Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:46 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Защо руснацитенови  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано19.02.11 15:32



не си пишат двете точки върху е-то в интернет? Много е кофти ако се опитваш да научиш езика.



Тема Re: Защо руснацитенови [re: Chromosom]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано19.02.11 17:47



те и в книгите за възрастни не изписват точките, гадовете.


Отг.: защото се подразбира, къде имаме е с две точки, а къде - без.



Тема Re: Защо руснацитенови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано19.02.11 18:40



Как така се подразбира - това правописно правило ли е или не?



Тема Re: Защо руснацитенови [re: Chromosom]  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано19.02.11 19:59



Доколкото прочетох можело или да се използва, или не - кой както си реши. Тъй като ми се струва тъпо да се създава излишно объркване, само за да не се използва тази съвсем красива буква, мисля да си я пиша навсякъде, как ви се струва? Те защо не искат да я пишат?

Редактирано от Chromosom на 19.02.11 20:01.



Тема Re: Защо руснацитенови [re: Chromosom]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано19.02.11 20:47



Практически буквата е с двете точки е изоставена, въпреки че техните езикови комисии (ако има такива) не са го решили официално.
Скоро ми се наложи да набирам на компютъра една руска детска книжка, където я нямаше тази буква е с двете точки. Това го правих по молба на един руснак - български зет, който искаше внучетата си да ги научи на правилен руски. И тъй като новите детски книжки руско издание бяха без двете точки,ме помоли да му набера и отпечатам с "правилното е".. Доста ме измъчи, защото "правилното е" трябваше постояннно да го вадя от чекмеджето със символите, скрито някаде в Уорда



Тема Re: Защо руснацитенови [re: Chromosom]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано20.02.11 17:00



ами хората си знаят къде е йо и къде не е и затова не си правят кой знае какъв труд да го пишат, за разлика от таджиките, които ползват порусчена българица.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Защо руснацитенови [re: Chromosom]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано20.02.11 22:43



Защото ти казаха - излишно е. Но не пречи да си я пишеш.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Защо руснацитенови [re: Stefan Pan]  
Автор Linjack (...)
Публикувано21.02.11 20:47



Абе, не е съвсем излишна. В огромната руска империя - пардон ОНД, има много местни диалетки и няма да се учудя ако някъде "мьод" се прозинася "мьед".
Още повече - нека видим през следващите десетилетия - ще се измени ли произношението на ё-то. В съвременния български, например, "родът" и "града" невинаги се римуват, защото правописът може да подведе праговора.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Защо руснацитенови [re: kyмaнич]  
Автор Mohandas ()
Публикувано22.02.11 08:21



Има различни програми за автоматично слагане на ё в документите:





Тема Re: Защо руснацитенови [re: Mohandas]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано23.02.11 15:36



Значи имало начин... благодаря, въпреки, че едва ли едва ли ще ми се наложи, но кой знае, затова ще си запазя линка за ё.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.