Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:28 12.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Въпроснови  
АвторNovator (Нерегистриран)
Публикувано01.01.02 14:10



Честита нова година

Искам да ви попитам нещо за операционната система Linux
която не съм и я виждал но по думите на мнозина е доста добра
Кажете ми моля ви на 166 мегахерцов процесор и поне 64 МВ рам
дали ще стане и как ще се държи - става въпрос за по нова версия
Благодаря ви предварително



Тема Дерзай!нови [re: Novator]  
Автор Яceн (дърво)
Публикувано01.01.02 14:27



И на компютър с 1/4 от паметта и честотата която имаш може да ползваш Linux, машината не е най-важното, освен да има стабилен хардуер (за прегряващ процесор и недобре пъхнати платки с мръсни контакти и бог не може да напише ОС)

Но не очаквай чудеса - може доста да ти се наложи да пренаучиш докато се почувстваш удобно в който и да е Unix

...пазете дърветата!


Тема Re: Въпроснови [re: Novator]  
Автор salle (Един такъв)
Публикувано01.01.02 15:37



P166 и 64MB
прекрасен сървър можеш да направиш от тази машина :)
Допреди време на P150 със 64Mb търкялахме Apache (уеб сървър), Squid (прокси сървър), ircd (без коментар), qmail (email сървър резервен в случая), mysql (SQL сървър т.е. бази данни) и отвреме навреме го използвахме и като работна станция което ще рече вкл. и Netscape а ако не знаеш Netscape е най-големия змей за ресурси
Е сега е с мааалко повече процесор и памет

Така, че се притготви много ама наистина много да учиш.
Много, много, много.
Подсказка: Не очаквай каквото и да е да тръгне "от само себе си". Е някои неща може и да ги инсталираш "по default" ама бързо ще установиш, че не ти вършат работа

Linux is like a wigwam - No Windows, No Gates, Apache inside


Тема Честита и на тебнови [re: Novator]  
Автор MasklinМодератор (Ном)
Публикувано02.01.02 10:28



Машината ти е достатъчно бърза за Linux като сървърна платформа. Можеш да я използваш и като desktop станция, но за една от двете масови графични среди - KDE 2.x - е малко бавничка. В смисъл, че прозорците не се отварят веднага като щракнеш, понякога минават миг-два преди да светне иконата, която си посочил с мишката и други подобни. Втората масова среда (Gnome) не използвам, но подозирам, че и там нещата стоят по подобен начин.

От друга страна, съществуват значително по-леки графични интерфейси, които можеш да използваш вместо KDE и Gnome (например Enlightenment). Препоръчвам ти обаче да не се хващаш с тях, докато не придобиеш малко опит с KDE/Gnome - предполагам, че имаш опит с Windows, а те са по-лесни за научаване за човек идващ от друга платформа.



Тема Ставанови [re: Novator]  
Автор Garo (Engineer)
Публикувано02.01.02 10:51



По принцип KDE иска доста ресурси и с 64MB RAM ще се мъчи.
За офис приложения, мултимедия, повечето игри, програмиране, става,
но ти препоръчвам Mandrake 7.1.
Новите версии (8.0, 8.1) в X си искат нов хардуер, най-вече RAM.
Не вярвам да искаш да работиш без X, но ако е така, тогава всичкото ново Mandrake става.



Тема Re: Честита и от меннови [re: Masklin]  
Автор TV!OOO ()
Публикувано02.01.02 12:14



Наистина KDE2 е доста тежичко. За Gnome обаче, ми се струва че е по-бързо . Може би удачен вариант е и fvwm95 , който има вид доста блъзък до Windows95.
Не се притеснявай за хардуера - ще работи добре, а като се понаучиш как да прекомпилираш ядрото и знаеш добре хардуера на машината , ще успееш да изцедиш максимално възможностите на PC-то.
И естествено много четене трябва, а ако имаш проблеми питай, ще ти помагаме тук в клуба!

Редактирано от TV!OOO на 02.01.02 12:17.



Тема Re: Ставанови [re: Garo]  
Автор salle (Един такъв)
Публикувано02.01.02 17:58



KDE1 работи прекрасно и на 32Mb
за
KDE2 си прав

Linux is like a wigwam - No Windows, No Gates, Apache inside


Тема Re: Честита и от меннови [re: TV!OOO]  
Автор salle (Един такъв)
Публикувано02.01.02 18:01



Последните версии на Gnome са по-бързи от KDE2 ама с една уговорка - XFree86-4.x особено със frame-buffer (dri/drm и подобни измишльотини)

А и всъщност не става дума точно за Gnome а за WindowManager-а

Linux is like a wigwam - No Windows, No Gates, Apache inside


Тема Към всичкинови [re: salle]  
АвторNovator (Нерегистриран)
Публикувано02.01.02 21:48



Благодаря Ви за мненията
Наистина Ви благодаря много - тук наистина се осеща топлина и разбиране, досега киснех във софтуер и хардур /клуб/ но там направо се самозабравят до някаде /е не всички/ - Наистина доста добре съм запознат със Windows и то със абсолютно всичките му версии - разбирам Ви добре, че това като ресурси е нищожно /аз самият имам РС 1000 мегахерца и 512 РАМ и знам какво е бързина , но поради това че всички много го хвалят този Линукс реших да си купя едно РС /каквото ви писах от начало / за да уча ЛИНУКСА и за да си правя експирименти със него.
Затова благодаря ви още веднъж че се отзовахте - може и аз със нещо да помогна -- а сега се обръщам към вас за да ви питам кой от вас може да ми запише и прати подходяща версия на ЛИНУКС и да ми я прати - разбира се срещу заплащане -- Аз имам РЕД ХАТ ЛИНУКС 7.0 на 2 диска той добър ли е -веднъж се опитах да го инсталирам и нещо обърках и се уплаших та го спрях и маи каза че имам някакъв БЪГ ама във какво и аз не разбрах ---Та предложете ми подходящ Линукс и ми пишете ще си го платя и ще ви бъда благодарен много

С уважение
Борислав Симеонов



Тема Re: Към всички [re: Novator]  
Автор Luciuz ({....../})
Публикувано02.01.02 22:05



Обърни се към Роберт,
има (почти) всичко, може да ти го прати по-пощата. Ако случайно няма нещо - можеш и да си го поръчаш.

http://www.robertbg.net/



......../




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.