Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:08 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Помощ! Спасете кирилицата!!!нови  
Автор И. Ивaнoв ()
Публикувано12.03.09 12:17



Новата карта на БТС се казва "Хижите в България". Много е хубава - актуална, подробна, информативна... С един мъничък недостатък, почти незабележим - издава се само на латиница?!!

Съгласен съм - английският език е много актуален. И не споря - българският туризъм трябва да се популяризира на всички възможни езици по света. Нека БТС издава карти не само на английски, но и на немски, руски, арабски, японски и ако ще даже на патагонски!

Но туристическите карти на България трябва да се издават И на български език! Задължително! Може да сме бедни, но не сме нито тъпи, нито незаинтересовани! Картите на български език също ще се продават!

Умолявам ВСИЧКИ, които обичат България и искат да има туристически карти на собствената ни страна на родния ни език, да напишат писмо до БТС , в което:

1 Да напомнят на гореспоменатата организация, че Св. Константин-Кирил Философ още в 876 г. отстоява в Рим правото на българска писменост. Тогава с благословията на папа Адриан ІІ се отслужва литургия на славянски език в четирите основни църкви на Рим.

2 Да уведомят БТС, че понастоящем кирилица ползват българският език, руският, белоруският, украинският, русинският, македонският, сръбският, монголският и други езици от страните на бившия СССР, Азия и Европа.

3 Да напомнят на БТС, че от 1 януари 2007 г. кирилицата е една от трите официални азбуки на ЕС, наравно с латиницата и гръцката азбука.

4 Изрично да запитат БТС кой измекяр се разпоредивъпросната карта да не се издава на кирилица. Ако БТС реши да го скрие и не го назове - петното остава за целия туристически съюз и той повече няма правото да се гаври с думата български в своето название!

ХОРА, НЕ СИ МЪЛЧЕТЕ!

ВСЕКИ, КОЙТО РЕШИ ДА СИ ЗАМЪЛЧИ ДНЕС, НА 100% СИ ЗАСЛУЖАВА РОБСКИЯ ЯРЕМ, КОЙТО ЩЕ МЪКНЕ ДО КРАЯ НА ЖИВОТА СИ!

Днес се подиграват с кирилицата в картите, ами утре? Пътните знаци и те може да са само на латиница, за какво ни е кирилица? Ами названията на улиците и всички обществени надписи изобщо? Обявите и те добре се четат на шлокавица, който иска да си купи нещо, ще прочете... Докога може така?

Хора, едно електронно писмо нищо няма да Ви струва! Ако не Ви се свиди 1 левче, изпратете им и писмо на хартия, по пощата – така ще е още по-добре! Може и по телефона да им се обадите, да ги попитате какъв БЪЛГАРСКИ туристически съюз са…

Бъдете българи за 5 минути - изпратете това писмо до колкото може повече от своите познати. Това писмо е за Вас! Утре Вие и Вашите деца няма да има къде да намерите карти на родната си страна, отпечатани на родния ни език!



Тема Re: Помощ! Спасете кирилицата!!!нови [re: И. Ивaнoв]  
Автор Goikoetxea (баски сепаратис)
Публикувано12.03.09 14:51



Ами точно картите трябва да са латиница. Понеже ги четат хора, които обикновено не са оттука, и тия хора се наричат туристи.
Картите трябва да са на латиница. Картите обаче не трябва да се превеждат - защото в тях няма текст.
Картите трябва да са си на български - и на латиница.

Ние обаче нямаме българска латиница за да транслитерираме на нея, та затова картите се ПРЕВЕЖДАТ на английски (?). А превеждането е бавна и скъпа работа.



Тема Сус, бе!!! При социализъма такива картинови [re: Goikoetxea]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано12.03.09 15:08



се издаваха на кирилица и под името на обекта беше изписвано името му на латиница, според общоприетите международни норми на транскрибиране на имена...

А, сега...??? Качамаци!

Ни кирилица, ни латиница, шльокавици някакви ми лазят по нервите!!!





Тема Re: Помощ! Спасете кирилицата!!!нови [re: Goikoetxea]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано12.03.09 16:20



Много си зле, да мислиш сериозно подобна глупост... На всеки нормален човек му е ясно, че това което са направили БТС е несъстоятелно...



Тема Бате Goiko-не-знам-какво-си е п-ст! [re: Goikoetxea]  
Автор И. Ивaнoв ((експерт))
Публикувано13.03.09 11:37



Точно картите трябва да са на латиница??? Четат ги туристи???

Бате Гойко, ти национален предател ли си, или само обикновен глупак?!

Нека БТС да си печата картите за чужденци с латинска, немска, гръцка, турска, японска, китайска, санскритска и каквато си ще друга азбука.

Аз питам - защо въпросната карта няма издание на кирилица?!!

Абсолютно съм убеден, че българите ще си закупят много повече бройки от тази карта, отколкото спорадичните чуждестранни туристи. Но дори да приемем безумната теза, че чуждестранните туристи в България купуват повече карти, отколкото българските, тя изобщо не отменя моя болезнен въпрос - какво попречи на БТС да отпечата 5000 броя на латиница и 1 000 на кирилица?!! Това случаен пропуск ли е или преднамерен културен геноцид срещу свещения български език?!!

