Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:44 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема на непоследно/ не на последно място  
Автор linjack ()
Публикувано25.01.10 19:27



Аз бих написал дори "ненапоследно място", защото мисля, че смисловата единица е сложно прилагателно. Прав ли съм? Да, не, защо? Следва ли да се образуват такива думи?


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: linjack]  
Автор encolpius (познат)
Публикувано25.01.10 21:36



българският език допуска образуването на думи с отрицанието не-, последвано от представката -на-. само че те обикновено са свързани с глаголни корени.

например ненаситен е от не- и на-ситя, не-на-гледен - от не- и нагледам се (на нещо), т.е. наситя се с гледане на нещо. тук на-то обикновено значи краен предел на някакво действие.

при едно евентуално прилагателно *ненапоследен случаят би бил съвсем друг. на тук означава поредност. коренът на думата също означава поредност (в случая - края на редичката).

такова отрицателно производно с представката не- и останалата част от думата започваща с -на- за поредност би била единствен по рода си прецедент в българския език...

освен това, защо има само ненапоследно, при това винаги придружено от "място", а няма ненапоследен (да речем, ненапоследен човек)



ако решим да направим отрицателно прилагателно към "последен", *непоследен би било по-естествено за нашето езиково чувство и за начина, по който в български се строят думите. на-то няма тук никакво място.

следователно, хипотезата за ненапоследно като една дума трябва да се отхвърли и не-то си е отделно, пък на-то е предлог, не представка.

според мен ето така трябва да разсъждава човек при подобни чудения.

Редактирано от encolpius на 25.01.10 21:37.



Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: linjack]  
Автор lapland.fairy (very elfish)
Публикувано25.01.10 23:53



В българския език прилагателното "ненапоследно" определено всеощенесъществува

.

Но какво те притеснява в "не на последно (място)"? Точно така си се изписва.
А "на непоследно (място)", макар и да не е неправилно образувано, ми се вижда много неестествено и необичайно. Иначе думата можеш да я употребиш в друг смисъл - напр. в "Продавам 6 апартамента на 86-ти етаж (непоследен), ИЦ" - ехххх, мечтииии...



Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: encolpius]  
Автор linjack ()
Публикувано26.01.10 07:30



благодаря.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: lapland.fairy]  
Автор linjack ()
Публикувано26.01.10 07:41



Не съм несъгласен

с вас, а и encolpius е дал едно доста нелошо обясниние.
Между другото, небезинтересно е, че има поне шест независми резултата за израза "на непоследно място" в Ггугъл. Т.е., колкото и "необичайно и неестествено" да звучи, той не е неизползван или неизвестен.


----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: linjack]  
Автор Kossoman ()
Публикувано26.01.10 08:51



Технически погледнато съм съгласен, но не ти ли дращи като го казваш?





Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: linjack]  
Автор lapland.fairy (very elfish)
Публикувано26.01.10 15:17



Шест човека в интернет използват "на непоследно място"? Далеч са от представителна извадка, но добре, че са само шест

. А все пак това е най-безобидната грешка (даже не е точно грешка) на въпросния израз. За сравнение, категорично грешното "ненапоследно място" се среща цели 482 пъти (!!!), а пък не по-малко грешното "не напоследно място" - 73800 пъти... Ама фаворит продължава да ми е "впредвид" с внушителните 222000 гласа, number one, the best просто!!!

Редактирано от lapland.fairy на 26.01.10 17:19.



Тема Re: Ненови [re: linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано26.01.10 20:59



Мисля, че заиграваш с компзирането на думи.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано26.01.10 21:09



"незнам" в гугъл вероятно даже и ще превъзхожда "не знам".
Не ползвай резултатите от гугъл за нищо друго, освен за кратка диагноза - най-активно ползващото нета поколение е именно чатърското, затвърждаващо "грамотността" си не с четене на книги и писане на писма, а в чатовете и по форумите.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: на непоследно/ не на последно мястонови [re: lapland.fairy]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано26.01.10 21:14



а "напредвид" как се представя?



------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.