Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:27 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Защо модераторът ви ме псува  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано02.04.11 23:35



Вика ми "майка ти проста, къш от тука". Това според вас нормално ли е да го вика модератор, дето трябва да следи за добрия тон в клуба?



Тема Re: Защо модераторът ви ме псуванови [re: Chromosom]  
Автор Linjack (...)
Публикувано02.04.11 23:49



Ако беше остроглав, нямаше да почваш с презумцията, че дадена идея е "тъпа"; още повече в научен форум - тук хипотезите се доказват, а не се приемат а приори. Или поне щеше да увреш от мненията на отговорилите, че тук - в този форум, а и в широката лингвистична общност - диалектите се ценят като важни елементи на езиковото и културното богатство.

Тъй като явно нямаш намерение да търсиш диалог, а само искаш да си кажеш мнението - модераторът може да те нахойка. Това, че е нарекал майка ти проста, може да се следва от хипотезата, че майките са инструментални за началното развитие на децата си: образованите майки обикновено имат образовани деца; а простите - обикновено не. Та така...


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Защо модераторът ви ме псуванови [re: Chromosom]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано02.04.11 23:50



Щото е незрял.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Защо модераторът ви ме псуванови [re: Linjack]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано02.04.11 23:58



В никакъв случай не защитавам хромозомата, но Зо се държи незряло за модератор.
Именно като модератор той още повече трябва да се въздържа от разни свободни поведения на обикновен клубар. Нали се сещаш, че като каже на хромозома "майка ти проста" и хромозома му отвърне със същото, Зо може да го издръчни с бан, докато хромозома може само... да му лапне хурката.
И ти наричаш това "нахокване"? (без "й")...



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Впрочем,нови [re: Linjack]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано03.04.11 00:02



не е заяждане, забелязвам кошмарно влошаване на българския ти. От колко време си в Канада?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Впрочем,нови [re: Stefan Pan]  
Автор Linjack (...)
Публикувано03.04.11 00:09



:( За съжаление българският ми наистина е западнал адски много... За мен е сериозно усилие да се изразявам на чист български - като писменият ми стил е дори по-добър от разговорния...

Станаха 6 години и от година не работя с българи и руснаци, затова и ползвам езика много рядко...


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от Linjack на 03.04.11 00:10.



Тема Re: Впрочем,нови [re: Linjack]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано03.04.11 00:17



Наблюдавал ли си, че старата емиграция говори съвършен български език след десетилетия извън България, а новите емигранти много бързо си окошмаряват българския. В повечето случаи това "забравяне изглежда дразнещо фалшиво и снобски. Но като се абстрахираме от тези случаи, какво може да бъде обяснението - че старата емиграция е емиграция по неволя, изпълнена с носталгия по родината и милееща за всичко българско и родно, включително и езика? Интересен ми е тоя феномен.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Впрочем,нови [re: Stefan Pan]  
Автор Linjack (...)
Публикувано03.04.11 00:23



Мисля, че има един друг фактор - и той е образуването на български общности.
Емиграните от по-старото поколение са се събирали в български групи и са си поддържали средата и традицията. Но днес групирането по националност почти не е застъпено. Не ми допадат повечето българи тук, а сигурно и аз не им допадам; но и те самите рядко се събират...


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Впрочем,нови [re: Linjack]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано03.04.11 00:28



Абе доколкото знам, събират се. Ако няма българи, с разни други близки по география или общо политическо минало народности.
Предполагам, че силната носталгия, най-вече, е била основния фактор за съхранение на езика при старата емиграция.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Впрочем,нови [re: Stefan Pan]  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано03.04.11 00:29



Не знам за старата емиграция, но като научиш пет езика е трудно да ги поддържаш всичките. Като четеш повече придобиваш още умения на новия език, а стария го заебаваш. Отиди в чужбина и чети само на английски, немски или френски, говори с такива и ми кажи после трябва ли ти български. На практика ако си е такъв изолиран просто ще си умре. За сметка на това ако приемем българския, руския, украинския и т.н. като едно цяло, ще можем да ги съхраним всичките. Това си е мое мнение и то даже рискувам да ме напсуват на майка модераторите

Обаче иди стой шест години в Канада и пробвай да си запазиш българския. Не виждам как ще го забравиш или влошиш, но просто няма да го подобриш, а на английски или френски като станеш магистър ще ти е по-голямо самочувствието на тоя език, отколкото на български. И ако знаеш руски ще си говориш редовно с други славяни на славянски, а ако не знаеш прав ти път.

Редактирано от Chromosom на 03.04.11 00:31.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.