Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:17 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Нараснал или нарасТнал?  
Авторвъпpoc (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 12:23



Смятам, че е без "Т", но различни статии от официални източници в google.bg го пишат нарасТнал. Как е правилно?



Тема Re: Нараснал или нарасТнал?нови [re: въпpoc]  
Автор jove (железар)
Публикувано20.11.06 12:27



Правилното не е така, както смяташ.



Тема Re: Нараснал или нарасТнал?нови [re: jove]  
Авторшмaтka (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 12:31



нараснал. категорично.



Тема Re: Нараснал или нарасТнал?нови [re: шмaтka]  
Автор jove (железар)
Публикувано20.11.06 12:35



Засега не знам в българската граматика да е прието правилото на сърбите - пиши као слишиш - та не бъди толкова категорична.





Тема Re: Нараснал или нарасТнал?нови [re: въпpoc]  
Авторпak aз (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 13:13



Извинете ме, но така и не получих единно мнение! Така че въпросът ми остава открит. Все пак благодаря!



Тема Re: Нараснал или нарасТнал?нови [re: jove]  
Авторпak aз (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 13:20



НАРАСТВАМ
(НАРАСТа, НАРАСна) grow, grow up, grow bigger; increase, be on the increase; build up; (за звук) swell; (за дни) grow longer, draw out

НАРАСТВАМ се accrue

/горното е извадка от българо-английския речник/

Вж. в скобите втората дума. Това също ме смущава и ме кара да си задавам въпроса. Защо да е "НАРАСна", а в същото време да е "нарасТнал"? В google, който цитирах по-горе го намирам и без "Т" - пак в официални източници, та се замислих защо така.
Само питам, не се заяждам!



Тема Re: Нараснал или нарасТнал?нови [re: jove]  
Авторпak aз (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 13:27



От темата online тълковен речник влезнах в посочения адрес и там също се дава следния пример "нараснала загриженост", т.е. без "Т". Всичко това ме кара да не съм сигурна и затова питам. Ако бях категорична нямаше да питам тук!



Тема Re: Нараснал или нарасТнал?нови [re: jove]  
Авторшмaтka (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 14:00



тъъъъъъъъй...
Имам бг филология, ако това е някаква гаранция за нещо въобще. Фонетиката ми беше интересна, още повече че имахме и чудесна преподавателка. Та така - оттам съм запомнила, че глаголът "раста" е единственият!, който прави изключение от не-помня-какво правило за това "т".
И това е прието през не-знам-си-коя година - т. е. още в училище се учи...
Речниците не лъжат.



Тема Re: Нараснал или нарасТнал?нови [re: пak aз]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано20.11.06 14:18



Кратък правописен речник на българския книжовен език (С., Наука и изкуство, 1989): нарасна, -еш; нараснах; нараснех



дир.бг ми изтриха бележките, извинявам се ако сте ми пратили нещо и не съм отговорил

Тема Re: Нараснал или нарасТнал?нови [re: шмaтka]  
Авторпak aз (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 16:13



Т.е. правилно смятам, така ли?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.