаш такива грешки е ясно какво да правиш... "
Ъммм, прощавай за може би тъпия въпрос, но какво точно трябва да правя в този случай?

Редактирано от The Fallen Angel на 08.02.05 13:00.



Тема Re: Голям проблем...нови [re: The Fallen Angel]  
АвторБaвapeц (Нерегистриран)
Публикувано08.02.05 13:54



Гепи Паднали Ангеле,

значи, ReiserFS е файлова система набедена за много напредничава - журналинг, самопоправка на дребни проблеми, следене на интегритета на ФС в режим невидим за обикновения потребител и прочие "вкусотии". Е лошото е че нито една от тези "вкусотии" не работи както трябва и рано или късно инсталациите на Линукс, които работят с тази файлова система се скапват предизвиквайки загуби на информация (а и на много пари). Колкото и нови версии с поправки и подобрения да излизат, файловата система ще си остане бъгава и неспособна да гарантира сигурност на данните записани по дисковете форматирани с нея.

Виж, това си е лично мое мнение и не те задължава с нищо, нито да го споделяш, нито да го приемаш като някаква даденост. Аз лично ползвам добрата стара ext2-файлова система и досега не съм имал нито един проблем свързан с нея на нито една дистрибуция, която през дългите ми години на Линукс-потребител съм ползвал.


Така, това беше малко лирично отклонение, сега на твоите въпроси...

bootCD-то можеш да си направиш сам, като си го изпечеш от boot-поддиректорията на твоята дистрибуция. Там има един файл с име boot.iso който представлява образ на bootCD-то. Разбира се можеш да ползваш и bootCD-то от самата зузе-дистрибуция ако не ти се занимава с печене на цеде-та. Важното е това bootCD да ти даде опцията Rescue Mode когато зареждаш от него.

Ако memtest-а ти даде грешки в паметта е ясно какво се прави, макар да подозирам, че се гъбаркаш с мен, ще ти отговоря все пак - отиваш и си купуваш нова оперативна памет и подменяш с нея повредената от машината ти. Кои от чиповете физически са сдали багажа ще ти кажат техниците в магазина от където ще си вземеш новата (и здрава!) оперативна памет.

Успех ти пожелавам.

Wir sind doove boaren, oilala-oilali.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.