Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:53 12.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Похвално слово за Microsoftнови  
АвторBG Programist (Нерегистриран)
Публикувано09.04.02 07:28



“Свободата Санчоооо....” - крясък, примесен със слюнки излиза от устата на всеки средно-статистически линуксчия, комуто си се осмелил да кажеш нещо против линукса. Крясъкът обаче спира така ненадейно както е почнал, някъде в областта на многоточието. Причината е, че средно-статистическият линуксчия просто не знае как продължава започнатата фраза. Не само защото не е чел съответния роман. Той нито знае кой е този роман, нито кой е неговия автор, нито че това е роман изобщо. Вероятно линуксчията си мисли, че това е нещо, което е казал студента Линокс в спор с неверник-уиндоусчия, незнайно защо наречен Санчо.
Не мислете обаче, че линуксчията е изчел хилиади други романи, а тоя някакси е пропуснал. Нищо подобно - ако не знаех че линуксчията прекарва всекдневно часове в четене на ФАК-ове, бих казал че той изобщо не умее да чете. Едно е ясно обаче - да пише той - грамотно или не - умее. Особено когато се касае да се напише поредната глупост по адрес на Уиндоус, Майкрософт или да се измисли виц Бил Гейтс. Между другото като гледам колко безумно тъпи са всички вицове за програмисти, бих казал че всички те се измислят от линуксчии, но думата сега ми е за Бил Гейтс. Питал съм и друг път какво толкова е направил Бил Гейтс на линуксчиите, та точно те го мразят най-много и отговор не съм получавал, така че смисъл да питам пак няма. При другите си писания не помня имах ли възможност да подчертая дебело, че точно линуксчиите следва да са най-благодарни на Бил Гейтс и Майкрософт.

Ето защо.

Но първо прави ли ви впечачатление колко нелепо звучи думата “уиндоусчия”. Ами такова понятие просто няма. Би следвало да означава хора, които обичат уиндоус заради самия уиндоус, само че такива няма. Хората обичат уиндоус заради работата, която си вършат на него, за самата операционна система не им дреме. Повечето даже не знаят, че такава има.
Преди да продължа, нека да направя една кратка историческа справка. Когато аз си купих първия 486, дадох 1000$. Само 1 Mb RAM беше 40$. Помните ли това време? Да, именно 1 Mb, а не 1 Gb! За някакви си 5-7 години паметта поевтиня 1000 пъти, процесорите увеличиха бързодействието си 30 пъти, харддисковете - обема си - също от тоя порядък. И защо това? Защо примерно прахосмукачките на поевтиняха 1000 пъти или пък колите не увеличиха скоростта си 30 пъти ами точно това се случва при компютрите? Просто защото няма проблем технологията да се развива, трябва обаче някой на налива пари в нея. Много пари! И при компютрите такива имаше. И откъде дойдоха те? Ами от стотиците милиони, които си купиха компютри. И защо го направиха те? Ами защото бяха убедени, че компютъра, който си купуват хем ще може да им върши работа, хем от друга страна няма да е прекалено сложен за тях. Понеже никой не е длъжен да знае какво е примерно вмлинуз ако това не му е непосредствено работата, и никой няма право за го счита заради това за “тъпа секретарка-блондинка”.
Схващате ли какво се опитвам да ви кажа? Просто намери се човек, който успя да убеди хората, че компютрите наистина ще са им от полза, и тоя човек нито е недоучил студент, нито се казва Линокс. И ето днес компютрите са част от ежедневието, с такива разполагат дори и безделниците и могат да си позволят да ги използват даже и за бъзикни, в светлината на това, което каза един линуксчия на въпроса защо си е сложил линукс - ами обичам нещо да човъркам, казва.
Понеже по-горе питах защо колите не са увеличили скоростта си 30 пъти - всъщност такива периоди в историята е имало. Малко след като Хенри Форд реши, че колата трябва да е достъпна за всеки. Понеже дотогава са приемали, че колите трябва да са за много малко хора, много скъпи и за всяка кола трябва да има отбор механици. Сиреч ако искаш кола, задължително трябва да си назначиш и някой дето да ти я кара, оправя и пр. Форд обаче каза “не” на това и днес виждаме резултата - кола има (почти) всеки. Сигурно обаче и тогава е имало такива дето не са били възхитени. Всъщност опити на някой хора да правят техническия прогрес достъпен само за ограничен кръг “просветени” винаги е имало и те винаги са се проваляли. Възможността за свободен достъп до резултатите на технологичния напредък, дори и без научна степен в съответната област - ето на това аз му викам свобода, драги ми Санчо!

