Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:15 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Стар правописнови  
Автор ckипaджиятa (новак)
Публикувано14.03.09 20:31



Ще съм безкрайно благодарен, ако някой знаещ коментира (коригира, редактира) долните два реда от превеждана от мен библиография:

"Законъ за издаванье на облигации за 10 млн. лв. отъ Б.Н.Б.", "Държавенъ вестникъ", бр. 65 отъ 1886 г."

"Законъ за издаване на ипотекарни облигации отъ 20 млн. лв.", "Държавенъ вестникъ", бр. 2 отъ 1892 г."

Предварително благодаря!



Тема Какво значи "превеждам"?нови [re: ckипaджиятa]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 21:46



Преписваш на съвременен правопис, така ли? Ако е така - пиши думите по съвременному и толкоз!

Ако не е така - дай пояснения, какво имаш предвид под "превеждам"!?

Б.Н.Б. спокойно го заменяй с БНБ

Засега - само толкова мога да ти препоръчам.

"Закон за издаване на облигации за 10 млн. лв. от БНБ", "Държавен вестник", бр. 65 от 1886 г."

"Закон за издаване на ипотечни облигации от 20 млн. лв.", "Държавен вестник", бр. 2 от 1892 г."



Буквално! Без свободни съчинения:

"Закон за пускане в обръщение на ипотечни облигации в размер на 20 млн. лв."...

е много съвременно, ама не отговаря на терминологията на епохата, за която става дума в документа.






Редактирано от comprehension на 14.03.09 21:56.



Тема ОФФ. Покрай темата ти се сетих за нещо, което, майнови [re: ckипaджиятa]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 22:08



трябва в най-скоро време пак да приемем!!!

Време му е, хорааа!!!

Кратък Законъ, ясен Законъ, само 14 члена, без параграфи, алинеи, точки, точици, условности, препратки, преходни и заключителни разпоредби.

Ясно, точно и разбрано! Законът е приет повторно през 1922.



ЗАКОНЪ ЗА ИСТРЕБЛЕНИЕ НА РАЗБОЙНИЧЕСТВОТО - 1887

Чл. 1. В околиите, дето се появяват разбойници, ако полицейската стража е недостатъчна за истреблението им, Министрът на Вътрешните Дела, по представление на надлежния окръжен управител разрешава да се образуват особни потери.

Чл. 2. За да се приеме някой за потераджия освен условията, които се изискват за полицейски стражар, трябва: 1) да е запознат добре с местността дето върлуват разбойници и 2) да е препоръчан от общинското управление за честен и неустрашим. Потераджиите се зачисляват и уволняват от окр. управител по представление от надлежния окол. началник.

Чл. 3. На потераджиите за всичко време, през което служат, се плаща от държавата в месец по 65 лева на пешите, и 90 лева на конните. Оръжие и форменни дрехи им се дават тоже от държавата.

Чл. 4. Потерите се намират под командата на околийския началник, или определените от него стражаре. В случай на нужда потерята може да поиска помощ от най-близките общински власти, а така също и да минува в друга околия. Общинските власти са длъжни да дават поисканата от потерата помощ незабавно и не по-малко от 10 души на всеки 100 къщи. За въоръжение на назначените от общинските власти за помощ на потерите лица своевременно се отпущат по распорежданието и усмотрението на Министра на Вътрешните Дела нуждното число пушки и патрони от пра-вителствените складове.

Чл. 5. В околии, на които началниците нямат помощници, Министрът на Вътрешните Дела, по представление на окръжния управител, назначава по един приет за специално по преследвание разбойниците. Разноските по съдържанието на така назначените пристави се покриват от кредитът за полицейската стража.

Чл. 6. Потерите нямат право да земат от населението нищо безплатно, обаче ползуват се с правата предвидени в чл. 29 от „устава за полицейската стража”.

Чл. 7. Всеки потераджия се снабдява от околийския началник със свидетелство, с което удостоверява личността и длъжността му.

Чл. 8. Ако някой потераджия осакатее или умре при испълнение на служебните си обязаности, нему или на семейството му се дава инвалидна пенсия, съгласно със закона за инвалидното съдържание от 25 ноември 1880 година.

Забележка: Ако при испълнение на служебни обязаности се повреди или убие коня на потераджията, стойността му се плаща от държавното сокровище.

Чл. 9. Всеки потераджия, който убие или улови жив някой разбойник, получава според важността на разбойника и степента на подвига от 50 до 500 лева награда, която се отпуща с приказ от Министра на Вътрешните Дела.

Чл. 10. Чиновниците от полицията, а така също и потерите, за които се докаже, че с немарливостта си или с неземание своевременното нуждните мерки, дали са възможност на разбойниците да избягат и да се крият, отчисляват се и се дават под съд за наказание със затвор от 6 месеца до 3 години.

