Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:53 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
*Кратък преглед

Тема /home споделена от 2 линукса на един комп!?нови  
Автор feb (заплес)
Публикувано18.09.04 16:19



Не ми е ясно ако използвам една и съща /home директория от два линукс-а, как стои въпроса с достъпа на потребителите до нея.
1. Когато съм администратор на единия линукс имам ли права за четене и писане в директория от другия!?
2. Ако имам един и същи потребител и в двата, то те една и съща директория ли ползват? Мисълта ми е мога ли да имам едни и същи приложения с различни настройки?
Ако има и други по възлови моменти би ми било интересно да ги разбера, преди инсталацията на втория ми линукс.
Благодаря!



Тема Re: /home споделена от 2 линукса на един комп!?нови [re: feb]  
Автор Potencialen emigrant (computer)
Публикувано18.09.04 17:57



Vyzloviyat moment e, che uid(user id)-ovete na daden user i na dvete instalacii tryabva da sa ednakvi. Syshtoto i za grupite, razbira se.
Koeto grubo kazano zvuchi taka: /etc/passwd i /etc/group na dvete instalacii da ne se razlichavat za user-ite, koito imat home direktorii v /home. I grupite, v koito te chlenuvat.

Otkriyte greshkite:



Тема Re: /home споделена от 2 линукса на един комп!?нови [re: Potencialen emigrant]  
Автор feb (заплес)
Публикувано18.09.04 18:18



Прочетох някои неща по въпроса, та горе-долу ми се изясни ситуацията.
Доколкото разбирам ако имам еднакви юзъри, те ще ползват една и съща дир, което значи, че и приложенията ми ще ползват едни и същи настройки, което пък от своя страна ме задължава да ползвам една и съща версия на приложенията, които желая да ползвам и в двата линукса, защото може да няма съвместимост между ./ директориите им с настройки?
А пък ако имам на едното място мозила, а на другото файърфокс или нетскейп или някаква друга група от приложения с едно и също име на конфигурационната дир ще стане една перфектна каша.

Редактирано от feb на 18.09.04 18:22.



Тема Re: /home споделена от 2 линукса на един комп!?нови [re: feb]  
Автор feb (заплес)
Публикувано18.09.04 18:28



основен проблем например ми се виждат настройките на КДЕ, което определено няма да е една и съща версия на двете места



Тема Re: /home споделена от 2 линукса на един комп!?нови [re: feb]  
Автор Potencialen emigrant (computer)
Публикувано18.09.04 20:04



Da, taka shte stane s nyakoi prilojeniya, osobeno KDE (dori i razlikata da e samo v minor versiyata, pak moje da nastane kasha; vyv vseki sluchay, pri nay-obiknoven upgrade se sluchva chat-pat).
Mozilla/Firefox/Netscape nyama da se omeshat, osven ako specialno ne se potrudish da im syvmestish poddirektoriite s profilite. I pak ima shans Mozilla 1.0+ i Netscape 6+ (proizv. versii) da ne si prechat. A Firefox po princip ne moje da polzva profil ot prejdespomenatite.
Rezyume: kulturno napisaniyat softuer shte ima dalavera ot syvmestyavaneto na nastroykite.

Otkriyte greshkite:



Тема Re: /home споделена от 2 линукса на един комп!? [re: Potencialen emigrant]  
Автор feb (заплес)
Публикувано18.09.04 20:54



Да бе
Аз да не си говоря наизуст?
В работа имам мозила, която държа само заради пощата в момента и файърфокс и когато пусна първо лисицата, не мога да си пусна пощата, защото някакъв файл ми се заключва.
В обратен ред си работят без проблеми, но на мен не ми харесва да трябва да си затворя браузъра за да видя какви писма са ми дошли и всякакъв род подобни глупости.
И други каши мисля че са ми се случвали, но в момента не ми идват на акъла.
Значи, решението е що годе лесно.
Правя си различни юзъри и готово. Е, тогава ще трябва да имам мейл клиенти на 100 места, ама и това се преодолява лесно. Поне няма да ми се припокриват приложенията та да стават кашите.



Тема Има още по-лесно решениенови [re: feb]  
Автор MasklinМодератор (Ном)
Публикувано19.09.04 19:10



- използваш различни директории за едни и същи потребители. Например, в едната инсталация - /home/feb, а в другата - /users/feb. Или както там ти харесва. Самата директория се описва в /etc/passwd в реда на всеки потребител. Използвай /etc/default/useradd, за да си настроиш коя да бъде директорията, в която се създават поддиректории за всеки потребител в съответната дистрибуция.

И да, наистина е лоша идея да смесваш конфигурационна информация на различни версии на софтуерите.

Понякога седя и си мисля, а понякога само си седя ...


Тема Re: Има още по-лесно решениенови [re: Masklin]  
Автор feb (заплес)
Публикувано19.09.04 22:28



Основната ми идея е /home, да ми остава непокътната при преинсталации. Затова си я сложих в отделен партишън.Кръстих си юзъра по друг начин и нямам ядове, след като си оправих бозите, които сътворих във fstab и в бут мениджъра.
Мерси.

Редактирано от feb на 19.09.04 22:33.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.