Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:22 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема йнови  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано08.02.09 01:05



неграмотността настъпва.
току-що видях й като окончние за множествено число в субтитри на филм по една от националините телевизии. като очевидно не става дума за техническа грешка.
хора, аз ли нещо изкрейзвам, или все пак грамотността все още има някакво значение в днешно време? отвсякъде ни атакуват доказателства, че няма. кажете ми вие - грамотността продължава ли да бъде ценност или просто е някаква отживелица?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: йнови [re: StefanPan]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.02.09 12:37



нека се плодят латиноговорящите гениЙ.





Тема Re: йнови [re: Last Roman]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано09.02.09 14:57



мангалите ли?





------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Много пътий сме се питалий тукнови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано11.02.09 09:56



откъдей се пръкна това й в крайщатай на думий в множественой числой и не мойм да си отговорийм.

Аз имам едно предположений. До 1945 година действителной думий, завършващий на "-ия", "-ея" в множественой числой стават "-ий". При социализмий нямаше неграмотност, поне в публичното пространство. Ама, откакто дойде демокраций и властта я взеха селендурий с килийной образований - ей го кво стана - архаизмий се появиха.

В дънотой на тази историй е мйекоговорйящатай Татйяна Дончевай, детой толкоз годиний не се сети да отиде на логопедий да й опрай гадний селендурский акцентий.



Тема Re: Много пътий сме се питалий тукнови [re: comprehension]  
Автор avataar (root)
Публикувано11.02.09 14:32



И преди 1945 г. правописната норма е -ии.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Много пътий сме се питалий тукнови [re: comprehension]  
Автор Лил ()
Публикувано11.02.09 14:36



Синът ми във втори клас много трудно различава И и Й в позиция след гласна, той може да напише примерно "един герои". От което аз си прави извода, че двата звука се произнасят много близко. И явно пишещите -ий са на равнището на неговата писмена компетентност.



Тема Re: Много пътий сме се питалий тукнови [re: Лил]  
Автор avataar (root)
Публикувано11.02.09 15:07



Айде като е неударено иди-дойди. Ама който/които...

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re:нови [re: avataar]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.02.09 15:43



герои и герой разбира се си се произнасят по един и същи начин, освен ако не си диктора, който споменава геройски загиналите.

> който/които

Имах една съученичка, пълна зубърка и само шестици изкарваше, но за мой ужас тези ги бъркаше, вземал съм тетрадки от нея да преписвам неща които не съм имал.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано11.02.09 22:53



Не, Зо, герой и герои абсолютно не се произнасят по един и същ начин.
Дали има някакво значение диалекта - по принцип имам усещането, че на Запад говорят по-бързо някак си, понеже нямат редукции, нямат изяждане на звукове (напр. туй, прайм, прикаами...) отделно имат допълнително удължаване - ходиме, говориме... Имам чувството, че заради повечето звукове, които се налага да произнесат, са принудени да говорят с испанско темпо. :) Разбира се, това е съвсем лаишко и малко шеговито, но дали пък няма малко истина?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: а, това е интересно.нови [re: Лил]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано12.02.09 00:39



аз нямам спомен за затруднения в различаването на двата звука.
Питах и Зо, дали няма някаква връзка с местния диалект?
Или пък с характерното омързеляване на езика при новите поколения и съкращаването на 'и'-то направо до 'й'?
За 'и'-то под ударение имам друго обянение - писането на компютър вече превъзхожда като обем писането на ръка. Липсата на удобно поставяне на ударение и използването на 'й' за означаване на ударено 'и' докарва рефлекса автоматично 'и' под ударение да го пишеш като й. Тоест, в случая не става дума за неразличаване на 'и' от 'й'.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.