Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:41 17.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Сказуемно определение и пълен член - отновонови  
АвторMиpa (Нерегистриран)
Публикувано29.05.07 18:12



Влизам тук сравнително отдавна и знам, че няколко пъти е имало такива теми.
И все пак искам да питам за конкретното изречение, за което съм се хванала на бас.


Въпросът е правилно ли е поставен пълният член в изречението:

Изчакването е антидотЪТ на гнева.

Аз твърдя, че да.
Според отсрещната страна (няколко души) само подлог - нищо друго - може да се членува с пълен член. И това било "нещо елементарно, не е завъртяно".

Аз ще се опитам да си издиря материали по граматика, доказващи, че съм права, но все пак ако може, и вие за всеки случай да ме насочите към нещо убедително и достъпно в нета или в библиотеката.



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Mиpa]  
АвторAлekcия (Нерегистриран)
Публикувано29.05.07 19:00



Изчакването е антидотЪТ на гнева.

- Мира, права си! Има едно правило Кой? - Той. - пълен член.
Кого? - Него. - непълен член.

Изчакването е Кой на гнева? - антидотът с пълен член.

По този въпрос има обсъждане в клуб Преводачи - отпреди 3 месеца някъде.
Това правило, което интересува теб и опонента ти е под параграф 431 в Ръководство за изучаване на българския правопис на Моско Москов, С., 1962 (да не те притеснява годината)
Цитирам също стр. 199 на моята любима "Граматика за всички" на Боримир Кръстев, С, 2004, "Наука и изкуство".
"По-често сказуемното определение не се членува, но неговото членуване е възможно.
Той е студентът, когото търся.
Той е най-умният. " Тези примери точно отговарят на твоето питане. Поздрави.



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Aлekcия]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано29.05.07 19:27



Благодаря за отговора.
Това горе съм аз - нещо форумът не ме пускаше да пиша с регистрацията.
Аз съм 100% сигурна, че съм права, обаче ми трябват доказателства, понеже съм се хванала на бас.


В нета си изрових някой и друг материал - въпросът е доколко убедителни ще бъдат те за опонентите.
Ще се радвам и на всяко подкрепящо (а и неподкрепящо) мнение.



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Mиpa]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано29.05.07 20:09



май са прави те.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: StefanPan]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано29.05.07 20:16



не, не са, никак даже.



Тема Йоан 14:6нови [re: Mиpa]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано29.05.07 20:18



"Аз съм пътят и истината, и животът..." Йоан 14:6

Всъщност нямам Библията под ръка, но мисля, че точно така е написано. Тази употреба може ли да се разглежда като доказателство?



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: StefanPan]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано29.05.07 20:22



?

Но както се вижда, мненията се разминават, а двама от опонентите са филолози, затова питам за някоя по-авторитетна граматика. Още по-добре, ако има някоя в нета.



Тема Re: Йоан 14:6нови [re: jack]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано29.05.07 20:24



Ми... теоретично преводачът на Библията може да е бил някой инат незнаещ като мен, пък редакторът да го е проспал...


Майтап. Благодаря за цитата. И него може да го използвам.



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Mиpa_M]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано29.05.07 21:00



бе аз за това сложих тва "май", щото не бях сигурен, но след това прочетох мнението на останалите и сега се придържам към мнението, че МАЙ ти си права. :))

всъщност, наистина съм объркан. да не говорим, че нито съм филолог, нито литератор, нито нищо.

по интуиция на лаик, във въпросните изречения бих заменил въпросния антидот не с "той", не и с "него" (очевидно), а с "какво". което въобще не ми помага. ако бях филолог, щах да знам всички там правила за подлози, допълнения, сказуемни определения, главни и подчинени изречения разни, но не ги знам. усещам, обаче, че спорът се върти в определянето на това какво е антидотът в конкретно посоченото изречение.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: StefanPan]  
АвторAлekcия (Нерегистриран)
Публикувано30.05.07 06:36



- Мира, ако още не вярваш на Моско Москов, изчети и Синтаксиса, том 3 на Граматика на съвременния български книжовен език, изд. БАН. Аз пък бас ловя, че ще научиш още допълнително нови неща. Аз лично чета двата тома от преди 20 и няколко години и все, и все, и все откривам нещо ново, нещо върху което по-рано не съм се замисляла, а в преводите ми дотрябва. И в двата поста не съм поставяла кавички от мързел, не от неграмотност... Какви онлайн граматики ползваш, изобщо срещат ли се такива? Поне аз на такова нещо не съм попадала, а и се доверявам и аз като теб, предимно на определени пособия от учени в института автори. В окръжна библиотека съм попадала на един автор на синтаксис, който беше измислил нови имена на видовете сложни изречения (случайно открих, тъй като приятелката ми в по-преклонна възраст учи бакалавър...и търсех литература за нея)...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.