Чл. 11. Ако някое село, махла, или колиба укрива разбойници, или отказва своевременното даване на предвидената в чл. 4 от настоящия закон помощ, подлага се на екзекуция по решение от Министерския Съвет. Постановлението на съвета трябва да бъде мотивирано и да се обнародва в „Държавен Вестник". В него се определя, в какво ще състои и колко денье ще трае екзекуцията.

Чл. 12. Министрът на Вътрешните Дела може да забрани прибиваването на овчари, бичкиджии и други хора в гористите места, дето върлуват разбойници, а също и да преселява в селата ония колибари, които се подозряват в укривание разбойници, както и съмнителните роднини на последните. Той може да забрани на подозреваемите в разбойничество приселници да се заселяват в пограничните околии и да заселява във вътрешността на държавата преселенците, чието прибивавание по границата е вредно за обществената безопасност.

Чл. 13. Разбойниците, укривателите и съучастниците им, както и всички лица, които с оръжие в ръка би си позволили да произвеждат или би произвели бунт срещу държавата се съдят от полевите-военни съдилища.

Чл. 14. Временните мерки за прекращение разбойничеството от 29 септемврий 1883 год. се отменяват.

Горния закон се вотира и прие в настоящата му форма от У-то обикновено Народно събрание в XXVII му заседание от 1 декемврий 1887 год.
ДВ, № 146, 24 дек. 1887.





Редактирано от comprehension на 14.03.09 22:30.



Тема Re: Какво значи "превеждам"? [re: comprehension]  
Автор ckипaджиятa (новак)
Публикувано14.03.09 22:43



За потераджиите законът е просто чудесен! Къкто тряба го написали, хората!

--

Он топик -- искам да дам приведените цитати в _правилен_едновремешен_правопис_ (не в днешен -- те я ясно как ще са на него). Имам някои съмнения, особено за по-ранния закон, който е преди стамболовата правописна реформа (дали не е и по дедомариндриновия правопис?).

Например, дали не е било "Държавенъ-вестникъ" (с тире, по аналогия с "Черно-море" или "Горна-баня"). Дали не е било "издаванье" и "облигаций"? Дали даже не е било "издаванiе", "облигацiй", по аналогия с руския правопис навремето? "Б.Н.Б"-то определено е имало точки.

Уви, мързи ме да ходя до Нар. библ. само за тия два реда (да не говорим, че отида ли там, без друго ще вися с часове из други томове, а срокът си тече...) А това с превода не касае приведените цитати, а просто значи, че са част от библиографията в текста на превод, над който работя в момента.

За срамоти-тh, нhма свестенъ сайтъ сwсъ по-стари-тh правописи, а единъ гадъ прhди години ми открадна прhкрасно фототипно изданiе на дhдомариндриновия-тъ правописъ, та затуй ви притеснявамъ съ туй си питанiе.

---

Да не говорим, че май е "Държавенъ Вестникъ" (с две начални главни)...

Редактирано от ckипaджиятa на 14.03.09 22:45.



Тема Абе, човек!!! Добре ли си??? Учудваш ме!нови [re: ckипaджиятa]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано15.03.09 00:47



Щом ще даваш някакъв Закон, който е датиран в ДВ, значи го даваш към тогавашното състояние на правописа. Даже съм те усетил със закона за истребление на разбойниците - уж е на съвременен български правопис, ама... не съвсем.


Нищо не мога да ти разбера, все още! Аз ли съм тъп, ти ли не можеш да се изказваш???


Какво имаш да превеждаш? Дай оригиналът, така, както са ти го дали на теб и кажи в какъв формат искаш да ти бъде преведен!!!

Ти жена ли си?



Тема Re: Абе, човек!!! Добре ли си??? Учудваш ме!нови [re: comprehension]  
Автор ckипaджиятa (новак)
Публикувано15.03.09 02:05



Просто го искам, както е било в оригиналния "Държавен вестник" от 1888 г., защото се съмнявам, че писателят на оригинала е допуснал грешка(-и).



Тема Ооох, наистина си жена, ако ще и зад петнови [re: ckипaджиятa]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано15.03.09 04:09



мъжки ник-а да се криеш!!!

Ще съм безкрайно благодарен, ако някой знаещ коментира (коригира, редактира) долните два реда от превеждана от мен библиография: ...



Абе, напиши го като хората, бе, човек! По мъжки!


Трябва ми копие на: ...

Ако някой се занимава с тези закони в момента - ще съм му благодарен да ми даде копие!






Тема Re: Ооох, наистина си жена, ако ще и зад петнови [re: comprehension]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано15.03.09 12:47



Бе ти що не земеш се скриеш некъде?

Като не можеш да си полезен поне не пречи.

Редактирано от Zo на 15.03.09 12:56.



Тема Re: Стар правописнови [re: ckипaджиятa]  
Автор Лил ()
Публикувано15.03.09 13:32









Тема Re: Стар правописнови [re: Лил]  
Автор ckипaджиятa (новак)
Публикувано15.03.09 14:00



Огромни благодарности, Лил! :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.