Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:42 17.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Стенография  
Автор Frostwolf (непознат )
Публикувано16.05.09 01:04



според вас дали е възможно да се самообуча по стенография?
и ако да, някакви насоки, ако може





Тема Донякъденови [re: Frostwolf]  
Автор A$$A$$lN (ентусиаст)
Публикувано18.05.09 17:09



прво трбва д рзбреш ч глснте бкви н с тлква вжни и н с изпсвт внги а смо с изобразват

Второ. купуваш си тетрадки за първи клас - с тесни и широки редове. Например съчетанието "сл" ако е изписано под първа линия означава "случай", ако е на първа линия - "след", ако е на втора линия - "мисъл".

Намираш учебник. Трудна задача в днешно време. Ще потърся из моя таван дали не ми е останал някой, че да взема да ти го пратя.

След това - не знам. Аз навремето, като ученик назубрих цялата азбукя наведнъж, а не както съветваха в учебника - да се учат буквите по групички. Въпрос на личен избор.

Следваш примерите в учебника, сам си съчиняваш, пишеш, пишеш, пишеш до припадък.

Научаваш наизуст основните сигли. Пишеш, пишеш, пишеш... Когато започнеш да пишеш без да се замисляш - значи си готов с първа част от стенографията - "Бързопис". За втората част - "Речопис" ще ти трябва учител, какъвто аз не можах да намеря у наше село и си останах полуграмотен.

Малко вероятно е, но гледай да не попаднеш на учебник с някаква измислена система за писане. В Бг е приета системата Габелсбергер-Безеншек.

Успех.

Не съм проверявал из нет-а какво има по въпроса. Като намеря време - ще се поразровя, може да има интересни и полезни неща.



Тема Забравихнови [re: A$$A$$lN]  
Автор A$$A$$lN (ентусиаст)
Публикувано18.05.09 17:16



Пише се тва коет се чува. Т. е. - правописът не важи.



Тема Ето! Ето една глупост! Не вярвай на такива!нови [re: Frostwolf]  
Автор A$$A$$lN (ентусиаст)
Публикувано18.05.09 18:06



Вярно е, че със стенография не съм се занимавал повече от 30 години, но не ми се вярва да са сменили системата на писане.

Това тук не е система Габелсбергер-Безеншек.





Тема До всички! Взе да ми става забавно.нови [re: A$$A$$lN]  
Автор A$$A$$lN (ентусиаст)
Публикувано18.05.09 18:18





Гледах, зверих се, гледах, пулих се и взех, че хванах някаква логика в тази новопръкнала се система за стенографско писане. Вие можете ли да намерите нещо общо между ръкописните букви и съответните знаци над тях?!






Тема Re: Ето! Ето една глупост! Не вярвай на такива!нови [re: A$$A$$lN]  
Автор aeoi (непознат )
Публикувано07.04.10 18:40



Я, ето че попаднах на "специалист". От тия, дето са учили, ама нищо не са научили, но дават акъл. Че и дават оценки с черпака. Хем пишат на обикновено писмо, хем с голяма тежест ще ти препоръчат "официалната система Габелсбергер-Безеншек".
По-добре гледай да се научиш да пишеш и четеш на стенография, вместо да слушаш съвети от подобни "специалисти".
Към A$$A$$lN: Другарю A$$A$$lN, аз съм бивш парламентарен стенограф, и, за разлика от теб, пиша на стенография. Писал съм и на срещи на най-високо ниво, където провали не се допускат. Познавам почти всички стенографи от старата гвардия - учители, професионалисти и теоретици, повечето вече не са живи. Изчел съм почти всичко, писано по темата на български, плюс чужда литература, вкл. теоретични изследвания. Владея и няколко системи, вкл. Габелсбер-Безеншек. Преди да пишеш глупости, вземи попрочети малко наличната литература (не тая за ученици) - докладът от експериментирането на нови системи, публикуван в моя сайт, ръководството на Ст. Стоянов и колектив, и мн. други, пък може и да се срещнеш с някой жив ветеран да го светнеш. Едва ли обаче ще ти обърне особено внимание, защото случаи на учили-ненаучили има стотици хиляди, ако не и милиони за 130 годишната история.
Към Frostwolf: преди да вземаш акъл от някой по въпроса, надникни в записките му - така много лесно ще разбереш кое е глупост и кое не.
Аман от многознайковци!

Редактирано от aeoi на 07.04.10 18:41.



Тема Re: Ето! Ето една глупост! Не вярвай на такива!нови [re: aeoi]  
Автор linjack ()
Публикувано07.04.10 18:58



Другарят Асасин е вече покойник, затова го оставете на мира.
Ако имате желание да пишите по въпросите на сценографията, защо не пуснете нова тема?


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 07.04.10 18:59.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.