Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:44 02.07.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема не е ли време да се преосмислят съветите за swapнови  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано15.12.04 19:27



дяла?

какво имам предвид.
на мойта щайга имам самп 768 MB и въпреки това, swap-a почти никога не се ползва.

в този смисъл заделянето на цял дял за swap ми се струва доста нерационално, защото нито ще се ползва нито е лесно да се преоразмери

от такава гледна точка, според мен по-адекватно в насточщата ситуация е да не се пшолзва отделен swap дял, а да се използва файл, ако изобщо има нужда.

и накрая какво съм направил аз.

на fat16 дял съм направил swap-a за windows-a, kato sym указал една и съща долна и горна граница за размера. файла естествено не е фрагментиран.
понеже на windows-а при стартирането изобщо не му пука, какво има в swap-a, като се стартира linux-a се прави mkswap за същия файл и линукса си го използва ако му трябва (не съм забелязал де :-)).
по тоя начин не се хаби място за два различни swap файла за различните os, а и понеже е файл е много по-лесно да му променяш размера или даже да го разкараш

п.п. на същия тоя дял са ми временните директории за win и linux



Тема Браво! Напълно те подкрепям!нови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор 3aropka (член)
Публикувано15.12.04 20:41



Мисля че колкото повече RAM имаш толкова по-малко swap ти трябва, а не както го препоръчват swap=2XRAM.



Тема Re: не е ли време да се преосмислят съветите за swнови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано15.12.04 22:12



Съветите за swap голям колкото 2x RAM са архаични и следствие от неоптимална имплементация на системата за виртуална памет в Юникс версиите отпреди 10-20 години.

Аз лично нямам никакъв swap на лаптопа (768MB RAM). Нито пък ми се е налагало някога да създавам swap файл. На десктоп-а (512MB RAM) имам достатъчно дисково пространство и съм сложил 512MB swap за всеки случай.



Тема Колкото повече,нови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор vladux (от гората)
Публикувано16.12.04 01:44



толкова повече.
Това е мнението ми за swap размера, добито от горчивия ми опит (както и този на Мечо Пух).
Но предпочитащите рестартирането и изненадите хора, вместо да отделят по няколко гигабайта могат да се откажат от swap-а въобще.



Тема Re:нови [re: vladux]  
Автор ((moon!)) (!)
Публикувано16.12.04 09:12



Хаха... мойта шльокавица си взел

... Just wipe your own ass and shut your mouth! ...


Тема Re: Колкото повече,нови [re: vladux]  
Автор Heaндepтaлeцa Джo (?!?)
Публикувано16.12.04 10:31



Ъ???
Гигабайта?!?
И кога си водял swap да използава повече от 128 М
Сигурно има и такава ситуация, но в много специфични случаи.
На много натоварени сървъри ( SQL-и и един куп други простотии, дето по идея би трябвало всяко да е на отделна машина) не съм виждал swap да ползва повече от 60М. 256М е напълно достатъчно за подсигуряване. Ако някои иска да е съвсем сигурен - да даде 512 и да си свирка. Да не говорим, че ако имаш 1G и повече памет swap едва ли ще потрябва, но може да се даде за всеки случай.

Когато боговете говорят, ония с фактите никакви ги няма.


Тема За Мечо Пух съм съгласеннови [re: vladux]  
Автор MasklinМодератор (Ном)
Публикувано16.12.04 12:57



(виж ми сигнатурата ), обаче swap можеш да добавиш по всяко време без никакво усилие ... вярно, във файл, ама няма да умреш, ако става въпрос за изключителна ситуация. Така че поне рестартирането ще ти се размине.

Всъщност не знам ядрото може ли да си увеличава размера на swap файла при необходимост ... някой да знае? Ако да - бам малък swap в /tmp и си готов

Понякога седя и си мисля, а понякога само си седя ...


Тема Re: За Мечо Пух съм съгласеннови [re: Masklin]  
Автор DrmR (глупак)
Публикувано16.12.04 15:54



колкото повече рам имаш толкова повече си мислиш, че имаш рам
и си спокоен и прас, свърши рам и програмката изчезне, а дали си записа информацията.
Така, че остави си тея един 1GB swap освен ако не си страшен скръндза за място (ясно, че ако си със 10-20GB hdd ще ти се сторат много и го намаляш, ама за един 80GB няма да усетиш разлика според мен).



Тема Re: За Мечо Пух съм съгласеннови [re: DrmR]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано16.12.04 16:42



Ако някоя програма има нужда от 1GB RAM за да работи нормално, обикновено програмата е неефективно написана и е по-добре да не се използва. Разбира се има изключения -- ако искаш да редактираш _огромни_ растерни изображения със стандартна програма, може и да си сложиш swap. Моят опит показва, че ако ти се налага често да използваш програма разчитаща на толкова много памет, е много по-добре да инвестираш малко време и да пренапишеш (или платиш на някой да го направи) програмата по правилния начин, отколкото да разчиташ на swap-а, който _значително_ забавя изпълнението.

П.П. _Всяка_ програма може да се пренапише по начин, който не използва толкова много памет. И поради познаването на спецификата на програмата (нещо което mm layer-a няма как да знае) тя ще работи по-бързо, отколкото със swap.

П.П.П. За сървъри с много потребители, или натоварени сървиси е хубаво да имат swap, но не е хубаво да се използва редовно.



Тема мене мисълта ми беше в малко по-друга посока [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано16.12.04 17:31



не дали изобщо трябва да има swap

а не е ли по добре в съвременната ситуация, когато в повечето случаи той се използва изключително рядко swapa да е на файл, а не в специален дял

когато е на фаил, той се манипулира много по-лесно
отделно ако има само една специфична програма която се нуждае от много памет може да се направи скрипт, който да добавя нов swap при пускането и и после да го маха




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.