Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:32 27.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Как да накарам Mandrake да...?нови  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано15.06.04 14:19



Предварително се извинявам за може би тъпите въпроси, но се препънах в няколко неща, които не ги пише в книгите за начинаещи, а в Mandrake 10 така и не намерих свестен изчерпателен хелп, а съм пълен начинаещ в Linux и съм доста дезориентиран. Ето ги и самите въпроси.

1. Кирилизацията. Доколкото мога да видя, Mandrake си показва кирилски шрифтове доста добре, вкл. и страници в интернет. Проблемът ми се появи, когато се опитах да пиша на кирилица. Как става тоя номер? Използвах ето тази команда от конзолата:
setxkbmap -layout "us,bg" -variant ",phonetic" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
Така мога да пиша на кирилица, но само в рамките на една сесия. Потърсих .xsession файл, за да я впиша вътре (както прочетох някъде), но такъв нямаше. Направих си и я написах (предполагам не твърде умно решение), но не сработи и това. Та кажете, моля ви, как точно мога да пиша на кирилица и/или къде мога да намеря линукския аналог на autoexec.bat.

2. Workgroup-ата. Настроих си IP-то, Gateway-я, DNS-ите, host-а, но никъде не открих как да сменя workgroup-ата на компютъра. В мрежата той се вижда под името на хоста, което дадох, но в някаква измислена Mdkgroup група. Има ли начин да си влезе в която искам група?

3. Инсталирах Mandrake на свободното място след уиндоуса. Сега и двете ОС работят нормално, но нито една от двете не вижда дяла на другата. Хайде, да речем, че ще преживея факта, че не виждам юникските партишъни от виндовса, но обратното ми трябва. Как може да стане?

4. Как, по дяволите, да видя другите компютри в ЛАН-а от Mandrake (съответно шернатите им фолдъри).

5. Обратното на 4 - как да шерна фолдъри, които да са достъпни от видновски уъркстанции? Навремето бачках на един сън със соларис - там имаше една програмка, наречена самба сървър. Дали има подобно нещо за Mandrake и как да го подкарам?

6. Принтерът се вижда по мрежата и всичко е ок на пръв поглед. Обаче на втори не е. За да печата някой по мрежата на принтера, вързан към тоя компютър, той трябва да има инсталиран принтера 2 пъти - веднъж за в случай, че съм в уиндовс и втори път - за линукса, което си е доста неудобно, защото не мога да карам всеки да се съобразява с това в коя ОС съм в момента. Честно казано това едва ли може да се избегне, но все пак да попитам - някой знае ли за начин?

7. Някой да е срещал версия на Миранда за Mandrake 10? Вградените instant messanger-и са ужасяващи просто! Пък и нали все пак Мирандата е опън сорс.

Май това е, за което се сещам на първо четене след първото пускане на Линукс в живота ми.
Извинете ме за тъпите въпроси и предварително благодаря за отговорите!

А, и още нещо - като търся файлове в root директорията, логнат като юзър, търсачката забива в два от три случая. Това на какво може да се дължи?



Тема Ъпдейтнови [re: Boby_]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано15.06.04 15:46



Ъъъъ, всъщност досега четох и човърках и открих някои от нещата, за които питам.

2. Workgroup-ата я оправих.

3. Намерих /mnt директорията с виндовските ми дялове. Но да се виждат линкуските дялове от виндовс има ли начин?

5. Това също го открих - оказа се твърде елементарно.

6. Принтерът се оказа лесен - ако името на хоста и името на принтера са същите в двете ОС, другите компютри в мрежата не правят разлика и печатат на воля.

И накрая търсачката всъщност не забива, а просто се бави.


Това е засега. Извинявам се за флудването на форума!



Тема Re: Как да накарам Mandrake да...? [re: Boby_]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано15.06.04 16:26



Всъщност след още малко ровене открих и как да си маунтна шернати по мрежата уиндоуски фолдъри. Ужасно неудобно е, да не говорим, че не можеш просто да си ги браузнеш, а трябва да ги маунтваш един по един, като на всичко отгоре трябва да се грижиш да имат различни имена, защото при маунтване не се обозначава името на компютъра, а само на директорията, но все е нещо.
Остана ми само проблемът с кирилизацията и с по-свестен ICQ-клиент - Мирандата е само за виндовс за нещастие.
То това моето стана като с викането на неволята, ама карай да върви.



Тема Re: Как да накарам Mandrake да...?нови [re: Boby_]  
Авторmdk_bg (Нерегистриран)
Публикувано15.06.04 16:42



Съвсем набързо:

1. Виж

. Точка 3.2.
В Мандрейка (и не само) това се прави в /etc/X11/XF86Config4.

