Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:07 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Тема ЕклЕсиаст или ЕклИсиаст?нови  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано02.05.11 00:25



Кое е прието в книжовния език? И какъв е бил тоя спор между БАН и издателите на Каризма относно албума им ЕклИсиаст?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: ЕклЕсиаст или ЕклИсиаст?нови [re: Stefan Pan]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано02.05.11 13:09



Като гледам от

правилното ще да е Еклесиаст.



Тема Re: ЕклЕсиаст или ЕклИсиаст? [re: kyмaнич]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано02.05.11 21:45



Странно ми се стори написаното в

- заглавието на статията е с И. По-надолу в заглавията на абзаците, както и в самия текст, е с Е. А в абзаца "Значение на заглавието" се обяснява, че в български се използва гръцката дума с новогръцко произношение (И).

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: ЕклЕсиаст или ЕклИсиаст?нови [re: Stefan Pan]  
Автор kovshegub (член)
Публикувано12.05.11 12:04



Спорът вероятно е свързан с това, че Миро като момче от провинцията, а Галя, като рускиня, "мйекат" и казват съответно "пили", "дите" и "еклисиаст", което е нередно.



Тема Re: ЕклЕсиаст или ЕклИсиаст?нови [re: kovshegub]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано13.05.11 14:35



Галя и Миро надали ще тръгнат да се оправдават за мьекането точно с новогръцкото произношение.


Иначе и според мен е еклесиаст, но причината за разликата не ще да е мьекането.



Тема Re: ЕклЕсиаст или ЕклИсиаст?нови [re: kovshegub]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано15.05.11 20:48



Във вики-ту

пише, че в български се използва звученето на думата в новогръцки, тоест с "и". На латински е с "е". Вероятно и на старогръцки е "е", не знам, тук да кажат познавачите по старогръцки. Не мисля, че става дума за диалектно влияние в случая.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: ЕклЕсиаст или ЕклИсиаст?нови [re: Stefan Pan]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.05.11 19:49



църква на гръцки е екклисиа/екклесиа, на новогръцки с ита, на старо с ета, тоест една и съща буква, различно произношение.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: ЕклЕсиаст или ЕклИсиаст?нови [re: Zo]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано17.05.11 23:37



Любопитството ми за разминаванията в статията в Уики си е все така актуално. Какви ли къси съединения са преминавали през мозъка на автора (авторите), докато са озаглавявали статията по един начин, навсякъде в текста използват думата по другия начин, но в частта за произношението, обясняват, че е като в новогръцки, тоест, по начина, по който НЕ изполват думата в цялата статия.

------------------------
Слушай беззвучието...



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.