Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:20 24.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
*Кратък преглед

Тема Traffic control теориянови  
Авторalabala (Нерегистриран)
Публикувано29.02.04 11:11



Може ли няколко думи за следното:

кое е по-удачно да се позва като филтър при трафик контрола:
- маркиране на пакетите с iptables - Firewall based classifier
- използване на U32 classifier
- използване на Routing tables based classifier

Интресуваме което е по-бързо и по не натоварващо машината.

Освен това защо вече в новите ядра се толерира HTB ???
Не мисля че е защото има по-лесен синтаксис

И последно имали някакви ограничения за броя на дициплините и класовете.

10%



Тема Re: Traffic control теориянови [re: alabala]  
Автор 4l (влюбен)
Публикувано29.02.04 12:05




Хедоф ползват файъруол класификация... не знам до колко е удачно но ми се стори по-тромав вариант.
Лично аз ползвам у32 и разделям трафика по тос.
Колкото за ограничението... поради една грешка успях да вдигна около 240000 правила и към 1000 филтъра... Е машината определено се сдуха :-)
НТВ се толерира порди някой бъгчета на CBQ, мързи ме да обяснявам. Но чесно казано НТВ+SFQ е една чудесна комбинация.

Надеждата умира последна...
Но все пак умира


Тема Re: Traffic control теория [re: 4l]  
Авторalabala (Нерегистриран)
Публикувано29.02.04 12:15



Ето и какво намериш в

като преимущества на HTB

1) Последняя реализация так-же быстра, как CBQ и гораздо точнее ее.
2) Это более понятно и легко конфигурируемо, чем CBQ.
3) HTB работает похоже на CBQ, но не расчитывает на временнЫе параметры в канале в момент простоев (idle time) для разграничения полос. Вместо этого, он работает как полноклассовый Token Bucket Filter. У НТВ небольшое число параметров, которые неплохо документированы.
4) Вытекает из предыдущего - классы уже работают как TBF-шэйперы и мы можем выбирать qdisk, который будет не резать, а распределять трафик. У CBQ.init в листьях был только TBF.
5) Решение на основе НТВ более расширяемо. Нужно мало действий, чтобы создать минимальную конфигурацию. Про CBQ так не скажешь.
6) HTB может наследовать неиспользуемую полосу пропускания как по горизонтали, так и по вертикали в дереве классов.
7) Наследование происходит на основе приоритетов классов и фильтров, а так-же установленного rate.
8) Вводится понятие CIR(знакомое по frame-relay), т.е. минимально-допустимой полосы пропускания.
9) В HTB работают все настройки, в отличие от параметров bounded совместно с isolated в CBQ.
10) Разработка этого добра продолжается, тогда как про CBQ Кузнецов почему-то забыл. Приходится даже патчить его утилиту tc на предмет совместимости с HTB. В ядре HTB начиная с 2.4.20.
11) Наконец существует довольно оживленный список рассылки по вопросам конфигурирования и функционирования HTB.
12) И последнее - при описании дерева классов, не обязательно точно описывать родительский RATE

Извинете че е на руски но мисля че добре се разбира.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.