Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:52 27.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Linux
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема kir, cyr, кирилица ....... мъмъму  
Автор Плaмeн (непознат)
Публикувано11.08.01 06:57



таа с Mandrake 8 съм.

реших да си я кирилизирам като истински мъж . т.е. сам да си сложа всичко.
btw ако при инсталация кажеш "български" файдата като свестно кирилизиране не е кой зане каква, освен че получаваш надписи на български, които да се чудиш какво точно искат да ти кажат.

та почнах по трудния начин.

шрифтовете ги сложих сравнително безпроблемно, мако проблеми имах щото исках да махна всички некирилски шрифтове.

започнах борбата с клавиатурата.
исках фонетична, а тая която идва с 8 е бдс.
намерих няколко клавиатурни файла, които претендират да са фонетични, обаче се оказа че изкаеват ниякаква боза вместо каква да е кирилица.
реших, че причината е, че за символите от кирилицата се използуват шестнадесетични кодове.
хванах го файла и замених числата с имена (например Cyrrilic_sha, както беше във файла за бдс).
УРА нещата тръгнаха даже можех да пиша във форумите на кирилица (ор Konqueror).
Ако някой го иска тоя модифициран файл да ми свирне.

обаче се оказа, че радостта ми е била преждевременна, нетскапания, конзолата и sadictionary изобщо не позволяваха въвеждане на кирилица.

взех да си играя с i18n (файла), оказа се че при определена ситуация, всички приложения започват да позволяват въвеждане на кирилица. обаче, тия които до сега не позволяваха сега бяха ок, тия които преди бяха ок, позволяваха въвеждането но резултата беше някаква боза с преобладаващо македонски символи.

та има ли начин да мога да си въвеждам кирилица навсякъде, или докато всички приложения не започнат да се държат коректно с X4, KDE2 няма да стане?

btw изчетох маса неща са декирилизация, кирилизациа, лъгане на приложенията, ама повечето от тях не работят в текущите версии.

има ли някой който да си е правил всички кирилици на ръка с тия версии на soft-а и всичко да му е наред?

Пламен


Тема Re: kir, cyr, кирилица ....... мъмъмунови [re: Плaмeн]  
АвторMиГ (Нерегистриран)
Публикувано11.08.01 10:43



Баси ужаса :)
Смятам скоро да пусна JavaScript базирана кирилизация, но за съжаление ще е само за IE обектния модел, тъй че линуксаджиите май пак няма да се вредят.

И все пак, никой ли не е писал свястна универсална кирилизация за линукс? Значи за да е свястна, трябва да е писана от българи.



Тема Кодови таблицинови [re: MиГ]  
Автор TV!OOO ()
Публикувано11.08.01 13:13



Целият проблем опира до това, че искаме да ползваме не стандартната кодова таблица по ISO, а Майкрософтската cp1251.
Иначе нямам големи проблеми със Slackware. Най-големи мизерии прави Нетскапа - опитва се да прекодирва и стават бози. За сметка на това аз предпочитам да ползвам Мозила, опера и 90% от случаите си карам на конзола с lynx i links.
ползвам фонтовете от bglinux за Х, и easy-cirrylic за конзолата. За проложения като Стар офис или Abiword - допълнително фонтове конвертирани от трутайп. С Mandrake 8 не съм се мъчил да кирилизирам



Тема Re: Кодови таблицинови [re: TV!OOO]  
Автор gonzales ()
Публикувано11.08.01 16:24



ima li niakade opisanie kvo da napravia, che da pisha na kirilitza b abiword? predi vreme se opitah da kirilizamedna stada versia, ama nishto ne stana. sega sam sas slack8 i sas bglinux i vsichko drugo mi e ok, ama abiword...



Тема Re: Кодови таблицинови [re: gonzales]  
Автор TV!OOO ()
Публикувано11.08.01 18:17



Трябват ти фонтовете за StarOffice, Трябва да го сложиш в директорията с фонтове на Аби-то и дори май не се описваха в Х-а. Иначе ако не се лъжа,аз си ги бях намерил от диска към PC World ot 1999 година - 4-ти или 8-ми брой. Не си спомням обаче в кой сайт ги имаше в мрежата. Ще ги потърся и ще ти кажа



Тема blagodaria :-)))нови [re: TV!OOO]  
Автор gonzales ()
Публикувано11.08.01 21:37



:-)



Тема Re: kir, cyr, кирилица ....... мъмъмунови [re: MиГ]  
АвторOleg (Нерегистриран)
Публикувано12.08.01 02:34



Zavri si skapanata boza........
(ako si mislite loshi raboti jasno kakvo mnenie imate za windows;)



Тема Re: Кодови таблицинови [re: TV!OOO]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано12.08.01 02:47



наистина искам да ползвам 1251, обаче пробвах и с iso-xxx-5, както и с unicode (iso-подългочисло-1). ефекта и в трите случая е еднакъв.
за това имам чувство, че описаните решения са за Х 3.х и KDE 1.x
а при мен проблеме идва от това, че съм с Х 4 и KDE 2.

те уж имат подобрена international поддръжка, ама май им куца съвместимостта с приложенията които не знаят за нея.

Пламен


Тема Re: kir, cyr, кирилица (cyrsys)нови [re: Плaмeн]  
Автор Garo (Engineer)
Публикувано16.08.01 00:57



Клавиатурният драйвер xrus от Cyrsys-2.0.0 работи добре с тези приложения
от Mandrake-8 (с тях го ползвам и съм сигурен):
KWrite, KEdit, Gimp, KWord, kHexEdit, Mozila.

Уточнявам, с XFree86-4, KDE2, всички стандартни фонтове,
без никакъв български при инсталацията,
после само Country-Bulgaria, но Language-US!

За StarOffice още не съм пробвал.

Наистина вградения xkb се държи твърде странно.
Xkeyboard също работи, включително и със StarOffice,
но не си спомням да не беше с RedHat 7.1.
В началото на месеца имаше писано по темата (Malko glupavo za kirilizacia),
специално за Mandrake-8 има пояснение от c2h5oh.



Тема Re: kir, cyr, кирилица ....... мъмъмунови [re: Плaмeн]  
Авторlatcho (Нерегистриран)
Публикувано18.08.01 22:50



Основния проблем е че старите приложения не знаят нищо за Xkb.
Все пак погледни free.techno-link.com/latcho777/locale.html/.Не е съвсем прецизен и вече не е съвсем актуален, но има встъпление в xkb, какво да правиш евентуално с Netscape 4x и препратка към едно ръководство по xkb на Иван Паскал, който май само с това се занимава денонощно. Там са разгледани варианти за работа на клавиатурата с нови и стари програми (такива ползуващи Xmodmap и Xkb). Иначе бъдещето на писачката ще е с utf-8 и би трябвало всичко ново да се пише с това. Аз лично ползувам само ttf в koi-8r на Monotype




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.