Българският език, записан с латински букви е като надпис с лайна по стената - moje da se 4ete, oba4e e nepriqtno!

Бате Гойко и компания п-сти обаче си знаят: точно картите трябва да са на латиница! Четат ги туристи!

Бате Гойко, за твое сведение и аз съм турист. И като етнически българин ми е приятно да чета картите на родната си страна тъкмо на родния си език. Освен мен в България има и други българи-туристи. Изобщо преобладаващата част от туристите в България са българи. Някои от тях са организирани в Българския туристически съюз - БТС. И тъкмо този БТС да вземе така долно да се изгаври с българските туристи, като отпечата картата "Хижите в България" само на латиница! Какво е това???

Бате Гойко и компания п-сти настояват: картите трябва да са на латиница! Четат ги туристи!

Ами за пътните знаци какво ще кажете, нали и тях ги четат туристи? Ами имената на улиците? Ами надписите в концертните зали и обществените тоалетни? Докога може така? Докъде стигнахме и къде отиваме?

Хора, осъзнайте се, не си мълчете!!!

О, неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език?


Тема Re: Бате Goiko-не-знам-какво-си е п-ст!нови [re: И. Ивaнoв]  
Автор Goikoetxea (баски сепаратис)
Публикувано13.03.09 11:53



Tи да не си абонат на някоя от комуноидно-нацистките пародии на партийки в България? Ако е така, спести си пропагандата.

Дали ти е кеф или не, България вече не е изолирана държава и понятието "чужденец" си губи доста от смисъла. От чисто практически и икономически причини е по-добре да има българска латиница. Точно затова и вероятно не са издали картата- защото е нямало пари за 2 издания. Ако имаше автоматично обратима латиница, щеше да я конвертират автоматично и щеше да си реши проблема.

Мислене като твойто му викам "принцип на Жигулата". В тия съветски автомобили пепелника беше турен от страната на седалката на спътника на водача. От ПРИНЦИПНИ съображения - щото водача не трябва да пуши. В реалността обаче водачите си пушеха и се налагаше да се пресягаш на половин метър да си изтръскаш цигарата с реаланта опасност да се утрепеш докато не гледаш напред.

Та и със "свещената кирилица" е същото принципно мислене от съветски тип за игнориране на "негативните" явления - хората пак ще си пишат на латиница когато трябва, само че ще е грозно и скъпо.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Goikoetxea на 13.03.09 11:56.</EM></FONT></P>

Редактирано от Goikoetxea на 13.03.09 11:57.



Тема Re: Бате Goiko-не-знам-какво-си е п-ст!нови [re: Goikoetxea]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано13.03.09 12:38



Не си прав. Можело е да я направят на кирилица, и после автоматично да я преработят на латиница (защото в тая посока преходът е възможен).

Обаче според мене не това е истинската причина. Истинската причина е, че съществуват хора като тебе, и то много, които не виждат нищо лошо в това, карта на България да е на латиница. Но нека да ти напомня, че не всички българи са длъжни да могат да четат латиница. И реално има българи, които не могат да я четат, и това в никакъв случай не е повод за критични коментари по техен адрес (както никой не би се сърдил на един французин, който не може да чете кирилица). В тая страна не живеят само хора запознати с чудния свят на интернет и смс-ите, откъдето извира цялата латиницописана помия.



Тема Re: Бате Goiko-не-знам-какво-си е п-ст!нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор Goikoetxea (баски сепаратис)
Публикувано13.03.09 12:47



Ами не виждам нищо лошо. Според мене трябва в училище да се учи стандартна, българска латиница, за да спре писането с 4-ки 6-ци.

И за да не почнат да скачат патриотите, има предвид НЕ да се учи НА латиница, а да се учи самата латиница - и да се свърши с ученето &#1117; за 4-5 урока в първи клас. Проста стандардизация.

А това с картата е много шум за нищо. Ако не са уцелили, хората няма да я купуват. Ще си купят от друга фирма, на кирилица.



Тема Re: Бате Goiko-не-знам-какво-си е п-ст!нови [re: Goikoetxea]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано13.03.09 13:30



Според мене трябва в училище да се учи стандартна, българска латиница, за да спре писането с 4-ки и 6-ци.

Във Франция също си има стандартна латиница, ама хората пиша (из нета и по смс-и) неща като K7 = cassette, 2m1 = demain. Така че въвеждането на стандартна латиница нищо няма да промени. Само ще може да служи като основание за издания на латиница.

(Иначе аз принципно съм против стандартна латиница за български, поради по-сложни причини).

А това с картата е много шум за нищо.

Вярно, но е важен принципът. В днешния свят няма технически причини да не се пише на кирилица, има само идеологически. А те не струват.



Тема Re: Бате Goiko-не-знам-какво-си е п-ст!нови [re: И. Ивaнoв]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано13.03.09 23:17



Съгласен съм с всичко, което казваш, вклкючително и емоциите (които споделям). НО. Бате Гойко не заслужава (впрочем никой не го заслужава) такъв краен език и мисля, че дължиш едно публично извинение. Повярвай ми.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.