Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:45 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Тема Въпросче...  
Автор Simply_Me (bunnyville)
Публикувано15.01.09 13:31



Моля за малко помощ. Ако някой може да ми даде точен превод на "how did you get so fly" ?

Благодаря предварително!



Спасението е в музиката ...

Тема You're pretty fly for a white guy...нови [re: Zo]  
Автор gradsko chedo ()
Публикувано15.01.09 15:54



По-скоро е "отракан", "отворен", "хитър", нещо като streetwise.



Тема Re: Въпросче...нови [re: Simply_Me]  
Автор ckипaджиятa (непознат )
Публикувано17.01.09 12:10



Преди 35 г. имаше един или повече култови (т. е. пълни боклуци, но спечелили шепица фенове-интелектуалци) филми с герой Super Fly -- негър-детектив. Вече сте се сетили -- той денем кюти яко, вечер отмаря яко, девойки по него сълзи леят и т. н. Дирете го в IMDB.

Прозвището "Сюпър Флай" (произн. "сУупъфлАъ") ми бе неясно, но евентуално бе измислено, за да навява мисли за "flies" в см. "дюкян" (на панталон) и оттам и други мисли, по-абстрактни. Всеки случай, никък не шъ да е свързано с "муха", нито пък с асоциацията "категория муха"...

Самата дума Fly в Jive Talk (тарикатски говор на черните американци отпреди 30-на г.; сред влиянията, влети в т. нар. "ebonics", q. v.) май имаше инверсно-расистки отенък -- черен тарикат, който е мн. "cool", модерен, схватлив, с ловка нестандартна мисъл, пред когото белите "squares" седят като егати "кютюците". Срв. филма Blazing Saddles (пак IMDB).

Та евентуално, "how did you get so fly" може да значи в тромав превод, "как стана като героят Супер Флай?".

От друга страна, знам ли...

---

(Редактирано малко подир туй)

Ми явно не знам...

Щот излиза, че Суупафлаъ най- ми бил дилър на дрога и не ми бил никакъв детектив. Даже бил обратното на Шафт (shaft -- вал, като карданов; оттам -- 1- оная работа; 2. с добавяне на "-ing" -- дейно прилагане на оная работа в интимни обстоятелства), който, знайно е, бе детектив. Та -- "Суупафлаа му го туря на Човека" (на белия; определено в прен. см., т. к. всякакъв педерастлък инги е чуж на такиви герои).

Редактирано от ckипaджиятa на 17.01.09 12:32.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.