Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:11 24.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Винаги ме е интересувало  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 17:06



Защо граматиката на българския език не следва простия принцип "Пиши това което чуваш".Кому са нужни тия сложни правила и мислене "от къде идва".
Примерно никой не казва "Отивам за хляБ" релано всички казват "Отивам за хляп".И какво от това,че се казва "Тия хляБове са много хубави"?Този прост принцип би подлял вода на много "снобари" които се мислят за голямата работа само щото трябва да мислят 5 минути преди да "открият ""правилния" правопис.
П.С.А колко мъки щяха да се спестят на децата в училище не е истина.Защото те имат прекрасно чуващи уши



Редактирано от Cлoвeнckи вoлk на 17.01.08 17:07.



Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.01.08 17:19



щото сме франкофони и следваме примера на франсетата....



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Last Roman]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано17.01.08 17:23



Щото един изговаря например "вода", друг - "вуда", трети - "водъ"...





Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Mиpa_M]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 17:27



Чакай малко не говоря за "някой".Децата се учат от правоспособни учители които ако не правопис поне правоговор трябва да имат.





Тема Това мойто момче е последица от поредиците езиковинови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано17.01.08 17:32



В отговор на:

Примерно никой не казва "Отивам за хляБ" релано всички казват "Отивам за хляп"




Това мойто момче е последица от поредиците езикови реформи в следосвобожденска България.

Управляващата върхушка от русофоби в стремежа си да дистанцира новосъчинявания "литературен език" е поръчало на послушните лингвисти от съответните комисии да заменят изконното ХЛЕБЪ със хлЯб, както и стотици други осакатени думи, които са се говорели и преди турското робство и след това, но политиката на рисофобската политика на нашите следосвобожденски режими е осакатила нашият език.

И тези славянофобски поправки в новобългарския сега си личат, те са чуждо тяло във хилядолетната славянска словестност и карат непредубедени хора като теб с право да си задават този въпрос.

Редактирано от Acпapyx|Y| на 17.01.08 17:56.



Тема Re: Това мойто момче е последица от поредиците езиковинови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 17:35



Виж сега -еталон или книжовен език трябва да има.На изток никой не е говорил хлеб или леб-ами -ляп.Книжовния език е един компромис и го приемам като даденост.Въпроса е защо след като вече го има да мъчим децата и себе си с трудни граматически правила след като може да е далеч по-лесно?





Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор L.J.K. (не/бесен)
Публикувано17.01.08 17:42



Прущавъй мъ, амъ многу наивну милсиш.
Всйеки си гувори какту си искъ - тува нещу, правуговурът, е малку измислинъ рабутъ - устъви гу за тиливизията. Живият изик ни съ пудчинявъ на книжнити правила. Зътува и писминатъ и устнатъ реч са достъ различни - за някои хоръ повичи, а за други: по-малку.


T. Капоти (1948)
– C. Van Vechten

Редактирано от L.J.K. на 17.01.08 17:43.



Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: L.J.K.]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 17:48



Тема Re: Винаги ме е интересувало [re: Mиpa_M]
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано 17.01.08 17:27
Чакай малко не говоря за "някой".Децата се учат от правоспособни учители които ако не правопис поне правоговор трябва да имат.

Еталон--книжовен език-това никой не оспорва.Въпросът е за граматиката.
Примерно в сръбския този принцип се спазва и не става упоменатото от теб смешно нещо





Тема Ага...нови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор L.J.K. (не/бесен)
Публикувано17.01.08 17:58



Въпросът е, че не "някои", а повечето не говорят „правилно“, „еталонно“ и т.н.
Откъде да се вземе този еталон - от Правоговорния речник?!
Къде отиваме тогава с живия език - хвърляме го в канала:
.................................................................................. Цльок!.................. Плясссссссссссс...................... Шууррррррррррррррр..........
А, не - не съм съгласен – това означава да убием еизка – "диалектното" говорене, според мен, е неправилно стигматизирано - то е нормално развитие на обществото и липсата му означава загуба за богатсвото на езика...

Такива теми за "правилното" говорене са обсъждани много в този клуб - разрови се. Само ще кажа с примера за сръбския - там "шаблонният" диалект го избраха по груби полиитчески прични - за да могат да маргинализират всеки, който говори с босненски, хърватски или торлашки акцент.


T. Капоти (1948)
– C. Van Vechten

Редактирано от L.J.K. на 17.01.08 17:59.



Тема Re: Ага...нови [re: L.J.K.]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 18:03



Отклоняваш се от темата.Ако учителката казва хляп -щото тя точно това казва както и всички ние тя губи 10 -пъти повече време да научи децата да пишат хляБ.С 2 думи ако се спази принципа "Пиши каквото чуваш" правоговора няма да се измени на милиметър,а само ще се улесни правописа






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.