Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:14 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Своеволия на тема мерки и теглилки  
Автор avataar (root)
Публикувано05.03.09 12:40



Все още се трудя над компютърна морфология на българския език. Част от проверките, които правя са базирани на полуавтоматично генериран речник и при по-дълбоки съмнения поглеждам в правописния речник.

Всеки (който не е блял в училище) знае, че думите с непостоянно ъ, означаващи мерни единици, губят ъ-то и в бройната си форма:

един метър, два/пет/сто метра
един литър, два/пет/сто литра
един акър, два/пет/сто акра


Пак всеки (надявам се) знае, че тези мерки (без акър) имат производни единици с представки, напр. сантиметър, километър, децилитър, хектолитър. Тъй като тези думи са производни, то и техните форми са подчиняват на същите закони: два/пет/сто сантиметра, километра, децилитра, хектолитра.

Дотук добре. За мое огромно изумление в контролния ми речник се мъдрят следните бройни форми: два/пет/сто декалитъра/хектолитъра/хектометъра (но децилитра, сантиметра, километра). Отворих правописния речник (благосвения от БАН, 2002 г.) и там, за още по-голямо изумление, също се мъдри два декалитъра/хектолитъра (хектометър няма изобщо).

Що за своеволия, изключения и мутации?! Представките от системата SI са равноправни и няма никакви причини за подобна дискриминация.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Своеволия на тема мерки и теглилкинови [re: avataar]  
Автор linjack ()
Публикувано05.03.09 20:16



Ако съставителите на въпросните речници са намерили специфичната употреба по-често срещана, може да са решили да напишат този вариант.
Втори момент е, че думите под въпрос (декалитър, хектолитър и тхектометър) са най-рядко употребяваните думи в групата. Възможно е запазването на "ъ"то да е с цел допълнителна яснота на смисъл.


от C. Van Vechten

Тема Re: Своеволия на тема мерки и теглилкинови [re: linjack]  
Автор avataar (root)
Публикувано05.03.09 20:31



Е къв смисъл, кви пет лева? Имаш дума за мерна единица, лепиш и стандартна представка за степен. Ако оставиш ъ-то става предмет или съд за мерене (Купих си два нови метъра и измерих пет метра). Ако въпросните думи са нарочно написани така, то в правописа се въвежда ненужно, нелогично i объркващо изключение. Да не говорим, че никъде не съм го виждал споменато.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Своеволия на тема мерки и теглилкинови [re: avataar]  
Автор Лил ()
Публикувано06.03.09 12:01



Добре, че си написал в кой речник си проверявал.
Аз имам на Университетското издателство и там е:
декалитър - два декалитра
хектолитър - два хектолитЪра
хектометър я няма



Тема Re: Своеволия на тема мерки и теглилкинови [re: Лил]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано06.03.09 13:13



Ти си в занаята - кажи на какво се дължи? - Грешка ли е или е като въстание и въЗстановяване?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Своеволия на тема мерки и теглилкинови [re: StefanPan]  
Автор Лил ()
Публикувано06.03.09 13:28



Не съм точно в занаята, само съм завършила филология, при това не българска. Според мен се дължи на немарливост, просто не са съобразили, че правилото би трябвало да е едно за всички думи. Или пък са съобразили, но както каза Jack, са търсили някаква друга логика, неизвестно каква.
Докато с въстание и възстановявам едното е по фонетичния принцип, другото по морфологичния. Решили са да опростят правописа без да се замислят, че нарушават основния му принцип - морфологичния.



Тема Re: Своеволия на тема мерки и теглилкинови [re: avataar]  
Автор herete ()
Публикувано06.03.09 13:35



Работя в инчове и фути.



Тема Re: Своеволия на тема мерки и теглилкинови [re: Лил]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано06.03.09 14:08



Нда де, и аз това имам предвид с примера - за недообмисляне на нещата при правенето на някаква промяна. И за мен лично това с падането на з-то е тотална немарливост. Ок, фонетичен, фонетичен, ама бъди последователен в промените по дадена линия.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Своеволия на тема мерки и теглилкинови [re: herete]  
Автор avataar (root)
Публикувано06.03.09 14:39



Фути-тути-фрути? Ако са инчове, къде са ти футовете?

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.


Тема Re: Своеволия на тема мерки и теглилкинови [re: Лил]  
Автор avataar (root)
Публикувано06.03.09 14:40



Стана още по-омазано. Наистина прилича на немарливост от страна на авторите.

--
—Това куче защо е зелено?
—То е коркодилче.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.