Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:14 28.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Браво, бе! И Linux-а изпиратствахте!  
АвторJeSuS_FrEaK (Нерегистриран)
Публикувано21.05.04 13:49



Поздравления!

И SuSE 9.1 Professional успяхте да изпиратствате!

Пичове, той по принцип се продава... За свободно сваляне не го дават (поне не и законно)

Направо ми е жал за вас!





Тема Газ на флейманови [re: JeSuS_FrEaK]  
Автор MasklinМодератор (Ном)
Публикувано21.05.04 14:05



Ринг свободен.

П.П. Лично мнение - да се пиратства е лошо. Когато можем, трябва да избягваме, а когато го правим, поне да се чувстваме виновни и да се опитаме да поправим неправдата. Аз, например, убедих шефа да купи SuSE v9.1 Pro и честно казано съм с по-спокойна съвест



Тема Евала!нови [re: Masklin]  
АвторjEsUs_FrEaK (Нерегистриран)
Публикувано21.05.04 14:32



Направо ми напълни душата!!!

Малко хора са готови да се чувстват виновни, а да не говорим и за поправяне на грешката...

Чудно ми е колко от open-source "феновете" ще кажат нещо по въпроса...

Нека Бог ви благославя в този ден с мъдрост и любов!



Тема Re: Евала!нови [re: jEsUs_FrEaK]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано21.05.04 16:30



Моето мнение съм го казвал достатъчно често -- ако искаме някой да уважава нашите лицензи, трябва и ние да правим същото за техните. Оправдания "нямаме пари", "няма да плащам на мръсника Бил Гейтс защото ..." и други такива са несериозни.

Аз лично не използвам пиратски софтуер нито в Линукс, нито в Windows. На личният ми лаптоп имам купени XP и Office 2003, останалите програми които използвам за работа са лицензирани от работодателя ми за използване и на личните компютри на служителите.

Под Линукс не използвам комерсиален софтуер.

П.П. Всъщност излъгах... В момента на Zaurus-a си играя на версията на Warcraft2 за Линукс (Stratagus), а тя използва копие на оригиналното CD на Warcraft2, за което нямам лиценз. Ако някой знае откъде мога да го купя, да се обади.



Тема Има надежда!нови [re: l]  
АвторjEsUs_FrEaK (Нерегистриран)
Публикувано21.05.04 16:50



ето! изглежда все повече и повече хора се пробуждат...

браво!

като ги чуя тия оправдания направо ми иде да повърна. радвам се, че не съм единствен!

Бъдете легални! Бъдете чисти!





Тема не се получава никакъв флейм -нови [re: Masklin]  
Автор Яceн (дърво)
Публикувано21.05.04 17:18



аз съм лицензно чист и на работа, и у дома. Постепенно приучавам съквартиранта, брата, приятели и приятелки към употреба на openoffice, като начало, и KDE/Linux като за по-напреднали, като им обяснявам че кражбата си е кражба, независимо че засегнатият е Бил Гейтс.

Помагам на хората да свикнат с чистата съвест - изглежда, че за българина това е нещо като абстиненция, но постепенно всички около мен узряват, и то не само благодарение на мен.

remember, there is no fork()


Тема Re: Има надежда!нови [re: jEsUs_FrEaK]  
Автор Glangor (butor)
Публикувано21.05.04 17:53



Като става въпрос за легалност и чистота нека не се забравя, че в Австрия съдът оправда един българин, обвинен в пиратство, защото обвинението така и не е могло да докаже, че с инсталирания пиратски софтуер той е правил пари. Според него той си е инталирал програмите за да "ги разгледа"..

Както и да е, какво е правил с пиратския софтуер не е важно, но важното е, че всеки има право да си инсталира каквото иска, при условие, че може да си го намери. И сам да реши после дали да си купува лиценз или не. За което и да си носи отговорност...

Друг е въпросът доколко авторското право е "право" и т.н. и доколко последната мода в лицензите софтуерът да се дава под наем, а не да се продава не е малко "криво".

България е ковачница на кадри, в която останаха само чуковете..


Тема Право си енови [re: Glangor]  
Автор MasklinМодератор (Ном)
Публикувано21.05.04 18:39



Когато софтуерът е собственост на някой, този някой дори морално има правото да ти каже при какви условия да го използваш. Ако не ти харесват тези условия - не използвай; намери си алтернатива или ако няма, сам си напиши.

Неморалното и нещото, срещу което аз лично много ритам е след като някой е направил нещо пръв да има правото законно да забрани на останалите да създадат своя алтернатива - така наречените софтуерни патенти.