И накрая за десерт ви пускам един и-меил дето ми прати един приятел преди време - излишните и несъществени подробности са махнати.


Zdrasti XXX,
Vchera mi donesoha novija kompjutar kojto XXX beshe porxchala predi vreme za men, t.e. za novata kamera XXX, kojato shte karame na XXX. Ne znam dokolko si v techenie, no tja e za XXXXX. Kakto i da e, ta koputara e naj-hubavoto i skxpo neshto koeto v momenta mozhe da se kupi tuk:
1.8 GHz, 512 Mb RAM, 40 Gb disk, CD writer, DVD, Windows XP profesional!
Ne mu znam drugi papametri. Ne znam dali si go vizhdal toja Windows versija 2002, no toj naistina e super. Ima otdelni account-i s razlichni niva na dostxp. XXX v momenta e super-administrator, a na men e otrdena skromnata uchast samo da gledam DVD-ta... A na tija koito razpravjat, che Windows-s zabiva, shte im kazha che zabivat samo kompjutrite remontirani ot XXX bez znachenie na kakva sistema sa.
Ciao zasega i pozdravi!
XXX



Тема ohhhhhhhhh [re: BG Programist]  
Автор Luciuz ({....../})
Публикувано09.04.02 08:04



абе на тебе не ти ли омръзна........../........./

......./



Тема Ima6...нови [re: BG Programist]  
АвторAbolitor (Нерегистриран)
Публикувано09.04.02 10:25



predid srednostatisti4eskiq luzer, koito kato mu se skape kirilizatora i prawi now install. Za takyw tip hora stawa duma, nali? E, ne moje6 da o4akwa6, 4e wsi4ki sa takiwa, i wsi4ki se interesuwat ne ot OS-a, a ot rabotata, koqto im wyr6i...
I w dwata slu4aq Linux e po-dobriqt izbor
Problemyt ne e w OS-a - Linux moje wsi4ko, ama ne e za wseki. Toi iziskwa uwajenie, kakwoto nikoi nqma da otprawi kym WinBoze...
Ako ma razbira6...
A po powdo pismoto - mi izglejda nakraq ne6toto nare4eno WinBoze e po4nalo da ne zabiwa, ima mnogo akaunti, s edna duma - zaprili4alo e na Linux...
Toest qwno towa e pytq, a?



Тема Monopola, senior ...нови [re: Luciuz]  
Автор Nik666 (zaples)
Публикувано09.04.02 10:41



Tova beshe naistina dobra teza ;-)
Vse pak mislia che ne si shvanal ideologiata na ... da go narechem "istinskia linuxchia". Shte govoria napylno ot svoe ime, ako niakoi ne e syglasen s mnenieto mi s pravo moje da me zaplue.
Nikoga ne sym otrichal prinosa na Microsoft v IT sferite. Te naistina napraviha PC mnogo po-dostypno za obiknovenia chovek. Problema e drug. Dori ti ne mojesh da otrechesh monopola na Microsoft (a i da opitash edva li imash osnovatelni dovodi). Na men lichno tova nikak, ama nikak ne mi haresva. Vse edno niakoi drug da mi kazva kak da mislia, kak da rabotia s PC, kakvo moga i kakvo ne moga da pravia s OS s koito rabotia. "Istinskite linuxchii" sa svobodni po dusha, mraziat avtoritarnia model, niakoi sa si pochti anarhisti. Predpochitat da izchetat 1 ton literatura za da promeniat neshto syvsem drebno, no da znaiat che _mogat_ da go napraviat (bez da spomenavam radostta ot samoto znanie - neshto koeto malko hora razbirat). A kakvo znanie moje da mi dade Microsotf ? Kak da redaktiram config.sys, autoexec.bat ili system.ini ? Blagodaria, zadryjte restoto. Pak podchertavam che tova e moia gledna tochka - ima prekaleno mnogo hora, koito izobshto ne iskat da se zanimavat s podrobnostite - te iskat prosto da im e lesno. Tiah moga da gi razbera, no takiva koito se biat v gyrdite i vikat "Cial sviat polzva Windows, drugo niama"... Glupavo e, razbirash. Osven tova ti bi li napravil server na windows? Az bih si umrial ot paranoia oshte pyrvata nosht.
O, shtiah da zabravia nai drebnata podrobnost - cenata. Tuk mislia che niama kakvo da se obiasniavam ;-)
I vse pak mislia che Windows i Linux ne mogat da sa konkurentni OS - te sa za razlichni hora.



