Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:35 24.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема fdisk  
Автор_-* (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 01:57



Здаревейте. Имам един въпрос, но нека първо да поясня накратко. Искам да
исталирам втора операционна система(Linux). Твардя диск ми е 40 GB. Разде-
лям диска на два партишъна. Въпроса ми е по-какъв начин да разположа Li-
nux-a, стандартно идват два дяла Linux native за /boot и за /root и един дял
swap. Чувал съм, че ще е по-добре, ако има повече swap дялове. Ще се рад-
вам, ако някой ми обясни по какъв начин да Linux-а и се опита да ми обясни защо.



Тема Re: fdiskнови [re: _-*]  
АвторPenguin (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 03:28



Един партишън за swap. Останалите партишъни в зависимост от това какви услуги ползваш. Например може да си изнесеш /var/spool/mail на отделен партишън, за да ти работи машината даже ако smtp сървъра ти препълни партишъна. Или целия /var/spool на отделен партишън ако има други подозрителни програми дето спуулват нещо. Може и /tmp да изнесеш на отделен партишън ако някоя програма не знае кога да спре с временните файлове. Всичко зависи от това какви програми вървят на конкретната машина. Иначе swap-а няма значение, щото така или иначе ако някоя програма почне да го ползва по-интензивно производителността и пада десетки пъти и значи нещо не е наред - трябва ти повече памет или друга програма вместо тази.



Тема Re: fdiskнови [re: _-*]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 05:20







Тема Re: fdiskнови [re: _-*]  
Авторhoopla (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 10:43



Не ти трябва отделен /boot, ако ти е достатъчно нова дистрибуцията. Това се налагаше при по-старото LILO, което ползваше BIOS-а и ядрото трябваше да е разположено до 1024-я цилиндър. Това беше оправено поне преди година и половина, две.

swap-ът по традиция го правя RAM * 2, макар че това вече не е толкова задължително. Слагам го горе-долу по средата на диска, та главите да се движат по-малко до него.

Съветите на Penguin са добри, но за сървър. За работна станция няма нужда /var и /tmp да са на отделни дялове. Най-удобно е /home да ти е на отделен дял.

При мен / е 4 GB и побира всичко. Гледам да кача почти всички пакети, та като искам нещо да експериментирам, да не се налага тепърва да инсталирам. Най-голямото удобство според мен е /home да ти е отделен дял. При мен той е 6 GB, понеже само документацията, дето съм натрупал, е над 3 GB, а там си държа и инсталации на пакети, които ги няма в дистрибуцията.

И моят диск е 40 GB и е нарязан на осем парчета, та на практика имам 4 дистрибуции - Mdk, Debian, linuxfromscratch и uml, който варира като съдържание. Другото са филми, музики и пр. Почти нямам pr0n, честно :))



Тема Re: fdiskнови [re: hoopla]  
АвторPenguin (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 17:32



> Съветите на Penguin са добри, но за сървър. За работна станция няма
> нужда /var и /tmp да са на отделни дялове. Най-удобно е /home да ти е на
> отделен дял.
То ако не конфигурира сървър почти няма значение как ще ги разпредели, и всичко на един партишън (освен swap-а) да му е, пак ще си работи горе-долу по същия начин. Даже мисля че е добре да поработи известно време като всичко му е на един партишън за да види кое как ще му е по-удобно да преразпредели, при повторната инсталация (а такава мисля че ще има :-)



Тема Re: fdiskнови [re: _-*]  
Автор_-* (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 20:45



Благодаря ви за съветите.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.