Защото да, ти си го измислил и искаш да спечелиш нещо за труда си, разбираемо е. Но ако си наистина толкова печен и напред в материала, ще продължиш да измисляш, твоята реализация ще е най-добра и хората ще купуват от теб, независимо че други се опитват да ти подражават. Но ако идеята е на повърхността и ако не си бил ти, утре друг е щял да го направи, откъде накъде ти ще му пречиш?

Признавам, материята е хлъзгава... и все пак, струва ми се че е по-добре в определени случаи да ощетиш някого, който не знае как да се възползва най-добре от идеята си, отколкото да дадеш в ръцете на хората толкова мощен инструмент да спъват развитието на нещата, за да могат да изцоцат колкото могат повече от идеята си.



Тема защо решихте, че да крадеш е лошо?нови [re: Masklin]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано21.05.04 19:38



няма абсолютен морал, морала е нещо относително =>

съществувате морални системи в които кражбата не е нещо лошо, а даже и такива в които тя е добро =>

хората които се придържат към горните морални принципи, живеят с абсолютно чиста съвест по отношение на кражбата (по чиста от тази на най-примерния от вас, щото все по нещо незначително сте чопнали :-) ) =>

това дали ще спиш спокойно е въпрос на подбор на правилните принципи =>

който го ядат морални скрупули не е уред, виж да се притесняваш че ще те хванат... (е ако те хванат значи си бил глупак, ама това е в страни от морала).



Тема Re: Браво, бе! И Linux-а изпиратствахте!нови [re: JeSuS_FrEaK]  
Авторmikis (Нерегистриран)
Публикувано21.05.04 20:00



Само не разбрах защо трябва да се "пиратсва" СуСЕ 9.1? Той трола надали може да ми обясни, затова питам останалите.



Тема м даа...нови [re: Яceн]  
Автор m.a.x. ()
Публикувано22.05.04 00:02



Съгласен съм с Ясен.Потребителите на линукс са доста полегални от който и да е вин узер.Аз ползвам само безплатен софтуер,оригинални игри и дори наскоро си купих Winex от сайта им,въпреки че го има на фрии сървърите.Сигурен съм че не сме само ние.Има много като нас.А и да не са много,ще се увеличават постоянно.

==============






Тема Re: Браво, бе! И Linux-а изпиратствахте!нови [re: mikis]  
Авторjongle (Нерегистриран)
Публикувано22.05.04 08:09



Който си е направил труда да провери, ще види, че на сайта на SuSE има free всички RPMs, но не и ISO-images за 9.1.

Отделен е въпроса за морала.

Според мен, който го има, си го има не само относно софтуерното пиратство, но и във всяко друго отношение.

Обаче!!!

Не ме убеждавайте че Bill Gates е морален!
Той е най-големия пират на всички времена - кое от ВИН не е откраднато?

Така, че аз смятам за морално да крада от него, но не и от Linux!





Тема предполагам че бил е 100% мораленнови [re: jongle]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано22.05.04 08:48



това обяче не значи, че неговия и твоя морал съвпадат



Тема Re: Браво, бе! И Linux-а изпиратствахте!нови [re: JeSuS_FrEaK]  
Автор bozho (?!?)
Публикувано22.05.04 16:44



>"За свободно сваляне не го дават (поне не и законно) "
Не си в час

Когато боговете говорят, ония с фактите никакви ги няма.


Тема Re: защо решихте, че да крадеш е лошо?нови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор ^] (escapist...)
Публикувано23.05.04 20:40



Пич проблема във кражбата на "Линукс" базирана операционна система не е в скрупулите или съвестта -> Тъпо е!
Има тонове безплатни дистрибуции, и ти пак крадеш. Това вече е патологично.
Да свиваш нещо виндовско, ба ли га.. може и да те разбера някак си.. Виндовса си е един. Но при такива количества линукси да изтарикатстваш един, вместо да си дръпнеш 20 други е де да знам, педерастия си е :)

waiting... dreaming... wishing...


Тема абре стига глупости бре,нови [re: jongle]  
Авторroot (Нерегистриран)
Публикувано23.05.04 21:24



к'во значение има кой е морален и, кой не?!!? краденето си е крадене, независимо кой крадеш. и хайде да не почваме с кой какво откраднал, щото в тоя свят на 0 и 1, пътува наляво-надясно толкова код, че... просто е смешно да говориш кое откъде е дошло и как се движи. се едно в Линукс няма неща взети от някъде другаде. аре да не почваме старата тема кой какво взел, кой какво ял, кой пил и кой срал... че наистина ще стане флейм.