Тема Re: Monopola, senior ...нови [re: Nik666]  
АвторAbolitor (Нерегистриран)
Публикувано09.04.02 12:14



Paranoia, a? xaxaxax... Ta 6te ima li wyob6te no6t, ta da ima paranoia....
Xaxaxaxaxa... Ostawi go toi da si puska serveri pod NT...
kato e lud...
Xaxaxxaaxa



Тема Съгласен съм с почти всичко , БеГенови [re: BG Programist]  
Автор Яceн (дърво)
Публикувано09.04.02 12:35



няма проблеми, не завиждам на Бил Гейтс, нито отричам приноса му за ИТ

Както не може да се отрече и приноса на Хенри Форд в областта на транспорта. Но, конвейрът е единственият му принос, и автомобилите не са само Форд, няма защо да се ограничаваме до него. Евтини, качествени и масови автомобили се правят и извън америка, и ако търсим нещо с което да си свършим работата, то най-често не е Форд, особено в европа. Вероятно именно защото тук няма американската автомобилна олигархия. Или по някаква друга причина, но без да изпадаме в крайности.

Пролетта е дяволски далече............


Тема Re: Похвално слово за Microsoftнови [re: BG Programist]  
АвторGM (Нерегистриран)
Публикувано09.04.02 12:46



razwitieto na MS mi napomnia powe4e na GeneralMotors, otkolkoto na FORD - razlikite sa mnogo naistina - GM ima _realen_ prinos v razwitieto na avtomobilnata industria, za razlika ot MS
Prilikite suhto ne sa malko - i GM ima praktikata da kupuva svoite konkurenti - tova e bil osnovnia na4in za borba s tiah (dori sa se opitali da kupiat Ford :), kogato GM zaema po4ti celia avtomobilen pazar v USA - kakvo mislish 4e stava: namesva se pravitelstvoto na USA, sledva antimonopolen sud, deloto e zagubeno ot GM (makar i da produljava niakolko godini), i GM e prinudena da se razdrobi :)



Тема Do BG Userнови [re: BG Programist]  
Автор Aл Koxoнe (Бира!!!)
Публикувано09.04.02 13:14



Winowsa e udeben - OK.
Ima hora koito im trqbva samo Word, Exel i t.n. - OK.
Nikoi ne moje da ima nishto protiv potrebitelite, vse pak sichki programisti, administratori i t.n. si izkarvae hlqba pokrai tqh. Ako si smenish nick-a she se syglasq s teb...

...obache, kvo razbirash pod komputar? sigurno PC, obache komputrite ne sa samo PC, vsyshtnost pazara za PC e dosta malka chast (mai beshe pod 10%, ama ne si spomnqm tochno). po-golqmata chast ot vsichki ostanali ustroistva izpolzvat nqkav UNIX ili UNIX-o podobna OS (mnogo chesto Linux, ima dori real time linuxi). ne mislish li che e po-dobre da se raboti s OS koqto e po bliza do tova koeto/za koeto pishesh?

