Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:06 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема BigBrother  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано01.12.08 21:09



Днеска се случи да гледам тая идиотщина и освен че съкварчьиранчьичье не моа говорят български, се оказа, че и БайБрадър има проблеми.

Ето какво каза той: Тази вечер къщата на Биг Брадър ще напусне ... Иванина ... това си ти.


Едно от изреченията не е пълно. Иванина треа се каже и в двете. Ама се споменава само веднъж. Как стават тия работи?

Редактирано от KoлeИзЦpниoШoплyk на 01.12.08 22:41.



Тема Re: BigBrotherнови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано01.12.08 21:47



Иванина! Това си ти!!!





Тема Re: BigBrotherнови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано02.12.08 12:47



Е, де, не се ли втеляваш? Има и недовършени изречения. Първото е недовършено. Функцията му е да добави елемент на... хмхм... напрежение... съспенс, дето са рекли хората.


Ако пък по те кефи, разгледай го и така: "...ще напусне Иванина". След което се обръща към Иванина и пояснява специално за нея: "Това си ти".

Това да му е кусурът на бай Брадър (ама не това му е кусурът).

Послепис. Едно време си задавахме загадката как може да се напише "алена фанела" с 6 букви, като отговорът е "аленаф" и четеш от ф-то нататък обратно още веднъж. Освен Ф-то другите букви са общи. Подобни бяха "бял хляб", "Таня няма марки" (танямарки) и т.н.
Та и с "Иванина" може така. Обща дума за двете изречения, но казана само веднъж.

Редактирано от Mиpa_M на 02.12.08 12:51.



Тема Re: BigBrotherнови [re: Mиpa_M]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано02.12.08 19:36



Ха! Хитро, аз не помна такива интелектуални закачки от у-ще, само Петър > 5ър, което си е тъпо така или иначе.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема танямаркинови [re: Mиpa_M]  
Автор the Jack (в XXI век)
Публикувано02.12.08 19:46



"Танямарки" отма си го прочетох "таня няма марки." Даже за една част от секундата се чудих какъв е смисълът на примера, преди да се усетя, че думите не са просто събрани, а и сбити.

Което ми напомня, че на английски обикновено казвам "nextime", вм. "next time." Дали има подобни примери в българския?

Мисли, главо, мисли... ще ти купя шапка


Тема за диалектитенови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор the Jack (в XXI век)
Публикувано02.12.08 19:55



Стига сте се хващали за диалектните произношения, като това "съкварчьиранчьичье" - мекото/твърдото говорене няма нищо общо с познаването на езика...
Много по-сериозни проблем, според мен, представява комбинацията от слаба граматика и беден речник, отколкото което и да било специфично диалектно произношение.

Що се отнася до специфичният израз в конкретния пример -- употребата е допустима, хората по-горе са казали защо.

Мисли, главо, мисли... ще ти купя шапка


Тема Re: за диалектитенови [re: the Jack]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано02.12.08 20:14



Нье й баш тьей! Мьекият говур на повичиту размуни хора така силну им бърка в дупиту, чи ши им изваджьи задстумашнътъ жлизъ изотзади.



Тема Re: за диалектитенови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор the Jack (в XXI век)
Публикувано02.12.08 20:35



Тува узнъчавъ ли, чъ хорътъ куиту живейът пу мурйету ньи съ разумни?

Знам те, че си западняк... но нека ти разкажа една случка. Първия път когато отидох във Враца бях на около 16 години - бях шах и мат от твърдия говор на хората.
Мислех си - "Игати Сйелънити, 'нячи. Гуворйът кату идиоти."
Е, оказа се, че някои са действително бяха селяни, но и бая интересни хора... ученици от ПМГ-то и езиковата гимназия в града. Вече не поддържам връзка, но дълго време се запазихме познанство.

А аз пу унува времи гуворих многу мьеку. Посли, къту поживях в Софийъта почнъх да гуворйъ по-твърду, тъкму поръди хоръ къту теб.

Между другото, обърни внимание, че при източните говори редукцията идва само на неударените гласни, и по принцип е частични; се омекотяват се само някои съгласни. Обикновено "пу тиливизура" като ни се подиграват на нашия говор, съвсем се забравят и всичко е редуцирано и омекотено. Тогава смесват и някои северни говори с редкуция на ударените гласни, например: водъта, горъта.

ПП: Има пък и меки говори без редукция - например Ямболския. Него не мога да го имитрам.

Мисли, главо, мисли... ще ти купя шапка


Тема Re: за диалектитенови [re: the Jack]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (ентусиаст)
Публикувано02.12.08 21:31



Не, не означава. Обаче има една съществена разлика. Радиото и телевизията предават на твърд говор.

това означава, че ако въпреки че чуваш ежедневно как е правилно и пак не се усещаш, че бъркаш, значи си мноо задръстен.

отделен е въпросът, че може да има хора, които си държат на своя мек говор и не искат да го променят. както аз държа на нЕма. повечето обаче са задръстени, не се чуват как говорят, не се усещат че говорят смешно.



иначе:

макар че не ми харесва това мекото, претендирам, че съм го усвоил доста добре.

когато нема ударение Е става И. когато има ударение обаче Е става на ьЕ.
водЪ вместо водА е доста ужасно и верно тва го има и в северозападна българия или в Червен Бряг поне, къдет се говори твърдо.

обаче има още нещо при мекия говор, което трудно моа се опише писмено.

са нали гледах Брадъра и забелязах, че на тия интелигентни съквартиранти всека втора дума им е "Разбираш ли?" да оставим настрана колко е тъпо да го повтаряш тва непрекъснато. Как го изговарят мекащите?

нещо като Разбъраш ле?

тва И в разбираш става на нещо между Ъ и И и Е, което вече е ужасно гадно


Нема проблем. Да говорят както искат. Ама работата е, че не се усещат, не се замислят и не се чуват как говорят.

Иначе всичко що е българин обичам. Треа има солидарност, макар че има диалекти разногласия и туй онуй

Айди със здрави

Редактирано от KoлeИзЦpниoШoплyk на 02.12.08 21:49.



Тема Re: за диалектитенови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор the Jack (в XXI век)
Публикувано02.12.08 21:50



Мисля, че тази тема е обсъждана многократно; но е доказано, че масовата комуникация не влияе на ежедневното произношение на индивида, в такава степен, в каквото го влияе средата...
Аз съм ефективно бидиалектен, но това е резултат на съзнателно самообучение и моя любителски интерес в езикознанието. За повечето хора, това просто не е така...

Мисли, главо, мисли... ще ти купя шапка



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.