Тема Re: Има надежда!нови [re: jEsUs_FrEaK]  
Автор MadMax2OOO (непукист)
Публикувано24.05.04 20:02



Мен не ме ебе.. Аз ползвам Slackware.

Мълчанието е злато, но ние не сме алчни, особено аз!


Тема Абе колеги...нови [re: bozho]  
Авторmimosh (Нерегистриран)
Публикувано25.05.04 09:00



Абе колеги форумци, защо ги почвате тия теми пак и защо някой се изказват неподготвени?
Той бил си купил сичкия софтуеър и не разбирал тези дето го пиратстват! Било неморално! Ами не е морално разбира се ама тези дето нямат какво да ядат и си крадат хляб от магазана и тях ли не ги разбираш?
Знам, че ще кажете че и това не е морално, ами не е!

ПС: Като почна да взимам заплата $1000 и аз ще мисля като вас, обаче с $150 месечно ще ма извинявате много!



Тема че е неморалнонови [re: mimosh]  
Автор bozho (?!?)
Публикувано25.05.04 12:48



неморално е.
И стига с тия приказки за тия дето крадат хляб, щото много от тях предпочитат да крадат - имат си и семейни традиции в тая област. Не че човек не може да изпадне съвсем и по независещи от него обстоятелства, но това е друга тема. Изобщо "аргументът" "нямам пари и затова ще ползвам безплатно" не върви. И с удовлетворение мога да заявя, че в този форум, повечето от участниците не го уважават особено!
Но - специално за SUSE - многократно вече беше ставало въпрос точно тук, че с изключение на версиите, в които има софтуер, който не е под GPL, могат да се ползват напълно законно безплатно - именно според GPL - няма да цитирам всичко, което се изписа, който иска - да потърси. Само ще спомена най-простия случай - приятелчето ти си купува SUSE - ти го вземаш от него законно според GPL и си го ползваш. От там и най-различните вариации по темата.

Когато боговете говорят, ония с фактите никакви ги няма.


Тема Re: абре стига глупости бре,нови [re: root]  
Автор bozho (?!?)
Публикувано25.05.04 13:36



>" се едно в Линукс няма неща взети от някъде другаде"
Има - и си пише от къде и по силата на кой лиценз.
Едно е да вземеш нещо според както го позволява лицензът, друго е да го гепиш с далавера и както при М$ - в много случаи да затриеш създателя му.

Когато боговете говорят, ония с фактите никакви ги няма.


Тема Re: Абе колеги...нови [re: mimosh]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано25.05.04 15:55



> Абе колеги форумци, защо ги почвате тия теми пак и защо някой се
> изказват неподготвени?

И понеже броя на изказалите се неподготвени беше учудващо малък, ти реши да им помогнеш да изравнят резултата?

> Ами не е морално разбира се ама тези дето нямат какво да ядат и си крадат
> хляб от магазана и тях ли не ги разбираш?

Досега не съм видял никой, които да е умрял, защото не може да използва комерсиален софтуер. Ако имаш доказателства за противното с удоволствие ще ги проверя.

> Като почна да взимам заплата $1000 и аз ще мисля като вас, обаче с $150
> месечно ще ма извинявате много!

Добре че Линус Торвалдс не е мислел като теб когато е започнал да пише Линукс. Той даже и $150/месец не е взимал, но не е откраднал някой комерсиален Юникс, а е седнал и си е написал негов.

> Знам, че ще кажете че и това не е морално, ами не е!

Да оставим морала настрани. От чисто практическа гледна точка използването на пиратски софтуер не е полезно за бранша. Използвайки пиратски софтуер вие утвърждавате монопола на фирмите и премахвате едно от малкото предимства, които конкурентите с нови продукти могат да използват. Щом ти плащат $150/месец, логично е в БГ да може да се направят конкурентни продукти на много по-ниска цена. Защо никой не го прави? Ами защото никой няма да си купи продукта и на 10 пъти по-ниска цена -- той вече е изпиратствал по-скъпия.



Тема стига глупостинови [re: mimosh]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано25.05.04 17:44



няма морал който да е валиден за всички,
това което е неморално за едни си е съвсем ок за други
от къде на къде трябва да се съобразявам с някакъв измислен от други морал



Тема Re: стига глупостинови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор bozho (?!?)
Публикувано25.05.04 18:02



в това нямаше абсолютно никакъв смисъл

Когато боговете говорят, ония с фактите никакви ги няма.


