Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:21 23.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема ШТ и Щ при транскрипция  
Автор Chanquete (*)
Публикувано12.09.11 18:53



Здравейте,
искам да попитам правилно ли е при транскрипция на имена Щ да се заменя с ШТ.
Имам предвид следните и подобни случаи:






Тема Re: ШТ и Щ при транскрипция [re: Chanquete]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано13.09.11 10:59



Ми не, ама то какво ли вече се спазва - всичко се променя, за да звучи по-изтънчено.


Не мога сега да се сетя каква напълно не на място комбинация "иа" вместо "ия" срещнах наскоро. Ама ще се сетя. ИА-то също го нямат вече за нищо.



Тема Re: ШТ и Щ при транскрипция [re: Chanquete]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано13.09.11 12:48



Може би защото ш и т се намират в различни срички, като съседството им случая е само случайност:

Аш-тън



Тема Re: ШТ и Щ при транскрипция [re: kyмaнич]  
Автор Chanquete (*)
Публикувано13.09.11 13:24



Т.е. тук например е грешно?





Тема Re: ШТ и Щ при транскрипция [re: Chanquete]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано13.09.11 14:42



Вероятно - да. Защото пък тук е





Тема Re: ШТ и Щ при транскрипция [re: kyмaнич]  
Автор Chanquete (*)
Публикувано13.09.11 15:32



Е, тя википедията не е критерий и точно заради нея се замислих - навсякъде е Аштън из нея, а излиза на първо място в резултатите при търсене.
Между другото, това с пренасянето не съм сигурен, че е аргумент. Какъв е проблемът с Ащън? Просто е една сричка, като Джон и Ищар (Ishtar). По тази логика "още" би трябвало да се пише "оште". Или аз нещо не съм разбрал правилно отговора ти?



Тема Re: ШТ и Щ при транскрипция [re: Chanquete]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано13.09.11 18:53



Правя предположение само...

Лично досега не ми е мигнала сигналната лампичка при прочита на "Аштън". Все пак тази запис преобладава в 99 % от срещаните записи в интернет пространстранството. Дори след като ми го показа като "Ащън" ми изглежда някак си нелепо.
Все пак обяснението ми за разположението на "ш" и "т" в различни срички ми се струва за приемливо. Примерът ти за "още" се състои наистина от две срички, но те са : "о-ще", а не "ош-те". Също и "И-щар" а не "Иш-тар".
Както и да го погледнеш, на български трудно ще комбинираш "Ащ-ън" или "А-щън" наместо по прегледното "Аш-тън". Пък и при "Аш-тън" двете съставни букви се произнасят като че ли по-разделно отколкото слятото произнасяне в "щ".

Редактирано от kyмaнич на 13.09.11 18:55.



Тема Re: ШТ и Щ при транскрипция [re: kyмaнич]  
Автор Chanquete (*)
Публикувано14.09.11 10:55



"Още" е едносрична дума, както "Ищар" и "Ащън", само като се замени Щ с ШТ, стават двусрични.
Явно двамата с теб няма да успеем да разбулим загадката

Трябва някой филолог да се включи.



Тема Re: ШТ и Щ при транскрипция [re: Chanquete]  
Автор Kossoman ()
Публикувано14.09.11 11:40



"Още" е едносрична дума

???????





Тема Re: ШТ и Щ при транскрипция [re: Kossoman]  
Автор Chanquete (*)
Публикувано14.09.11 12:47



Не става дума за произнасяне - там проблем с Щ и ШТ няма. Въпросът е в изписването. А при изписване, "още" не се пренася. Иначе по другата логика и "А.щън" е двусрична. Или бъркам?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.