Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:59 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Има/няма някой/някого?нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.03.11 20:51



абе има си възходи и падения, иначе за сладури като Стефан минали трийсетака е характерно едно такова мислене.

яко е да си млад и аз с откровено им завиждам на тези които сега са на по 17-18, но за нищо на света не бих искал да бъда част от чалга поколението, не казвам, че всички са чалгаджии, но просто родените от деведесета навам независимо от музикалните си предпочитания са (поне за мене) чалга поколение, а и като гледам колко са агресивни и злобни... просто "не, мерси".

иначе предолагам и ние на техните години сме били също толкова кухи и неграмотни, ама поне аз за себе си знам, че винаги съм бил любопитен за света и географията ми беше любим предмет. преди о/о две години си имах вземане-даване с един последна година ученик в "елитна столична езикова гимназия" и ми беше наистина странно на моменти колко кух и невеж беше за нещата от света.

да не говориме че едва ли би развил любовта към руската класика, която аз развих още като ученик след като прочетох Престъпление и наказание и Мъртви души.

В крайна сметка кво искам да кажа ли?!

Ми май искам да кажа, че хем съм съгласен със Стефан, хем не съм. Очевидно има промени, сегашните млади (под 21 примерно) не са същите като каквито ние сме били, както казах, според мене, злобата и агресията са повече от едно време, но примерно сега като гледам какви възможности имат учениците за обмен с държави от ЕС; четох, че от едно Люлинско у-ще онлайн щели да учат фински и ще им ходят на гости във Финландия и всекви такива неща, ме е яд, че аз не съм имал тези възможности и просто си се чувствам динозавър. И не е само за възможностите за учене, а и за работа и пътуване.

Колкото и да не понасям хората сред които живея може би не е пък не са чак толкова безнадеждни младите :)

tettares zy8oi kwmis8entwn

Редактирано от Zo на 17.03.11 20:53.



Тема Re: Има/няма някой/някого?нови [re: harish_chandra]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.03.11 21:04



>са ме тормозлили в часовете по литература

В осми клас класната нещо си ме беше "харесала" и почти всеки час ме изпитваше по български, тя ни беше хем класна, хем по бг и лит, а аз тогава въобще, ама въобще не ги разбирах понятия от сорта на подлог и сказуемо, и по мое обективно мнение тя трябваше просто да ме остави на поправителен, щото си ме изпитваше като за световно, а аз бех супер невеж, даже почти се разочаровах като видях, че накрая ме оформи с четворка.

защо разочарован ли? ами защото винаги съм имал сино изразено чувство за справедливост и въпреки че ме изпитваше пропорционално спрямо другите много според мене си заслужавах да остана на поправка.

а виж ме сега — модератор на клуб езикознание, който обича езиците и не че не мога да пиша "грамотно" и според правилата, просто не искам, защото съм си селянин от ЗАПАДНА БУГАРИЯ и не ме кефи, просто ми е чужд, тоя шибан "книжовен" български.

има и друго нещо, българското срено образование винаги е страдало от прекалена академичност. ако можеха да обясняват на 13-14-годишни какво, аджеба, е подлог и сказуемо, как работят падежите (в руския) по нормален човешки начин, който 13-14-годишните разбират едва ли щях да развия такава непоносимост към часовете по български.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Има/няма някой/някого?нови [re: Zo]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.03.11 21:10



Просто децата не са виновни!! Това е за мене много важно да се разбере и осъзнае.

Виновни са родителите им, които не са им дали първите седем години и които са супер злобни и нервни, аз като гледам съвременните майки по градинките и градския транспорт какви са тъпи пачи и кифли и какво им е отношението към децата, като си представя бащите им, е та какво да искаме от деца и учителите?! За мене учителите, колкото и да са пълни тъпаци и дегенерати немалка част от них, са си в крайна сметка герои, защото се занимават с лайната, които некви случайни хора са родили и "отгледали" и разчитат у-щето да им даде възпитание и т.н.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Има/няма някой/някого?нови [re: Zo]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано17.03.11 22:39