no da kajem che se ogranichavame samo do PC. ako pishesh neshto ot sorta na nqkvi bazi danni (localni bez mreja)... mi dobre. obache ako e nqkavo syrvar prilojenie (boje opazi nqkoi naistina polzvat takiva za win), kak she go iztestvash? s windows? hahaha!!! mi ako nqkoe 10 godishno lape ne e prochelo mydria ti posting i se e minalo da polzva linux she go grymne po 100 razlichni nachina, koito nqma kak da izsimulirash s win-a :))) ...ne mislish li za gorkata sekretarka?

a kolkot do udobstvo... mi ako na nqkoi win potrebitel mu potrqbva nqkav tool deto nikoi ne go e napisal i postnal kato freeware? pri opensouce-a e lesno namirash neshto podobno, modificirash go leko i gotovo

a kolkoto do sredata... mi az imam vi, grep, sed, bash i t.n. (cygwin) za windows i kat mi se naloji da napravq neshto pod nego pak tqh si gi polzvam . da ne govorime che si puskam zadyljitemno i vmware...

samo ne moga da razbera za kvo si davash tolkos zor da pluesh po linuxa? hodil li si skoro na psihoanalitik? a moje i napravo na psihiatar.

IF JADEN THEN
GOTO BIRARIA;


Тема Re: Похвално слово за Microsoftнови [re: BG Programist]  
Автор Potencialen emigrant (trup)
Публикувано09.04.02 15:01



Malko fakti:

Vicovete za Bill Gates sa hubavi. Samo tezi za Stirlitz haresvam poveche :-)

> или пък колите не увеличиха скоростта си 30 пъти
Problemyt sys skorostta na avtomobilite e psihologicheski, a ne tehnologichen. Ima svryhzvukovi avtomobili.

> и тоя човек нито е недоучил студент
Naprotiv, e. Bill Gates e prekysnal sledvaneto si sled III kurs.

> кола има (почти) всеки.
Vyzmojnostta da se vozyat v kola (a ne nepremenno da pritejavat!) imat okolo 30% ot chovechestvoto.

Hayde, opitay pak. Vse po-podgotven se izkazvash, makar, che ako se podobryavash s tazi skorost, skoro prilichno izdyrjan posting ot teb nyama da vidim (sys sigurnost shte e mnogo sled kato UNIX i Windows sa otdavna zabraveni).

Редактирано от Potencialen emigrant на 09.04.02 15:04.



Тема Re: Похвално слово за Microsoftнови [re: BG Programist]  
Авторtup (Нерегистриран)
Публикувано09.04.02 18:50



Много неправилни разсъждения според мен. Ти приписваш на Бил Гей и Микрософт (Малък и Мек) заслуги, които изобщо не са техни. Не те са причината за прогреса в информационните технологии. Компютъра започна да навлиза "във всеки дом" още откакто бе изобретен 8 битовия персонален компютър. Сигурно за много от вас като мен първият им допир с компютрите е бил с Правец/Епъл... Другото е било само въпрос на време.

А и масовото разпространяване на РС-тата не се дължи на M$ - когато си си купувал прословутата 486-ца съществуваше ли суперудобната ОС Win 95 (и колко приятелски беше настроен DOS/Win 3.11)? РС платформата се разпространи благодарение на отворения си стандарт, колкото и да беше тъпа архитектурата на ХТ-то. Обаче всякакви производители започнаха да произвеждат модули за нея и клонинги на IBM-ските компютри. Те се опитаха да спрат това създавайки много по-добрата МСА архитектура, но беше вече късно :-).

От този бум на РС платформата обаче се възползва мижитурката Били, която сега си приписва заслугите за това. Всъщност истинските заслуги на Били Портата и валяка Микрософт се състоят в систематичното унищожаване на всякакви прогресивни идеи и технологии, които (по правило) не идваха то тях. Примери няма да привеждам - всеки знае поне десетина. По-скоро те са били спирачка за какъвто и да е прогрес и естествено развитие на нещата и жалко е, че сега не можем да разберем какъв би бил света без мухльото Гейтс. А дружелюбността и леснотата на тяхната операционна система май се дължи повече на рекламната политика на M$ отколкото на нещо друго.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.