3 Има разни програмки, които четат Линукс дялове. Лично аз ползвам Total Commander с ей тоя .

7. Miranda за Линукс не съм виждал, но LICQ e много добър клиент за ICQ. Kopete не е лош и поддържа повечето протоколи. Можеш да пробваш и gaim, но си свали последната версия от сайта им. Ако искаш аудио и видео - засега не става.



Тема Re: Как да накарам Mandrake да...? [re: Boby_]  
Автор Пay ()
Публикувано15.06.04 17:12



За ИЦК клиент проблемът за идеалната програма все още е налице. Плюс на всички програми в линукс е тяхната относително висока стабилност срещу проблеми със сигурността, както и ресурсите, които взимат от системата (не знам как хората търпят icq 2001 и нагоре!), но доста от тях имат още трески за дялане.

Препоръчвам ти да ползваш или licq, вграден в инсталацията на МДК и относително добър и стабилен клиент с малко бъгове, или да потърсиш в гугъл за един друг хубав - SIM, работи много добре, с много възможности и шарен, но с малки проблеми в определени ситуации, възможно е вече дори да са отстранени в новите версии. Може да ползва скинове от миранда, има доста плъгини за допълнителни възможности и е може би най-добрият в момента като възможности за линукс десктопа. Ако искаш да го пробваш, потърси в гугъл за "sim rpm mandrake 10 download"

Относно браузването на споделени вин директории по локалната мрежа, ако работиш с КДЕ, има лесен начин за това с Konqueror:

в КДЕ (както и в Гном) има вградена поддръжка на виртуални файлови системи - т.е "шерове", които текат по специфичен мрежов протокол, примерно ftp, samba, ssh, http, nfs, rshell, rlogin и чрез конкъръра можеш прозрачно за теб да се разхождаш по тези места, да ги гледаш като директории и да правиш копиране/писане там. При нужда от парола изскача джам и те пита за юзър/парола

Това гледане става, като в полето за адрес въведеш това:

lan:/

след това (ако системата е настроена ок) би трябвало да видиш цялата си локална мрежа с всички машини в нея като папки, цъкайки в дадена, ще видиш какви ресурси има, примерно ако цъкна на моята ми излизат папки SMB и FISH, защото съм пуснал по самба един шернат принтер, а второто е ssh сървър, даващ възможност за сигурни файлови трансфери с криптиране на инфото срещу подслушване

Друг полезен протокол за виртуална файлова система, който ще ти се стори много познат и е изключително полезен е този:

system:/

Ако си направиш нов десктоп УРЛ шорткът и го наречеш "му-у-у компутер" ще можеш винаги лесно да настройваш всичко по системата

Други полезни такива "адреси" са

floppy:/ - бърза връзка към дискетното мануално устройство
floppy/u/ - бърз достъп до USB memory stick устройства
tar:/ zip:/ - достъп до архиви като директория

и т.н

Успех

-----
Lay your troubles on my shoulder, put your worries in my pocket, rest your love on me


Тема Re: Как да накарам Mandrake да...? [re: Boby_]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано15.06.04 17:18



Благодаря много и на двамата!!!

Само още едно въпросче - system:/ и settings:/ си бачкат ОК, но lan:/ не ще. Каква може да е причината?



Тема Re: Как да накарам Mandrake да...? [re: Boby_]  
Автор Пay ()
Публикувано15.06.04 18:06



каква грешка изписва?

-----
Lay your troubles on my shoulder, put your worries in my pocket, rest your love on me


Тема Re: Как да накарам Mandrake да...?нови [re: Boby_]  
Автор Valentin ()
Публикувано15.06.04 18:40



Трябва да си настроиш LISA и да я пускаш при всяко стартиране на компютъра (напр. като сложиш /opt/kde/bin/lisa в /etc/rc.d/rc.local или както се казва съответния файл в Mandrake.).
За да направиш настройки на LISA трябва да стартираш kcontrol (Контролният център на KDE), и от Internet & Network да избереш Local Network Browsing -> LISa Daemon -> Guided LISa Setup...



Тема Re: Как да накарам Mandrake да...? [re: Boby_]  
Авторmdk_bg (Нерегистриран)
Публикувано15.06.04 20:40



Я виж

.
За мен поне това е най-добрия (и най-бърз) начин за браузване на локална мрежа.

P.S. Можеш да ползваши и Gnomba от Мандрейк.



Тема Re: Как да накарам Mandrake да...? [re: Пay]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано16.06.04 09:58



Всъщност никаква - праща ме направо да търся "lan:/" в Гугъл.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.