Тема Re: Браво, бе! И Linux-а изпиратствахте!нови [re: JeSuS_FrEaK]  
Автор bbwolf (blah blah)
Публикувано25.05.04 18:15



SUSE LINUX for i386 can be installed free of charge directly from the FTP server. Before you start, please read the installation guideline!
Japanese installation instructions are also available.

The path to the installation directory is ftp.suse.com/pub/suse/i386/current/
за кво си говорите изобщо?ЪаСТ2 е гпл което за мен е куцо ама нали си тествам фрйиос за десктоп дали става вече и затва да кажем се примирявам
ае вив ла революцион

Who controls the past now controls the future,who controls the present now controls the past.


Тема кое по-точно няма смисълнови [re: bozho]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано25.05.04 19:21



ти да не си мислиш, че има абсолютен морал?

дори и в момента някъде е морално да имаш само 1 жена, на други места можеш да имаш 4.
на някои острови в полинезия жените имат по няколко мъже
почти винаги се е смятало за морално и даже за дълг, да убиваш враговете си и/или да си присвояваш собствеността им

защо си мислиш, че това което ТИ смяташ за морално е някаква абсолютна истина?



Тема Re: Браво, бе! И Linux-а изпиратствахте!нови [re: JeSuS_FrEaK]  
Авторalabala (Нерегистриран)
Публикувано26.05.04 12:06



Задължително трябва да се пиратства. Докато доходите ни са 5-8 пъти по-малки от западняците. Иначе какво, да си дам половината заплата за некакъф линукс. Па бил той и Сусе. И кво като е Сусе? Плагиати, събрали програми от лево и от десно, кво толкова са направили в това Сусе, освен Яст? Само дето са го опаковали, в картонени кутии. Да дам 90$?! Друг път! Днес 90$, утре ще искат 290$. И не само няма да дам 90$ за Сусе, ами ще го раздам на всички мой познати и непознати къде кой сварим. Баси.



Тема Re: кое по-точно няма смисълнови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор bozho (?!?)
Публикувано26.05.04 14:04



ти кажи на прокурора "тая банка я обрах" или "тоя го убих щото моят морал го позволява", пък виж той какво ще ти каже
Не е мястото в случая на общофилосовски разсъждения. Всяко общество има определени морални и други норми, ако щеш правила за приличие даже, за да може да съществува в някакво равновесие и да се развива. У нас всеки е прегърнал собствения морал - или по-точно липсата на такъв и за това хаосът се задълбочава. И е радостно, че има хора, които се опитват да се противопоставят на всеобщата тенденция, въпреки че тя помита всичко като лавина и е много трудно да се портивостои.

Когато боговете говорят, ония с фактите никакви ги няма.


Тема не бъркай морала със законитенови [re: bozho]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано26.05.04 17:42



може да си неморален и законопослушен, примерно защото те е страх, или защото смяташ че така е по изгодно

може да си морален и да си престъпник, защото морала ти се разминава със законите.
пример опън сорс фен, който прави публично достояние кода на продукта върху който работи, въпреки че този код е собственост на фирмата, според пича е неморално да се укрива код.

така че понятията морал и закон не са едно и също.
btw на различни места и по различно време законите също са различни



Тема Re: Браво, бе! И Linux-а изпиратствахте!нови [re: alabala]  
Авторjongle (Нерегистриран)
Публикувано27.05.04 07:31



YES!!!!!!!!!!



Тема Re: Браво, бе! И Linux-а изпиратствахте!нови [re: alabala]  
Автор avenger (пристрастен)
Публикувано27.05.04 10:20



90 $ koito gi davash za Suse e za komersialnia software koito e vklichen v nego ..., a vsichko ostanalo deto te sa go sabrali e bezplatno. 9.1 koito go dava bezplatno za download ne vkliuchva komersialnite paketi koito sa v iso-to ....

По този въпрос съществуват две мнения. Едното е неправилно, а другото е моето.


Тема Re: Евала!нови [re: l]  
Авторwhatdafak (Нерегистриран)
Публикувано27.05.04 21:19



WARNING!!! Strong language is being used below this point >>
Знате ли колко ме ебе за Били ..... и неговия шибан Майкрософт ... те са най-големите пирати ако питате мене, защото ни задължават да му купуваме шибания софтуер.... Най-големите монополисти в целия свят. Е нема да си купа шибан лицензиран уинблоус за незнам си колко хиледарки в зелено и тва си е... Най-големият пират е шибаняка Бил Гейтс е тва е истината. Краде ДОС... краде от Епъл и печели милиони на чужд гръб...айде ше му ***** майката тъпа...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.