това е характерно за одъртяването. Нашите бащи и майки ни мислят за гамени, поколението преди нас /да речем от 70-те/ ни вика колко сме разкрепостени, а аз като се сравня с тези от 90-те се чувствам като монах. Иначе познавам и много свестни пубери. Даже много по-ориентирани в живота от мен. Проблемът е че колкото повече порастваш, толкова повече забравяш за суетата на предходните дни. Едно време си мислех, че като съм 10-ти клас съм много голям. После като влязох в унито си виках - ей край, завършен човек съм вече. Сега като си спомня на какъв хал съм бил тогава - си викам - д@йба дришльото. И си мисля колко е гот да заформяш кътретата декада. Нали се сещаш какво ще си кажа след 5 години /примерно/.



Редактирано от Aulus Vitellius Celsus на 17.03.11 22:41.



Тема Re: Има/няма някой/някого?нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано18.03.11 01:11



Именно. Затова влагам и голяма доза автоирония. Но все пак...

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Има/няма някой/някого?нови [re: harish_chandra]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано18.03.11 01:25



Ами не, аз още като ученик съзнавах разликата между нас и тия 2 години преди нас (които бяха последните по "старата програма", ние бяхме вторите по "новата").

Зо като че ли набарва ключа за бараката - как го е яд за пропуснатите възможности, които ние не сме имали. Това е гладът - гладът да знаеш за другите, за другото, за различното, далечното, недостъпното... Глад и мотивация за търсене вследствие на този незаситен глад. Сега е море от информация, която ни залива и направо ни дави. Преситени сме, и ние, и тийнейджърите. Най-трайните ми спомени от книги и филми май са от детските и тинейджърските години, точно от ония гладни времена. А също и от сравнително младата, незадръстена памет.


Сега мозъците на децата просто не могат да поемат всичко. Каквото влезе, набързо излиза от главите им. Нормално е да не знаят коя е столицата на Южна Африка (впрочем и моите любими предмети бяха История и География), при положение, че трябва да знаят всичко, което се случва със стотиците им приятели във фейсбук.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Има/няма някой/някого?нови [re: Zo]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано18.03.11 01:29



Точно.
А онова за българския език не, разбира се.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема offнови [re: Stefan Pan]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано21.03.11 10:18



Ха, и аз съм от вторите по новата програма. "Старите" учеха руски от пети клас и западен език от седми.

И учеха в събота горките.

Но повече ми беше дерт - понеже съм и от 6-годишните - разликата между нас и седемгодишните в първи клас. Огромна несправедливост, начи. Онея не бяха длъжни да спят на обяд и да ходят с пантофи в класната стая; пишеха с химикал, а ние с молив; и за капак им даваха за зъбите по 4 хапчета с флуор (които си бяха вкусни), а на нас - само по три. И ни викаха "бебета". С огромно нетърпение чаках да стана трети клас, за да викам с чиста съвест "бебета" на първолаците (ако съм само втори, първолаците може да са ми връстници). Само че до трети клас вече бях поумняла и не ми беше интересно да им викам "бебета".

Ако това е успокоение, тези, дето учат фински и ползват интернет, ще завиждат на следващите за нещо друго.

Редактирано от Mиpa_M на 21.03.11 10:22.



Тема Re: offнови [re: Mиpa_M]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано22.03.11 00:51



Точно.
Какво успокоение - Зо завижда благородно. Истината е, че вероятно и той, и аз, и ти и всички като нас, дето сме гладували, ако имахме всичко това днес, нямаше да ни пука - нарастването на разнообразието от възможности девалвира самото разнообразие и самите възможности. Нормално е.

Като си наборка ин лоу (щото явно не си истинска, аз съм от неразвитите 7-годишни) , значи помниш какво беше Паралели, Космос... И какво беше да имаш абонамент за тях, особено за Паралели...
И тук опираме до приложната философия - ситостта е майка на регреса.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Има/няма някой/някого?нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор gazibara ()
Публикувано07.04.11 00:58



Елементарна проверка. Кое е правилно: Тук [го] няма него, или тук няма
той? Следователно: тук няма никого.

Формата кого от десетилетия е мъртва, но книжовният език още не се решава да го признае.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.